Będzie zawiadomienie do prokuratury na Janinę Ochojską
Przygotowaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Janinę Ochojską; nie pozwolimy na to, aby porównania, które Ochojska konstruuje w przestrzeni publicznej, były adresowane do Straży Granicznej - poinformował w środę wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
„Przygotowaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i lada chwila zostanie skierowane to zawiadomienie wobec pani Ochojskiej, bo nie pozwolimy na to, żeby porównania, które ona konstruuje w przestrzeni publicznej były adresowane do Straży Granicznej” - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. „Przypomnę, że to są rzeczy niedopuszczalne. Ona porównywała tę sytuację do sytuacji wojennych, że ostatnie takie historie, które się dzieją na granicy to ona zna z opowieści o II wojnie światowej (...). To jest nieprawdziwe, nieuprawnione, to są wymysły, to też jest polityka” - mówił.
Dodał, że „przy okazji jest to granie na nutach Łukaszenki. Łukaszenka niezwykle się cieszy i myślę, że powinien wysłać kwiaty pani Janinie Ochojskiej” - powiedział.
Wąsik zaznaczył, że postrzeganie konfliktu zmieniły obrazy pokazywane przez polskie służby. „Każdy, kto zobaczył sytuację w Kuźnicy nieopodal granicy, czy na samym przejściu granicznym mógł sobie wyrobić zdanie, co tak naprawdę dzieje się na granicy i kto jest stroną agresywną, i przyznam, że to zamknęło troszeczkę usta tym osobom, które od początku konfliktu wydaje mi się wspierały stronę białoruską” - mówił.
Przypomniał sytuację w Usnarzu Górnym, kiedy to - jak mówił - część polityków „jeździło tam, lamentując nad strasznym losem kilkudziesięciu osób, które mieszkały w sierpniu w namiotach pod Usnarzem, które starały się rzucać przez granicę pizzę i inne śpiwory dla nich”.
Dodał, że część mediów „cały czas grała po stronie Białorusi, po stronie Łukaszenki”. „Apelowano do nas, żebyśmy wpuścili pod Usnarzem te 30 osób, że najważniejsze są te kwestie, żeby im nie było w nocy zimno. Przepraszam najmocniej, my mamy ustawę o granicy państwowej, my mamy obowiązek konstytucyjny ochrony granic i z niego chcieliśmy się wywiązać. To nie będzie tak, że pod wpływem kilku pseudoorganizacji humanitarnych, czy pod wpływem kilku redakcji, czy kilku nieodpowiedzialnych, nieroztropnych polityków, będziemy wpuszczać do Polski nie wiadomo kogo” - zaznaczył.
W związku z presją migracyjną na granicę Polski ze strony Białorusi od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony na wniosek Rady Ministrów rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na tym samym terenie obowiązuje zakaz przebywania osób tam niezamieszkujących wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej.