Przejdź do treści
Barski napisał list otwarty do Bodnara. Legalny Prokurator Krajowy zażądał odblokowania dostępu do siedziby PK i gabinetu
Republika

Legalny Prokurator Krajowy Dariusz Barski wystosował list otwarty do Adama Bodnara. List jest konsekwencją piątkowej uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego, która uznała styczniowe przejęcie Prokuratury Krajowej za nielegalne. Barski domaga się dostępu do swojego gabinetu - legalnego Prokuratora Krajowego i zaprzestania łamania prawa.

"Z uwagi na treść uchwały Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2024 roku o sygn. I KZP 3/24 zwracam się do Pana Ministra jako Prokuratora Generalnego o podjęcie niezwłocznych i koniecznych działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, w szczególności umożliwienie mi  faktycznej realizacji kompetencji Pierwszego Zastępcy Prokuratora - Prokuratora Krajowego, którą to funkcję sprawuję nieprzerwanie od 18 marca 2022 roku, w tym zobowiązanie podległych Panu prokuratorów oraz innych funkcjonariuszy publicznych i pracowników powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury do  powstrzymania się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających mi realizację moich ustawowych uprawnień, a w pierwszej kolejności - o odblokowanie dostępu do siedziby Prokuratury Krajowej i mojego gabinetu", czytamy w liście Barskiego.

"Wskazane przez mnie orzeczenie Sądu Najwyższego, którego treść, jak zakładam, jest Panu Prokuratorowi znana, z uwagi chociażby na udział w posiedzeniu przed Sądem Najwyższym prokuratorów z Prokuratury Krajowej, w sposób jednoznaczny i niebudzący żadnych wątpliwości potwierdza, iż przepis ustawy, na podstawie którego przywrócono mnie do służby w dniu 16 lutego 2022 roku, nie ma charakteru epizodycznego i nie zawiera ograniczenia czasowego dotyczącego jego obowiązywania. Sąd Najwyższy stwierdził, że  przepis ten ma charakter ustrojowy i w dalszym ciągu obowiązuje", dodaje legalny Prokurator Krajowy.

Barski podkreśla, że nie może budzić żadnych wątpliwości, iż  zaprezentowana przez Prokuratora Generalnego dotychczasowa interpretacja powyższego przepisu w piśmie z dnia 12 stycznia 2024 roku jest rażąco i oczywiście błędna.

"Zatem wszystkie działania, które doprowadziły do faktycznego uniemożliwienia mi sprawowania pełnionej przeze mnie funkcji I Zastępcy Prokuratora Generalnego - Prokuratora Krajowego nie znajdywały i nie znajdują żadnego oparcia w przepisach prawa. Orzeczenie Sądu Najwyższego rozstrzyga powyższą kwestie w sposób jednoznaczny, kategoryczny i ostateczny", pisze  prokurator Barski.

"Brak podstaw prawnych do podejmowania działań mających na celu bezprawne i faktyczne uniemożliwienie mi sprawowania pełnionej przeze mnie funkcji I Zastępcy Prokuratora Generalnego - Prokuratora Krajowego wynikał także z treści wydanego przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 15 stycznia 2024 roku (sygn. Ts 9/24) postanowienia tymczasowego, a także, niezależnie od powyższego, z mocy samego prawa - w związku ze skierowaniem przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w dniu 15 stycznia 2024 roku wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezesem Rady Ministrów i Prokuratorem Generalnym, a Prezydentem, Trybunał Konstytucyjny wszczął spór kompetencyjny w tej sprawie, co z mocy ustawy powoduje zawieszenie postępowań przed organami prowadzącymi spór i utrzymuje dotychczasowy stan prawny, w świetle którego pełnię funkcję Prokuratora Krajowego", przypomina Bodnarowi legalny Prokurator Krajowy.

Barski informuje także Bodnara, że  z decyzji Trybunału Konstytucyjnego wynika też zakaz obejmowania funkcji Prokuratora Krajowego przez inne osoby, skoro wakat na tym stanowisku nie istnieje.

"Na marginesie powyższego przypominam, że  o  zastosowaniu przez Pana Prokuratora pismem z dnia 12 stycznia 2024 roku interpretacji rażąco i oczywiście błędnej świadczyły liczne głosy środowiska prawniczego, w tym środowiska prokuratorskiego, przejawiające się m. in. podjęciem w dniu 16 stycznia 2024 uchwały przez Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej (przytłaczającą większością głosów), stanowiskiem zajętym w dniu 14 stycznia 2024 roku przez wszystkich Zastępców Prokuratora Generalnego oraz oświadczeniem wydanym przez Prokuratorów Regionalnych oraz Naczelników Wydziałów Zamiejscowych Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej", przypomina Prokurator Krajowy Bodnarowi.

"Ze swej strony deklaruję Panu Ministrowi – Prokuratorowi Generalnemu – jako Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy wolę współpracy opartej na wzajemnym szacunku, udzielenie pełnego wsparcia w zakresie wszystkich działań mających na celu ściganie przestępstw, ochronę praworządności oraz zahamowanie pogłębiającego się chaosu prawnego w Prokuraturze", kończy swój list Prokurator Krajowy.

Źródło: mat. red.

Wiadomości

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Najnowsze

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?