Bielan: Każdy wyborca będzie wiedział jak jego senator głosuje
– To był smutny wynik głosowania. Ja głosowałem za wnioskiem prokuratury. Byłem zdziwiony wynikiem – zeszłotygodniowe głosowanie Senatu nad zezwoleniem na aresztowanie senatora Koguta ocenia w programie „Z Wiejskiej na gorąco” Adam Bielan, wicemarszałek izby zadumy.
– Przypominam, że te głosowanie nie dotyczyło immunitetu pana senatora Koguta, on się tego immunitetu wcześniej zrzekł, gdyby tego nie zrobił to by mu Senat natychmiast go uchylił. Senator Kogut natychmiast również uchylił szeregi Prawa i Sprawiedliwości, nie pełni żadnych funkcji w naszym klubie. Jest jaskrawa różnica między zachowaniem PiS-u wobec senatora Koguta, a zachowaniem Platformy Obywatelskiej względem pana Gawłowskiego. Gdy panu Gawłoskiemu postawiono analogiczne zarzuty korupcji to Platforma Obywatelska stanęła za nim murem. Przypominam, że on pełni ważna funkcję sekretarza generalnego w PO, jest numerem dwa po Grzegorzu Schetynie w partii. Początkowo pan Gawłowski zapowiedział, że nie zrzeknie się immunitetu, dopiero gdy okazało się, że zdecydowana większość posłów chce mu immunitet odebrać to zdecydował się go zawiesić. W przypadku senatora Koguta chodziło o drugi wniosek, o areszt. Uważam, że senatorowie powinni być traktowani w ten sam sposób i decyzje powinien podejmować sąd a nie Senat – dodaje nasz rozmówca.
"Powtórne głosowanie nie jest możliwe, chyba, że do Senatu wpłynie nowy wniosek"
Czy można spodziewać się zmian w kwestii tajności głosowań? – Ta decyzja mnie zasmuciła i będą zmiany w regulaminie. Obecny regulamin sprawia, że wszystkie decyzje personalne muszą być głosowane w sposób tajny poprzez głosowanie na kartach. Pojawiły się opinie w internecie, że głosy należy upublicznić. To niemożliwe, bo senatorowie dostają anonimowe karty i tam nie ma napisane kto jak głosował. Ten regulamin powstał wiele lat temu. Nad immunitetem głosowano wielokrotnie, jednak po raz pierwszy głosowano nad wnioskiem prokuratury nad możliwym areszcie. Cieszę się, ze pan marszałek Karczewski wydał decyzję przygotowania zmiany regulaminu w trybie pilnym. Zmiany będą przygotowane jeszcze w tym tygodniu, natomiast musimy poczekać na zebranie się Senatu, wtedy zostaną uchwalone. Każdy wyborca będzie wiedział jak jego senator głosuje w tak ważnej sprawie – odpowiada Adam Bielan.
Czy możliwe jest więc powtórne głosowanie nad tym wnioskiem? – Powtórne głosowanie nie jest możliwe, chyba, że do Senatu wpłynie nowy wniosek prokuratury. Mam nadzieję, ze uda nam się szybko zmienić regulamin i gdyby taki wniosek wpłynął, a musiałby być poparty nowymi dowodami, to wszystkie wnioski będą głosowane w sposób jawny – zakończył wicemarszałek Senatu.