Przejdź do treści
12:42 Zachodniopomorskie: od poniedziałku zmiany organizacji ruchu w związku z przywróceniem kontroli granicznej
12:30 Turcja: kraj przygotowuje się na "kopułę ciepła", temperatura osiągnie nawet 50 stopni
10:50 Hiszpania: sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku na Majorce; wcześniej na pokładzie maszyny doszło do niewielkiego pożaru
09:46 Francja: w Paryżu, po ponad stu latach zakazu, można znowu kąpać się w Sekwani
09:08 Warszawa: poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 cm - to najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów
08:44 Wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego
Wydarzenie Piotrków Trybunalski, ul. Przemysłowa 48, 5 lipca (sobota), godz. 14:00–19:00 - Zbiórka podpisów pod referendum z udziałem europosła Tobiasza Bocheńskiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim Zaprasza 6.07 (niedziela) o godz. 19.00 na Rynek Trybunalski na plenerowe spotkanie z europosłem Dominikiem Tarczynskim! 
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ambasador Rosji otrzymał notę protestacyjną. Chodzi o słowa o Schetynie

Źródło: Aargambit/CC

Ambasador Rosji w Polsce został wezwany do MSZ i wręczono mu notę protestacyjną w związku z wypowiedzią wiceszefa rosyjskiej dyplomacji pod adresem ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny – poinformował rzecznik resortu Marcin Wojciechowski.

 Chodzi o poniedziałkową wypowiedź sekretarza stanu w rosyjskim MSZ Grigorija Karasina dla radia RSN, w której stwierdził, że Schetyna - który uznał za "interesujący projekt" pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego, by obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja na Westerplatte - okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju i kulturę polityczną Polski.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził we wtorek, że MSZ zawarło w nocie wręczonej rosyjskiemu ambasadorowi swoją ocenę wypowiedzi Karasina. – Wydaje nam się, że pomimo różnic, pomimo dyskusji, którą toczymy, trzeba stosować pewne formy, stosować język dyplomacji, pewnych rzeczy po prostu nie wypada dyplomatom. Staramy się na to zwrócić uwagę naszym rosyjskim kolegom – powiedział dziennikarzom Wojciechowski.

W poniedziałkowej wypowiedzi dla radia RMF FM Grzegorz Schetyna pytany, czy organizacja 8 maja na Westerplatte uroczystości związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej, będzie postrzegana jako alternatywa dla uroczystości w Moskwie, które odbywają się 9 maja, powiedział: "To nie jest naturalne, że obchody zakończenia wojny organizuje się tam, gdzie ta wojna się rozpoczęła. Ale dlaczego wszyscy przyzwyczailiśmy się tak łatwo, że to Moskwa jest miejscem, gdzie czci się zakończenie działań wojennych, a nie np. Londyn czy Berlin, co byłoby jeszcze bardziej naturalne".

Odnosząc się do tej wypowiedzi Karasin stwierdził, że jest to "kolejna niezdarna próba ze strony polskiego polityka zakwestionowania wyników II wojny światowej i roli ZSRR jako zwycięzcy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej". Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-1945).

W poniedziałkowym oświadczeniu polskiego MSZ stwierdzono m.in., że wypowiedź wiceszefa rosyjskiej dyplomacji, to kolejna próba manipulacji historią XX w. przez wysokich rangą przedstawicieli Federacji Rosyjskiej. MSZ zaapelowało też do strony rosyjskiej o oddzielenie historii od "bieżącego kontekstu politycznego".

We wtorek rzecznik MSZ zaznaczył, że treść noty wręczonej rosyjskiemu ambasadorowi w dużej mierze pokrywa się z poniedziałkowym oświadczeniem resortu.

 

CZYTAJ TAKŻE:

MSZ Rosji o Schetynie: Okrył hańbą siebie i politykę Polski

Konflikt dyplomacji. MSZ odpowiada Rosji: Wypowiedź Karasina to kolejna próba manipulacji historią

pap

Wiadomości

Zdaniem niemieckiej prasy Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

"Utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe". Tusk znów "czaruje", a koalicja 13 grudnia gnije od środka [KOMENTARZE]

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Pożar, panika, ranni [WIDEO]

Groźny wypadek. Powodem zapatrzenie w... telefon

Kulisy nocnego spotkania Hołowni. Szykuje się polityczny pogrzeb Tuska?

Hejt trwa! Lis: "Targowica zmieniła imię na Hołownia", "Hołownia to urodzony zdrajca" [KOMENTARZE]

Kolejny atak na Ukrainę. Tym razem Rosjanie wysłali 322 drony

Po ponad stu latach zakazu, znowu można kąpać się w Sekwanie

SG nie wpuściła imigranta z Niemiec do Polski. Niemiecka policja i tak go zostawiła na naszym terytorium!

Trump rozmawiał z Putinem o sankcjach, które może nałożyć na Rosję. Przywołał reakcję zbrodniarza

Tak źle jeszcze nie było. Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do najniżej notowanego poziomu

Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych zaatakowały rosyjskie lotnisko w Borisoglebsku

Zmarł Mark Snow, kompozytor muzycznego motywu "Z archiwum X"

W Zielonej Górze protestowano przeciw nielegalnej imigracji

Ten kraj nie zgodził się na przerzucanie przez Niemców migrantów. Czyli można panie Tusk?

Najnowsze

Zdaniem niemieckiej prasy Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Kulisy nocnego spotkania Hołowni. Szykuje się polityczny pogrzeb Tuska?

Hejt trwa! Lis: "Targowica zmieniła imię na Hołownia", "Hołownia to urodzony zdrajca" [KOMENTARZE]

Kolejny atak na Ukrainę. Tym razem Rosjanie wysłali 322 drony

Po ponad stu latach zakazu, znowu można kąpać się w Sekwanie

"Utrzymanie koalicji jest trudne, ale możliwe". Tusk znów "czaruje", a koalicja 13 grudnia gnije od środka [KOMENTARZE]

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Pożar, panika, ranni [WIDEO]

Groźny wypadek. Powodem zapatrzenie w... telefon