Anna Krupka: Z niepokojem obserwujemy politykę rosyjską, ale zapewnienia Trumpa dają nam tzw. parasol bezpieczeństwa
Anna Krupka z Prawa i Sprawiedliwości była gościem poranka w Telewizji Republika.
KONFERENCJA BEZPIECZEŃŚTWA W MONACHIUM
Po spotkaniu na pewno czujemy się bezpieczniej, ponieważ wiceprezydent USA – Mike Pence – zapewniał, że Stany Zjednoczone będą wypełniały zobowiązania sojusznicze wobec NATO i wzmocnienia jej wschodniej flanki. W Polsce od kilku tygodniu stacjonują wojska amerykańskie, co wzmocniło już nasze bezpieczeństwo ale deklaracje, że nowa administracja będzie kontynuowała to, co zaczeła stara daje nam tzw. parasol bezpieczeństwa.
Polska jako kraj członkowski NATO wywiązuje się ze zobowiązań Sojuszu, ponieważ przeznacza 2 proc. PKB na obronność kraju. USA z Donaldem Trumpem na czele takiego sojusznika doceniają.
"TERAZ POLSKA BĘDZIE TESTOWANA"
To zdanie padło na konferencji. Ale jest ono wyjęte z kontekstu i znaczy bardzo wiele.
Wszystkie państwa na arenie międzynarodowej są cały czas są testwoane i podlegają jakiejś presji. Polska ma trudne położenie demograficzne które wiąże się z zagrożeniem ze stronu państw wschodu.
Z niepokojem obserwujemy ekspansję ze strony rosji w postaci agresji na Ukraine, która to jest buforem pomiędzy Polską a Rosją właśnie.
Ukraina jest potrzebna Europie i my chcemy wzmacniać ją oraz jej aspiracje europejskie a także pomagać w nierównej walce z Moskwą.
ZARZUTY TIMMERMANSA
– Proszę pozwolić nam na działania zgodne z naszą konstytucją, a nie z pańską wizją naszej konstytucji – usłyszał Frans Timmermans od ministra Witolda Waszczykowskiego. Do wymiany zdań między szefem polskiego MSZ a wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej doszło na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
To zarzuty czysto polityczne i odnoszą się do sprawy, o której ten polityk nie ma pojęcia. W Holandii nie ma TK ale także jest zakaz oceniania przez sądy zgodności ustaw parlamentu z konstytucją, dlatego Timmermans nie ma pojęcia o czym mówi.
Timmermans jest również wiceszefem komisji europejskiej i to za jego kadencji po raz pierwszy od 60 lat jakiś bardzo ważny kraj – jakim jest Wielka Brytania – wyszedł z UE. To wielka porażka urzędników i polityków Unii. Dziś zmaganie się z ryzykiem rozbicia czy upadkiem UE to wielki problem. Nie sprawdziła się również polityka tzw. otwartych drzwi ws. uchodźców, co jest kolejnym problemem państw członkowskich.
Polski rząd od początku oferował pomoc ws. uchodźców ale zaznaczał, że ma ona dotyczyć mieszkańców w ich krajach a nie emigracji do krajów europejskich. Dziś widać, że polski punkt widzenia sprawdził się na arenie europejskiej a Angela Merkel zmienia swoje stanowisko.