Przejdź do treści
22:22 Nigeria: Policja przechwyciła narkotyki o wartości czterech milionów dolarów
18:50 Niemcy: Inspektor generalny Bundeswehry nakazał szybką rozbudowę potencjału wojskowego
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Zapraszamy na spotkanie z Marszałek Elżbietą Witek i Poseł Anną Krupką w Jędrzejowie we wtorek, 27 maja o godz. 18.00 w Centrum Kultury, przy ul. Piłsudskiego 3
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wojska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz wielu innych polityków PiS wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Biden ciepło o Polsce. „Jak mawiała moja matka: Bóg was kocha”

Źródło: twitter.com/@prezydentpl

Prezydent USA Joe Biden podziękował w Białym Domu polskim przywódcom za pomoc dla Ukrainy w krytycznym momencie wojny. Nalegał też, aby amerykańscy ustawodawcy zatwierdzili większe fundusze, by pomóc Kijowowi w odparciu rosyjskiej inwazji – pisze agencja Bloomberga.

"Chcę podziękować wam obu za niezachwianą pomoc humanitarną Polski. (…) Jak mawiała moja matka: 'Bóg was kocha'", powiedział Biden we wtorek prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Donaldowi Tuskowi.

Odnosząc się do zapowiedzi, że USA przekażą Ukrainie 300 milionów dolarów, z funduszy pochodzących z oszczędności kontraktowych na zakup broni dla uzupełnienia zapasów wysłanych wcześniej do Kijowa, ostrzegł, że ten pakiet "nie jest wystarczający".

"Musimy działać, zanim naprawdę będzie za późno", powiedział Biden. Pochwalił Polskę za przeznaczenie na obronność prawie 4 proc. PKB, czyli dwukrotnie więcej niż 2 proc. PKB wymagany przez NATO.

"Bezpieczeństwo ma swoją cenę", Bloomberg zacytował Dudę, który wezwał sojuszników NATO do podniesienia progu wydatków do 3 proc.

Agencja nawiązała też do wtorkowej wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego zapowiadającego przyłączenie się Polski do inicjatywy Czech w sprawie zakupu dla Ukrainy setek tysięcy pocisków artyleryjskich przy "znacznym" wkładzie finansowym.

"Posunięcie Polski zrównałoby ją z takimi krajami, jak Niemcy, Francja i Kanada, w planie, który przewiduje, że Republika Czech będzie pośrednikiem w łączeniu rządów gotowych finansować zakup amunicji spoza Unii Europejskiej", podkreślił Bloomberg.

W oparciu o szacunki zauważył, że Kijów będzie potrzebował co najmniej 200 000 sztuk amunicji artyleryjskich miesięcznie, aby kontynuować walkę z siłami Rosji, których średnie dzienne zużycie pocisków może być od trzy do pięciu razy większe niż sił ukraińskich. Czeski plan zakłada dostarczenie około 800 000 sztuk.

Co do zapowiedzi o potencjalnej sprzedaży Polsce przez USA rakiet i związanego z nimi sprzętu o wartości 3,7 mld dolarów Bloomberg wyjaśnił, że musi to zatwierdzić jeszcze Kongres. Jak zauważył polski rząd czekają też negocjacje z koncernami zbrojeniowymi, głównie RTX Corporation i Lockheed Martin Corp, toteż ostateczna ilość i koszty mogą ulec zmianie.

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Jak z Wiśniewskiej zrobiono jedną z najbardziej rozpoznawalnych posłanek?

Niezwykłe emocje w Pucharze Portugalii - Sporting Lizbona z dubletem

Bochenek: Trzaskowski przez lata nie chodził z biało-czerwoną flagą, tylko z tęczową

Wojska Putina zaatakowały Kijów. Gen. Kellogg reaguje

Krwawy atak na posterunek wojskowy Eknewan na południu kraju

HIT DNIA

"Ryczeć się chce z dumy!". Zobacz legendarne ZDJĘCIE Karola Nawrockiego!

Express Republiki. Sprawdź najważniejsze informacje dnia [WIDEO]

Czarne chmury nad byłym kanclerzem. W tle rosyjskie pieniądze

Media Tuska kontra... fakty. TVN24 "pokazywał" Marsz Za Polską

Papież Leon XIV rozpoczął oficjalnie posługę biskupa Rzymu

SPRAWDŹ TO!

Sympatycy Trzaskowskiego zaatakowali Schreiber. "Zostałam pobita!". WIDEO

Wszyscy poszukują Zorro, który się pojawił w Tarnowie

F1 - Brytyjczyk najszybszy w Monte Carlo

HIT DNIA

Kolejna dawka tłumaczeń Mentzena. "Żałuję jedynie tego..."

Statek z Gdańska osiadł na mieliźnie w cieśninie Sund

Najnowsze

Jak z Wiśniewskiej zrobiono jedną z najbardziej rozpoznawalnych posłanek?

Krwawy atak na posterunek wojskowy Eknewan na południu kraju

HIT DNIA

"Ryczeć się chce z dumy!". Zobacz legendarne ZDJĘCIE Karola Nawrockiego!

Express Republiki. Sprawdź najważniejsze informacje dnia [WIDEO]

Czarne chmury nad byłym kanclerzem. W tle rosyjskie pieniądze

Niezwykłe emocje w Pucharze Portugalii - Sporting Lizbona z dubletem

Bochenek: Trzaskowski przez lata nie chodził z biało-czerwoną flagą, tylko z tęczową

Wojska Putina zaatakowały Kijów. Gen. Kellogg reaguje