Przejdź do treści
„1920. Wdzięczni bohaterom”: historia na żywo na PGE Narodowym
MKiDN

- W tym roku kulminacją obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie defilada wojskowa w Warszawie i widowisko na Stadionie Narodowym „1920. Wdzięczni Bohaterom” zaplanowane na 15 sierpnia - zapowiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej widowisku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Minister kultury przypomniał, że obchody są organizowane we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”, które upamiętnia 6 letnią drogę do niepodległości.

Ocenił, że liczba wydarzeń kulturalnych, które służą uczeniu odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach sześcioletniego cyklu obchodów, „idzie już w tysiące” - są to wydarzenia organizowane w kraju, jak i za granicą. Jak poinformował, w tym roku, w stulecie Bitwy Warszawskiej, zorganizowane zostanie kilkaset wydarzeń „z udziałem środków publicznych”, „różnych agend polskiego państwa”, spółek skarbu państwa, instytucji kultury, muzeów oraz resortów.

– Polskie państwo poważnie podchodzi do rocznic, takich jak 100-lecie odzyskania niepodległości, gdyż każda wspólnota potrzebuje podstaw tożsamościowych, potrzebuje odnosić się do wartości, a te wartości sprawdzają się w czasie próby, jak to było 100 lat temu, gdy odzyskiwaliśmy niepodległość – mówił wicepremier Piotr Gliński. 

Minister kultury poinformował też, że tegoroczne obchody będą miały „kilka kulminacji” - wymienił: defiladę wojskową w Warszawie, premiery specjalnie przygotowanych filmów i otwarcie muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dodał, że w wymiarze artystycznym kulminacją obchodów będzie właśnie widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom” 15 sierpnia na Stadionie Narodowym.

Na płycie areny wyrosną polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi stanie imponująca scena, na której wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Kasia Cerekwicka. Do tego dziesiątki koni i kilkuset statystów - wszystko po to, aby na nowo ożyły wspomnienia Bitwy Warszawskiej podczas spektakularnego widowiska historycznego, jakiego dotąd jeszcze nie było.

- Cieszę się, że te obchody są wielowymiarowe, że tak wiele wydarzeń ma miejsce, a to wydarzenie będzie szczególne, bo zaangażowanie finansowe spółek skarbu państwa jest szczególnie duże, co pozwoli zaprezentować wiele atrakcji. Liczymy na to, że to będzie szczególne podkreślenie, wieczorem 15 sierpnia, tych obchodów – powiedział prof. Piotr Gliński.

Zarówno 15 sierpnia 2020 roku podczas premiery widowiska, jak i w dniach kolejnych pokazów, tj. 20-23 sierpnia 2020 roku czeka nas prawdziwy powrót do przeszłości, widzowie odkryją realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą świadkami walki, a potem triumfu w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej. „1920. Wdzięczni bohaterom” to multimedialny spektakl organizowany przez PGE Narodowy w Warszawie dokładnie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Dzięki wydarzeniu historia zostanie przedstawiona w sposób zajmujący i nowoczesny. Widowisko organizowane pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości ma na celu uczczenie pamięci bohaterów i podkreślenie roli zwycięstwa Państwa Polskiego. O wartość merytoryczną i artystyczną tegorocznego widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” zadba Biuro Programu „Niepodległa”.

Scena i cała aranżacja widowiska zajmą ponad 7  tys. mkw., w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Nie zabraknie też setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Będzie również las, gra świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia. Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace.

Widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana przez służby porządkowe.

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP. Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo, jego specjalnie przygotowana, skrócona wersja będzie powtarzana przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym.

MKiDN

Wiadomości

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

Chiny złożyły pozew przeciwko Unii Europejskiej

Nawrocki: ten rząd stawia wyżej esbeków niż tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Fałsz ma się stać prawdą

Wizyta u dentysty wkrótce może być luksusem dla wielu Polaków

Kontrowersyjny dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Jak zagłosują Polacy w USA?

Gosek na antenie Republika: jestem siłowo przetrzymywany w nielegalnej komisji ds. Pegasusa

Szwecja dba o własne bezpieczeństwo i rezygnuje z budowy farmy wiatrowej na Bałtyku

Najnowsze

Ukradli psa 8 lat temu. Jak udało jej się wrócić do właścicieli?

Trump: idźcie i głosujcie. Świat będzie wam wdzięczny!

Neymar nie ma szczęścia. Powrócił po kontuzji. Zagrał pół godziny

Premier: będziemy traktować przemytników ludzi jak terrorystów

Kończy się najbardziej wyjątkowa kampania w historii świata

ONZ piętnuje działania Korei Północnej. Nie ma to znaczenia

Prezydent nakazał natychmiastowe uwolnienie 29 nastolatków, którym groziła kara śmierci

Myślał, że ma w ręku broń. Zabił czarnoskórego. Jaki będzie wyrok