Przejdź do treści
Auschwitz jak Katyń? Kto chce podnosić kwestie polityki historycznej, a kto wprowadzić eurosceptyzm do dyskusji? – debata warszawskich „jedynek”
telewizja republika

TYLKO W TELEWIZJAREPUBLIKA.PL | Energetyka, ekologia, polityka historyczna, sprawy międzynarodowe, dalsza integracja oraz wartości chrześcijańskie w Europie – takie kwestie były poruszane podczas debaty warszawskich „jedynek” w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie poprowadził Karol Darmoros, dziennikarz Polskiego Radia oraz Marek Magierowski, publicysta tygodnika Do Rzeczy.

Debatę rozpoczęły pytania od prowadzących. Każdy z uczestników musiał się odnieść do konkretnej kwestii związanej z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.

Paweł Kowal był pytany o swoje stanowisko dotyczące przyjęcia przez Polskę waluty euro. Zdaniem polityka Polski Razem Jarosława Gowina stanowisko sprzeciwiające się szybkiemu wprowadzeniu unijnej waluty wynika „z realizmu”. – Nowoczesny konserwatyzm polega na tym, aby nie być doktrynerem i rewolucjonistą – stwierdził Kowal. W jego opinii euro w Polsce może zostać wprowadzone tylko w wyniku ogólnopolskiego referendum, w obliczu sprzyjających okoliczności ekonomicznych. – Jesteśmy jedyną opcją, która propaguje realizm i wspólne decydowanie o przekazywaniu suwerenności – stwierdził Kowal, prezentując stanowisko swojej partii.

Agnieszka Grzybek z Partii Zielonych była pytana o kwestię ochrony środowiska wobec planów wydobywania gazu łupkowego m.in. w Polsce.  – Grupa Zielonych w PE starała się przekonać do ostrzejszych regulacji dot. ochrony środowiska. Technologia szczelinowania jest zagrożeniem dla środowiska i człowieka – stwierdziła. Według niej przed ewentualnymi pracami wydobywczymi „należy sprawdzić, jakie są ryzyka i je wyeliminować”.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości prof. Zdzisław Krasnodębski o swoje zapowiedzi dotyczące prowadzenia w PE polskiej polityki historycznej. – Karanie za sformułowanie polskie obozy zagłady –  to jeden z celów, które będę reprezentował jako europoseł PiS – zadeklarował prof. Krasnodębski. W jego opinii Parlament Europejski „nie jest parlamentem w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale spełnia ważne funkcje, m.in. nadzorcze,  jest miejscem wymiany opinii i kształtowania się świadomości europejskiej”. – Tak, kwestie polityki historycznej należy tam poruszać, bo obecnie głos polski jest słabo słyszalny – stwierdził. Dodał też, że popularne na Zachodzie sformułowanie „polskie obozy zagłady” to część, bardzo niebezpiecznego, kłamstwa oświęcimskiego”.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski odnosił się do kwestii promocji homoseksualizmu w świadomości Europejczyków. – Należy się liczyć z intensyfikacją presji kulturowej i ideologicznej ze strony zachodniej lewicy, zwłaszcza w PE – ocenił Kurski. – Tak dla równości, tak dla tolerancji, ale nie dla ostentacji i prowokacji. To budzi nasz sprzeciw – mówił kandydat SP. Dodał również, że w PE zamierza promować model rodziny tradycyjnej.

Kandydat PO Paweł Zalewski był pytany o politykę zagraniczną UE w obliczu kryzysu ukraińskiego. Jego zdaniem  Partnerstwo Wschodnie było wyrazem „najwyższego kunsztu polskiej dyplomacji”. – W szczególności, jeśli chodzi o wprowadzenie tematu Wschodu do Europy. Podpisanie umów m.in. z Ukrainą czy Mołdową to de facto półczłonkostwo w Unii Europejskiej – stwierdził Zalewski.

Natomiast Wojciech Olejniczak z SLD odnosił się do pomysłu wygaszania elektrowni atomowych w Europie. Polityk stwierdził, że jego partia opowiada się za pełną dywersyfikacją pozyskiwania źródeł energii. – W ramach dywersyfikacji trzeba uwzględnić źródła odnawialne, to jest nasz priorytet, oraz ekologizację wykorzystania węgla kamiennego – mówił Olejniczak. Wyjaśniał też, że celem SLD jest niskoemisyjne wytwarzanie energii. Ponadto stwierdził, że należy połączyć Polskę z Zachodnią i Wschodnią Europą, jeśli chodzi o przesył energii.

Krzysztof Bosak był pytany o swój pogląd, jaki zaprezentował w ankiecie na portalu mamprawowiedziec.pl, w której opowiedział się za Unią Europejską jako wyłącznie strefą wolnego handlu.  –Ważne, aby dostosować politykę do dzisiejszych realiów, bo nie wiemy co będzie za 50 lat. Ważne, aby promować ideę Europy ojczyzn – podkreślał kandydat Twojego Ruchu. Przypomniał również, że w Europie jest znaczna większość ludzi, którzy opowiadają się za członkostwem w tej instytucji. – Dlatego jest Ruch Narodowy, aby wprowadzić eurocentryzm do debaty – stwierdził Krzysztof Bosak.

Natomiast kandydat Europy Plus Twój Ruch Ryszard Kalisz komentował pomysł nadania prawa wyborczego rezydentom z państw UE. – Wszyscy ludzie mieszkający na terenie UE powinni mieć pełną podmiotowość. UE powinna być gwarantem ochrony praw wszystkich ludzi mieszkających na jej terytorium. Ci ludzie mają pełne prawo do poczucia, że są mieszkańcami Europy, to podstawowa kategoria UE – mówił Kalisz.

Nie zabrakło również odniesień do polityki zagranicznej Unii Europejskiej wobec kryzysu Ukraińskiego.

Paweł Zalewski mówi, że nie należy zachęcać Putina. Ale też trzeba pamiętać, że zachętą dla prezydenta Rosji były też sygnały wysyłane z Polski – odnosił się do wcześniejszej wypowiedzi kandydata PO prof. Zdzisław Krasnodębski.

– Dziś mówi się, że PO mówi językiem PiS. Jednak to nieprawda, bo gdyby tak było, nie bylibyśmy wysłuchani w Europie – odpowiadał Zalewski.

Paweł Zalewski chwali się poparciem Władysława Bartoszewskiego, potem mówi, żeby nie robić gestów wobec Putina. Dlaczego więc wysłano zaproszenie do Federacji Rosyjskiej na obchody wyzwolenia Auschwitz? – wtrącił nagle Jacek Kurski, zwracając się do kandydata PO. – Jest pan za Putinem czy przeciw? – pytał polityk Solidarnej Polski.

Auschwitz jest dla Rosjan jak Katyń dla Polaków. Uważam, że tak jak Polacy powinni mieć zawsze dostęp do tamtych nekropoli, tak Putin powinien mieć dostęp do Auschwitz – tłumaczył polityk PO.

Na koniec debaty, każdy z uczestników otrzymał głos, w celu zachęcenia wyborców do skorzystania ze swojego prawa i wzięcia udziału w niedzielnych wyborach.

– Głosujcie zgodnie z sercem i przekonaniami. Nie dajcie sobie wmówić, że musicie wybrać mniejsze zło – zaapelowała Agnieszka Grzybek z Partii Zielonych.

– Głosujcie na tych, którzy już coś zrobili i mają energię, aby zrobić coś jeszcze. Nie zapomnimy o młodych ludziach. Obiecuję ciężko pracować i kierować się w tej pracy rozumem – zaznaczył Paweł Kowal z Polski Razem Jarosława Gowina.

– Wszyscy są równi i nie wolno nikogo w tych wyborach wykluczać. Jeśli ich wybierzecie, oni mogą wykluczyć was – stwierdził z kolei Ryszard Kalisz z EPTR.

– Zachęcam do głosowania na jedyną znaczącą siłę opozycyjną w Polsce. Poproszę o państwa głosy 25 maja – zaapelował prof. Zdzisław Krasnodębski.

Paweł Zalewski z PO wytykał błędy innych partii i mówił, aby na nich nie głosować, tym samym zachęcając do wyboru jego partii.  

– Europy nie wolno zostawić dla polityków antyeuropejskich – podkreślał Wojciech Olejniczak z SLD.

Natomiast Krzysztof Bosak zaznaczył, że większość kandydatów do PE to reprezentanci obecnego establishmentu.  –Wszystkich eurosceptyków proszę o głosy na Ruch Narodowy – nawoływał kandydat Ruchu Narodowego.

– Dziś Europy trzeba bronić przed euroentuzjastami i eurofanatykami. Nie chcemy Unii, która pozbawia się swoich fundamentalnych wartości – zakończył Jacek Kurski z Solidarnej Polski.

Debata odbyła się dzięki zaangażowaniu kilku organizacji studenckich Uniwersytetu Warszawskiego. 

Usunięto obraz.

telewizja republika

Wiadomości

Śliwka: partactwem było zlekceważenie ostrzeżeń przed kataklizmem

Niebywałe! Onet uderza w Tuska w kontekście powodzi!

Zabił żonę? Jest areszt dla 64-latka!

Auta elektryczne i dom w ogniu: nocny dramat w Nowych Kozłowicach

Hurkacz wraca do walki na kortach

Brodzik: Tusk zlekceważył swojego koalicjanta - Szymona Hołownię

Posłanka Lewicy: Gdybym wiedziała, co Tusk zrobił, głosowałabym przeciwko niemu…

Szpitale nie wykonują zabiegów, bo... nie mają pieniędzy!

XIX Festiwal piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije"

Dobski - Kołodziejczak 1:0. Tego trzeba posłuchać! [WIDEO]

Koszykówka: 42-letni kapitan będzie walczył o medal

Wiemy, gdzie płynie uszkodzony statek z ładunkiem wybuchowym...

Sachajko: nieodpowiedzialna wypowiedź premiera doprowadziła do gigantycznych strat

Gorąco wokół starosty kłodzkiej, działaczki PO! Głos zabrał nawet Protesiewicz - nie gryząc się w język

Sakiewicz: Tusk pozbawił 10 mln Polaków informacji o powodzi

Najnowsze

Śliwka: partactwem było zlekceważenie ostrzeżeń przed kataklizmem

Hurkacz wraca do walki na kortach

Brodzik: Tusk zlekceważył swojego koalicjanta - Szymona Hołownię

Posłanka Lewicy: Gdybym wiedziała, co Tusk zrobił, głosowałabym przeciwko niemu…

Szpitale nie wykonują zabiegów, bo... nie mają pieniędzy!

Niebywałe! Onet uderza w Tuska w kontekście powodzi!

Auta elektryczne i dom w ogniu: nocny dramat w Nowych Kozłowicach

Zabił żonę? Jest areszt dla 64-latka!