Przejdź do treści

Belka: Rada Polityki Pieniężnej jest potrzebna gospodarce

Źródło: youtube.com

Prezes NBP Marek Belka, przedstawiając w Sejmie sprawozdanie z działalności NBP w 2013 r., podkreślił, że Rada Polityki Pieniężnej jest potrzebna polskiej gospodarce.

– Potrzebujemy RPP z jej wachlarzem doświadczeń i poglądów na temat gospodarki i możliwością kształtowania oczekiwań inflacyjnych – powiedział w Sejmie Belka.

– Ci, którzy mówią o drukowaniu pieniędzy, o drukowaniu pustych pieniędzy, myślą w kategoriach socjalistycznej gospodarki planowej. Ten świat już nie istnieje. Żyjemy od 25 lat w gospodarce rynkowej, w której proces kreacji pieniądza wygląda zupełnie inaczej. O ilości pieniądza decydują banki komercyjne – mówił szef NPB.

W ocenie Belki związek pomiędzy wielkością finansów banku centralnego, a wielkością podaży pieniądza w gospodarce już od dawna przestał być stabilny. - Stało się to na skutek rozwoju rynków finansowych, zwiększenia zakresu usług finansowych, pojawienia się nowych instrumentów oszczędnościowo-rozliczeniowych - powiedział.

NBP zrealizował główne zadanie polityki monetarnej

NBP zrealizował zadanie utrzymania stabilnego poziomu cen, czyli główne zadanie polityki monetarnej - mówił szef banku centralnego Marek Belka.

– Do połowy roku 2013 Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy procentowe, dostosowując ich wysokość do poziomu aktywności gospodarczej. Równocześnie został zachowany także ich dodatni poziom realny, co miało istotny, pozytywny wpływ na kształtowanie skłonności do oszczędzania w gospodarce – mówił Belka.

– Nie spodziewam się deflacji w Polsce, rozumianej jako niekorzystny proces, zakłócający mechanizm kształtowania decyzji w gospodarce - podkreślił.

Według ostatnich danych inflacja CPI w czerwcu wyniosła w skali roku 0,3 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług pozostały bez zmian.

Emisja nowych banknotów nie finansuje deficytu budżetowego

– Produkcja banknotów z nowymi zabezpieczeniami jest tańsza niż tych ze starymi zabezpieczeniami - powiedział Belka. Według niego emisja nowych banknotów nie ma nic wspólnego z finansowaniem deficytu budżetowego.

– Celem modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat – mówił Belka.

Przypomniał, że seria banknotów "Władcy polscy" autorstwa prof. Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. – Zabezpieczenia tych banknotów oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski - tłumaczył szef NBP.

– Banki komercyjne (...) kupują banknoty od Narodowego Banku Polskiego, płacąc za nie starymi, zniszczonymi banknotami, które (...) wycofujemy z obiegu, lub też płacąc za nie środkami, (...) które zdeponowały w NBP – powiedział. Dodał, że banknoty z nowymi zabezpieczeniami wprowadzane są do obiegu stopniowo, tak by wykorzystać do końca banknoty z dotychczasowymi zabezpieczeniami.

– Produkcja banknotów z nowymi zabezpieczeniami jest tańsza niż banknotów ze starymi zabezpieczeniami. Nie dlatego, że ona jest w produkcji tańsza, ale myśmy wynegocjowali lepsze ceny – powiedział.

Zmiany w ustawie mają być na sytuacje skrajne

– Zmiany w ustawie o NBP mają przygotować nas na sytuacje skrajne. Trzeba być przygotowanym na sytuacje skrajne, umieć działać zapobiegawczo i budować arsenał wtedy, gdy nie trzeba go użyć - mówił.

– Proponowane zmiany w ustawie o NBP zmierzały do: doprecyzowania zasad funkcjonowania NBP w ramach zapisów obecnej ustawy, ale przede wszystkim przygotowania polskiego systemu finansowego na sytuacje ekstremalne – podkreślił.

Wskazał, że w projekcie znalazły się przepisy dotyczące dwóch kwestii budzących ostatnio duże zainteresowanie. Chodzi o przepisy dotyczące sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych, także poza operacjami otwartego rynku oraz przepisy dotyczące kompetencji RPP i zarządu NBP dotyczących corocznego sprawozdania finansowego NBP.

– Najważniejszą przyczyną wprowadzenia do projektu ustawy propozycji nabywania i sprzedawania przez NBP papierów wartościowych poza operacjami otwartego rynku jest umożliwienie przede wszystkim odkupu skarbowych papierów wartościowych od Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w transakcjach bilateralnych, poza operacjami otwartego rynku – wskazał.

– Warto dodać, że zakup papierów wartościowych może także służyć stabilizacji i utrzymaniu płynności na rynku danego papieru wartościowego. Na przykład, możliwość zakupu skarbowych papierów wartościowych może być zabezpieczeniem kraju na okoliczność nagłej sprzedaży obligacji skarbowych przez inwestorów zagranicznych – dodał.

pap

Wiadomości

Zaskarżono wyrok dot. śmiertelnego potrącenia dziecka

Post i detoks – Jak oczyścić organizm i poprawić zdrowie? | Żyj lepiej

Baez i Muller w finale w Rio de Janeiro

Duda rozmawiał z Trumpem. Co to oznacza? "Jesteśmy bezpieczni"

W górach doszło do kolejnej tragedii. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Wiara wśród młodego pokolenia | Republika wstajemy!

SPRAWDŹ TO!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Zaskakujące zakończenie weekendu. Sprawdź prognozę!

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Najnowsze

Zaskarżono wyrok dot. śmiertelnego potrącenia dziecka

W górach doszło do kolejnej tragedii. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Wiara wśród młodego pokolenia | Republika wstajemy!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

SPRAWDŹ TO!

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Post i detoks – Jak oczyścić organizm i poprawić zdrowie? | Żyj lepiej

Baez i Muller w finale w Rio de Janeiro

Duda rozmawiał z Trumpem. Co to oznacza? "Jesteśmy bezpieczni"