Przejdź do treści
Republika Dziś o godz. 18:50 na rynku w Końskich odbędzie się debata prezydencka organizowana przez Republikę, TV Trwam i WPolsce24. Wydarzenie ma charakter otwarty. Zapraszamy naszych widzów do Końskich!
Republika Uwaga, dziś, 11 kwietnia, program Dzisiaj nadawany będzie wyjątkowo o godz. 18.00
8:10 Jagiellonia Białystok przegrała w Sewilli z Betisem 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym piłkarskiej Ligi Konferencji
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
Wydarzenie XXV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy: 11 kwietnia, godz. 18:00, Parafia Rzymskokatolicka św. Stanisława Kostki ul. Hozjusza 2 w Warszawie. Początek: Eucharystia o godz. 17:00
Spotkanie 11 kwietnia z mieszkańcami Ełku spotka się europoseł Daniel Obajtek (PiS). Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Hotelu Rydzewski, przy ul. Armii Krajowej 32
Wydarzenie 12.04 o 12.00 w Warszawie odbędzie się Marsz z Okazji 1000-lecia Królestwa Polskiego oraz bicie rekordu w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków.
Turniej sportowy Klub „Gazety Polskiej” w Nowym Sączu im. Jana Olszewskiego zaprasza na V Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej im. Prof. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, 12 kwietnia (sobota), g. 9, Hala MOSIR Nowy Sącz ul. Nadbrzeżna
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Perth (Australia): 12 kwietnia - g. 9:30 – Msza Św. w Polskim Kościele Maylands, 35 Eighth Ave, g. 10:30 – film „Smoleńsk – oddane dowody”
Klub „Gazety Polskiej” Brzozów: Dzień Pamięci Ofiar Katyńskiej, 13 kwietnia (niedziela), g. 12:15, Msza Św. w Bazylice Mniejszej pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Nysa:13 kwietnia (niedziela), g. 10, Msza św. w Bazylice Mniejszej pod wezwaniem św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Skierniewice zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim „1000 lat Królestwa Polskiego jest z czego być dumnym”, 14 kwietnia (poniedziałek), g. 18, Akademia Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach ul. Batorego 64C
Wydarzenie Na zaproszenie Prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, do Warszawy na posiedzenie ECOFIN przyjechała Christine Lagarde, Prezes EBC, oraz szefowie banków centralnych państw UE. Wspólnie omawiają przyszłość rynków finansowych UE.

Adwent - czas oczekiwania na Boże Narodzenie

Źródło: www.youtube.com

W Kościele katolickim rozpoczyna się adwent - czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. W świątyniach odprawiana będzie poranna msza św., tzw. roraty, na które dzieci idą z lampionami; pojawią się wieńce i cztery świece odpowiadające czterem tygodniom adwentu.

Zmieni się też kolor szat księży odprawiających msze św. - aż do świąt będą one fioletowe.

Adwent zawsze rozpoczyna się w niedzielę, która jest najbliżej uroczystości św. Andrzeja Apostoła, i trwa 23-28 dni, obejmując cztery niedziele. W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada 30 listopada, adwent trwać więc będzie 24 dni, bo kończy się wigilią Bożego Narodzenia.

W każdą kolejną niedzielę w kościele zapalana będzie świeca - ma ona jasny kolor, często zdobi ją biała wstążka i zielona gałązka; w kościołach umieszczana jest przy ołtarzu.

Pierwsza świeca symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga; druga - wiarę patriarchów narodu izraelskiego w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę adwentu palą się już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i jego królestwa.

Świece i lampiony przynoszą też wierni na poranne roraty. Świeca roratnia, tzw. roratka, jest zazwyczaj biała i ma niebieskie elementy symbolizujące matkę Jezusa, Maryję - może to być jej wizerunek, niebieskie kwiaty czy lilijki. Świece i lampiony w liturgii adwentowej wyrażają czuwanie, oczekiwanie; światło jest wyrazem radości z bliskiego przyjścia Jezusa.

Z adwentem związany jest też zwyczaj wieszania w domach wieńca adwentowego, który ma przypominać wiernym o zbliżających się świętach. Gałązki z igliwiem w wieńcu symbolizują świąteczną choinkę, a cztery świeczki - cztery tygodnie adwentu. Świece zapala się podczas wspólnych modlitw i posiłków.

W niektórych domach dzieci przygotowują na ten czas kalendarz adwentowy - w ponumerowanych miejscach kalendarza ukryte są drobne rzeczy, np. słodycze; dzieci przybliżają się do świąt, co dzień odkrywając jedną niespodziankę.

W przeciwieństwie do Wielkiego Postu adwent nie ma charakteru wyłącznie pokutnego. Niegdyś w Kodeksie Prawa Kanonicznego był zapis, że w czasach zakazanych katolikom zabaw hucznych nie wolno urządzać, a za ten czas uznawano Wielki Post i adwent. Teraz Kościół katolicki uznaje adwent za czas radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa i zakazu takiego nie ma. Jednak na wielu portalach katolickich przypomina się młodym ludziom, by nie ignorowali ascetycznego wymiaru adwentu, bo przygotowanie do Bożego Narodzenia ma charakter duchowy i chodzi w nim o nawrócenie i odnowę moralną. W tym też celu Kościół prowadzi rekolekcje adwentowe, kończące się zazwyczaj spowiedzią.

Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego "adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd Cezara. W okresie wczesnego chrześcijaństwa określenia tego używano na oznaczenie podwójnego przyjścia Chrystusa: jako wcielenia człowieka i jako sędziego w chwale - na końcu świata.

Pierwsza wzmianka historyczna o adwencie znajduje się w dekrecie Synodu w Saragossie (Hiszpania) w 380 roku. Natomiast najstarsze ślady obchodów odnajdujemy w Hiszpanii i Galii w IV wieku. Miał on tam charakter pokutny, związany z postem, abstynencją małżeńską oraz skupieniem. Dopiero od V wieku ten okres traktowano jako przygotowanie wiernych do świąt Bożego Narodzenia.

PAP

Wiadomości

Szefernaker stanowczo: Nie zgadzamy się na wykluczanie milionów widzów Republiki z debaty publicznej

Arkadiusz Milik singlem?!

Wiemy co dalej z Thomasem Thurnbichlerem. Jasny komunikat PZN

Hołownia potwierdza! Przyjedzie na debatę Republiki do Końskich

Debata prezydencka w Końskich. Czy Trzaskowski odważy się przyjść?

Trzaskowski pojawi się w Końskich?

Bodnar broni wolności… likwidując wolność słowa

,,Monarchia Polska'' - spotkanie z autorem Grzegorzem Kucharskim

Bilety na finał PP wyprzedane! Kibice na zapełnienie PGE Narodowego potrzebowali kilku godzin

Morawiecki w Tarnowskich Górach: „Trzecia zdrada graniczna Tuska”

Trzaskowski boi się debaty z Nawrockim

Stanowski przyjął zaproszenie! Debata prezydencka w Telewizji Republika

Prawnik od „trumien na kołach” usłyszał wyrok

Niemcy w kryzysie. Kolejny rok recesji coraz bliżej

Trzaskowski wyklucza 10 milionów widzów Republiki

Najnowsze

Szefernaker stanowczo: Nie zgadzamy się na wykluczanie milionów widzów Republiki z debaty publicznej

Debata prezydencka w Końskich. Czy Trzaskowski odważy się przyjść?

Trzaskowski pojawi się w Końskich?

Bodnar broni wolności… likwidując wolność słowa

,,Monarchia Polska'' - spotkanie z autorem Grzegorzem Kucharskim

Arkadiusz Milik singlem?!

Wiemy co dalej z Thomasem Thurnbichlerem. Jasny komunikat PZN

Hołownia potwierdza! Przyjedzie na debatę Republiki do Końskich