Przejdź do treści
14:20 Podlaskie: Rozpoczął się ponowny proces o brutalne zabójstwo w Sejnach z 2017 roku
14:04 Greckie media: Zatrzymano i doprowadzono do prokuratury podejrzanych o zabójstwo polskiego profesora
13:32 IMGW: czwartek i piątek pochmurne, z burzami i przelotnym deszczem
12:54 Irak: Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w centrum handlowym w Al-Kut wzrosła do 69
11:45 Zachodniopomorskie: Kilkanaście kąpielisk zamkniętych z powodu wysokich fal i silnego wiatru
10:45 Sąd Najwyższy: dodanie adnotacji do uchwały SN to bezprawna ingerencja rządu
10:39 Pakistan: Co najmniej 54 osoby zginęły wskutek ulewnych deszczów i powodzi
10:20 Polska: MSZ zakomunikowało ambasadzie Rosji, że atak na fabrykę firmy Barlinek to złamanie prawa międzynarodowego
09:48 NATO: trwają przygotowania do przekazania Ukrainie dodatkowych systemów Patriot
09:29 Reuters: grupy hakerskie powiązane z Chinami atakują tajwański przemysł półprzewodników
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Berlin odrzuca wniosek o status mniejszości narodowej dla Polaków

Źródło: flickr/rockingroshan/CC BY 2.0

Niemieckie MSW odrzuciło wniosek Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) o przyznanie mieszkającym w tym kraju Polakom statusu mniejszości narodowej. O decyzji resortu poinformował pełnomocnik ZPwN mecenas Stefan Hambura.

Według niemieckiego MSW obywatele RFN pochodzenia polskiego mieszkający na stałe w Niemczech nie spełniają warunków koniecznych do uznania ich za mniejszość narodową nie będąc – zdaniem strony niemieckiej – ludnością "rodzimą i „tradycyjnie osiadłą” na tych terenach.

Ponad miesiąc temu Hambura skierował do pełnomocnika rządu ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych, sekretarza stanu w MSW Hartmuta Koschyka wniosek o wpisanie Polaków do rejestru mniejszości narodowych.

W uzasadnieniu zwracał uwagę, że istniejący od 1922 roku Związek Polaków w Niemczech został zlikwidowany po napadzie III Rzeszy na Polskę we wrześniu 1939 roku. Gestapo aresztowało wówczas blisko 2 tys. działaczy polonijnych, część z nich deportowano do obozów koncentracyjnych. 27 lutego 1940 roku rząd niemiecki zakazał działalności ZPwN i skonfiskował jego majątek. Po wojnie działalność ZPwN reaktywowano.

"Do dzisiaj w Niemczech mieszkają osoby należące do polskiej mniejszości, które spełniają kryteria ustalone przez niemiecki rząd" - pisze polski prawnik. Jak podkreśla, są to potomkowie członków mniejszości polskiej z czasów przedwojennych mieszkający w Zagłębiu Ruhry, Berlinie, Hamburgu i innych częściach Niemiec. Władze niemieckie powinny uznać ten fakt, niezależnie od liczebności tej mniejszości.

W odpowiedzi na wniosek ZPwN niemieckie MSW zwraca uwagę, że niemiecki parlament, ratyfikując w 1997 roku Konwencję Ramową Rady Europy o Ochronie Mniejszości Narodowych, zaliczył do nich tylko Duńczyków, Fryzyjczyków, Serbołużyczan i Romów. Włączenie kolejnej mniejszości wymagałoby zmiany ustawy ratyfikacyjnej przez parlament.

W traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku, będącym do dziś podstawą prawną polsko-niemieckich relacji, mowa jest - w przeciwieństwie do mniejszości niemieckiej w Polsce - o "osobach w RFN, posiadających niemieckie obywatelstwo, które są pochodzenia polskiego albo przyznają się do języka, kultury lub tradycji polskiej". Autorzy traktatu przyznali obu grupom podobne prawa, w tym prawo do zachowania tożsamości bez jakiejkolwiek próby asymilacji wbrew ich woli.

Niemiecka Polonia była w okresie powstawania traktatu grupą bardzo zróżnicowaną. Oprócz mającej niemieckie obywatelstwo "starej" Polonii, której korzenie sięgają XIX wieku, w RFN przebywało kilkuset tysięcy Polaków z "nowej emigracji", często o nieuregulowanym statusie pobytu.

Najliczniejszą grupę stanowiły osoby, które wyemigrowały z Polski, głównie w latach 70. i 80. na podstawie opcji narodowościowej jako "Niemcy", zachowując jednak poczucie tożsamości polskiej. Twórcy traktatu z 1991 roku argumentowali, że dzięki przyjętym rozwiązaniom z praw mogą korzystać wszystkie kategorie osób związanych z Polską. Liczebność wszystkich tych grup szacuje się na dwa miliony.

W odpowiedzi na polski wniosek niemieckie MSW zwraca uwagę, że zapisy traktatu z 1991 roku są dowodem na to, że zarówno Berlin jak i Warszawa uznały, iż w Niemczech nie ma polskiej mniejszości. Hambura zapowiedział podjęcie dalszych działań, w tym wkroczenie na drogę sądową.

pap

Wiadomości

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!

Sprawa śmierci 30-latki z 2021 roku. Dziś zapadły wyroki

Zmarł 19-letni kolarz po upadku w trakcie wyścigu Giro della Valle d'Aosta

Burza w sieci: Ruchniewicz musi być natychmiast zdymisjonowany ze stanowiska szefa Instytutu Pileckiego

SPRAWDŹ TO!

Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak zabrał głos w Radio Republika. WIDEO

Polska sztafeta 4x400 powalczy o kwalifikację na MŚ podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie

REPUBLIKA NIEOFICJALNIE: Rzecznik Instytutu Pileckiego - Jan Gebert - straci stanowisko

Dziesiątki osób zginęło wskutek ulewnych deszczów i powodzi

Lamine Yamal nową „dziesiątką” FC Barcelony!

Niemka wrzeszczała na Ruch Obrony Granic. Chciała wymusić przejęcie migranta! WIDEO

Dzisiaj burze, deszcz i wiatr. Wiemy więcej

Robią to coraz śmielej! Niemiecka gazeta pisze o "współwinie Polaków w czasie Holokaustu"

Najnowsze

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Sprawa śmierci 30-latki z 2021 roku. Dziś zapadły wyroki

Zmarł 19-letni kolarz po upadku w trakcie wyścigu Giro della Valle d'Aosta

Burza w sieci: Ruchniewicz musi być natychmiast zdymisjonowany ze stanowiska szefa Instytutu Pileckiego

SPRAWDŹ TO!

Koalicja PiS i Konfederacji? Bosak zabrał głos w Radio Republika. WIDEO

Koc: Polacy pokazali Tuskowi czerwoną kartkę

HIT DNIA

HIT! Wałęsa z "radą" dla Tuska. Dotyczy ona jednego z koalicjantów. "Szkodnik"

Błaszczak wprost: propozycja budżetu UE jest fatalna!