Przejdź do treści
08:06 Świat: Wiceprezydent USA J.D. Vance przybył z czterodniową wizytą do Indii
07:52 IMGW: burze z opadami do 30 mm na Dolnym Śląsku
07:11 Bieszczady: Na przełomie kwietnia i maja częściej można spotkać żmije
07:09 Ukraina: Derusyfikacja objęła ok. 80 tys. nazw ulic i miejscowości oraz 5 tys. pomników
07:04 Polska: Pożar w Biebrzańskim PN rozszerza się - w dzień znowu akcja z użyciem m.in. śmigłowców
06:13 USA: Oklahoma i Teksas pod naporem niszczycielskich burz i tornad
00:41 Donald Trump: Mam nadzieję, że Rosja i Ukrainą dojdą do porozumienia w tym tygodniu
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Artur Hampel: Nie ma innej metody na walkę z kornikiem drukarzem, niż wycinka drzew zainfekowanych

Źródło: Telewizja Republika

– Te drzewa trzeba usunąć. Kornik rozmnaża się w tempie wykładniczym. Z jednego drzewa zaraża kilkanaście-kilkadziesiąt innych. Na dziś zamarło ok. 7 tys. ha lasu. Gdyby to zobrazować to pas drogowy o szer. 10 metrów i długości jak z Warszawy do Tokio – mówił przyrodnik.

Gościem "Republiki Na Wakacje" z Puszczy Białowieskiej był publicysta, przyrodnik, były leśnik Artur Hampel.

Rozmowa dotyczyła m.in. kornika drukarza oraz wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, spowodowanej tym szkodnikiem.

– Kornik drukarz to niewielki, ale bardzo uciążliwy dla lasów świerkowych chrząszcz. Zamiast trzech potrafi wyprowadzić 4-5 pokoleń w ciągu roku. To owad jeden z lepiej poznanych przez leśników. mamy do czynienia z ogromną gradacją, doszło w Puszczy do wielkiego nieszczęścia. Mówimy o 1,3 mln drzew zabitych przez kornika. Kornik żeruje pod korą, odcina możliwość transportowania wody, soli odżywczych do korony i drzewo w ten sposób usycha – wyjaśnił przyrodnik.

Gość "Republiki Na Wakacje" zauważył, że "jawi nam się przesłanie czy chronimy Puszczę czynnie czy biernie". – Na dziś można powiedzieć, że ochrona bierna to żadna ochrona, bo do niczego nie prowadzi. Trzeba podjąć szereg działań równoległych, jeśli chodzi o różne gatunki. Mamy do czynienia z wieloma gatunkami, siedliskami, które należy chronić – dodał.

– Sytuacja i sprawa są naprawdę bardzo poważne. Nie ma innej metody na walkę z kornikiem drukarzem, niż wycinka drzew zainfekowanych. Te drzewa trzeba usunąć. Kornik rozmnaża się w tempie wykładniczym. Z jednego drzewa zaraża kilkanaście-kilkadziesiąt innych. Na dziś zamarło ok. 7 tys. ha lasu. Gdyby to zobrazować to pas drogowy o szerokości 10 metrów i długości jak z Warszawy do Tokio – zobrazował.

– Aktywistów trzeba odesłać do domu, niech zajmą się swoją pracą i swoimi rodzinami, parkowcy niech zajmą się Parkami Narodowymi, a leśnicy niech robią w Puszczy to, co do nich należy – zakończył.

Telewizja Republika

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących. TVN24 się pomylił! WIDEO

Niszczycielskie burze i tornada nad Oklahomą i Teksasem

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Najnowsze

SPRAWDŹ TO!

Śniadanie wielkanocne dla potrzebujących. TVN24 się pomylił! WIDEO

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Niszczycielskie burze i tornada nad Oklahomą i Teksasem

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!