Przejdź do treści
21:30 USA: James Hewitt z Rady Bezpieczeństwa Narodowego potwierdził dla Telewizji Republika, że decyzja o zniesieniu ograniczeń na eksport chipów do Polski to rezultat m.in. rozmów Karola Nawrockiego z politykami w Waszyngtonie
20:02 PKW: wyborcy mogą potwierdzać tożsamość aplikacją mObywatel; nie można uzyskać kilku zaświadczeń o prawie do głosowania
19:20 Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego: Ranny podczas ataku zabójcy z siekierą strażnik jest już w domu
19:14 Turcja: W Antalyi rozpoczęło się dwudniowe spotkanie szefów dyplomacji państw NATO
18:27 Child alert. Policja szuka 11-letniej Patrycji. Dziewczynka zaginęła w woj. opolskim
17:08 Prezes i Redaktor Naczelny Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz: Zgodnie z zapowiedzią, w pierwszy piątek po pierwszej turze wyborów, telewizja Republika organizuje debatę wyborczą. Zapraszamy obydwu kandydatów
16:40 Warszawa: W środę Senat opowiedział się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji specustawy powodziowej
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza na spotkanie otwarte z dziennikarzem TV Republika Karolem Gnatem, 15 maja (czwartek), g. 18, Aula Tygodnika „Niedziela” ul. 3 maja 12, Częstochowa
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” w Ciechocinku zaprasza na spotkanie z redaktorem Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 15 maja o godz. 18.00 w Restauracji Teatralna (ulica Mikołaja Kopernika 2, Ciechocinek)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza 15.05. (czwartek) o godz.18.30 w Piotrkowie Trybunalskim na Rynku Trybunalskim na Marsz przeciw CIC i nielegalnym imigrantom
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na manifestację w obronie Polski przed nielegalną imigracją z Niemiec, 15 maja (czwartek), g. 13 (czwartek), Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellończyka 8, Gorzów Wielkopolski.
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 16 maja (piątek), g. 18, Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań.
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie otwarte z prof. Janem Majchrowskim. 16 maja (piątek), g. 18. Wojewódzka Biblioteka Publiczna ul. Ściegiennego 13, Kielce
Spotkanie Klub Gazety Polskiej Poznań zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, szefem Ruchu Obrony Granic 16 maja br. o 18:00 Hotel Mercure ul. Roosevelta 20 Poznań
Spotkanie W sobotę 17 maja o godzinie 7.30 w Parafii św. Stanisława w Warszawie (ul. Bema 73/75) odbędzie się Msza św. w intencji Telewizji Republika przed Obrazem Matki Bożej Elekcyjnej. Po niej zakończenie nowenny przed wyborami prezydenckimi
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Środa Wielkopolska zaprasza na spotkanie z red. nacz. ”GP”, ”GPC”, prezesem Republiki Tomaszem Sakiewiczem, oraz Pawłem Piekarczykiem. 21 maja (środa), g. 17, Biblioteka Publiczna Plac Zamkowy 7, Środa Wielkopolska
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

„1920. Wdzięczni bohaterom”: historia na żywo na PGE Narodowym

Źródło: MKiDN

- W tym roku kulminacją obchodów rocznicy odzyskania niepodległości będzie defilada wojskowa w Warszawie i widowisko na Stadionie Narodowym „1920. Wdzięczni Bohaterom” zaplanowane na 15 sierpnia - zapowiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej widowisku w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Minister kultury przypomniał, że obchody są organizowane we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”, które upamiętnia 6 letnią drogę do niepodległości.

Ocenił, że liczba wydarzeń kulturalnych, które służą uczeniu odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach sześcioletniego cyklu obchodów, „idzie już w tysiące” - są to wydarzenia organizowane w kraju, jak i za granicą. Jak poinformował, w tym roku, w stulecie Bitwy Warszawskiej, zorganizowane zostanie kilkaset wydarzeń „z udziałem środków publicznych”, „różnych agend polskiego państwa”, spółek skarbu państwa, instytucji kultury, muzeów oraz resortów.

– Polskie państwo poważnie podchodzi do rocznic, takich jak 100-lecie odzyskania niepodległości, gdyż każda wspólnota potrzebuje podstaw tożsamościowych, potrzebuje odnosić się do wartości, a te wartości sprawdzają się w czasie próby, jak to było 100 lat temu, gdy odzyskiwaliśmy niepodległość – mówił wicepremier Piotr Gliński. 

Minister kultury poinformował też, że tegoroczne obchody będą miały „kilka kulminacji” - wymienił: defiladę wojskową w Warszawie, premiery specjalnie przygotowanych filmów i otwarcie muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Dodał, że w wymiarze artystycznym kulminacją obchodów będzie właśnie widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni Bohaterom” 15 sierpnia na Stadionie Narodowym.

Na płycie areny wyrosną polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi stanie imponująca scena, na której wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Piotr Cugowski czy Kasia Cerekwicka. Do tego dziesiątki koni i kilkuset statystów - wszystko po to, aby na nowo ożyły wspomnienia Bitwy Warszawskiej podczas spektakularnego widowiska historycznego, jakiego dotąd jeszcze nie było.

- Cieszę się, że te obchody są wielowymiarowe, że tak wiele wydarzeń ma miejsce, a to wydarzenie będzie szczególne, bo zaangażowanie finansowe spółek skarbu państwa jest szczególnie duże, co pozwoli zaprezentować wiele atrakcji. Liczymy na to, że to będzie szczególne podkreślenie, wieczorem 15 sierpnia, tych obchodów – powiedział prof. Piotr Gliński.

Zarówno 15 sierpnia 2020 roku podczas premiery widowiska, jak i w dniach kolejnych pokazów, tj. 20-23 sierpnia 2020 roku czeka nas prawdziwy powrót do przeszłości, widzowie odkryją realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą świadkami walki, a potem triumfu w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej. „1920. Wdzięczni bohaterom” to multimedialny spektakl organizowany przez PGE Narodowy w Warszawie dokładnie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Dzięki wydarzeniu historia zostanie przedstawiona w sposób zajmujący i nowoczesny. Widowisko organizowane pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości ma na celu uczczenie pamięci bohaterów i podkreślenie roli zwycięstwa Państwa Polskiego. O wartość merytoryczną i artystyczną tegorocznego widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” zadba Biuro Programu „Niepodległa”.

Scena i cała aranżacja widowiska zajmą ponad 7  tys. mkw., w wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu artystów. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Nie zabraknie też setki rekonstruktorów, koni i pojazdów historycznych. Będzie również las, gra świateł i dźwięków w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia. Dzięki wykorzystaniu ikonografii, wizualizacji, animacji komputerowych, technik projekcyjnych, fotograficznych i filmowych materiałów archiwalnych, komentarzy narratora oraz scen aktorskich i grup rekonstrukcyjnych widzowie poznają bohaterów, przebieg bitwy i sytuację międzynarodową. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. Widzowie usłyszą również wiązankę tradycyjnych pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu chóru Sound'nGrace.

Widzowie obecni na wydarzeniu muszą zaakceptować regulamin imprezy, w którym zobowiązani są do obowiązkowej dezynfekcji rąk oraz do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Realizacja tych wymagań będzie starannie sprawdzana przez służby porządkowe.

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP. Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo, jego specjalnie przygotowana, skrócona wersja będzie powtarzana przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym.

MKiDN

Wiadomości

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Papież Leon XIV przemówił w sieci. Jego pierwszy post wzywa do pokoju

Szykuje się wielki transfer! W grze 70 milionów euro

Nasz News: Nawrocki przyczynił się do decyzji Białego Domu ws. zniesienia ograniczeń eksportu AI

Grzegorz Braun: Nie poślę polskiego wojska na nie naszą wojnę

Przewodnicząca Rady Warszawy ucieka z sali po skandalu? W sieci burza

Kuźmiuk ostro: media patrzące władzy na ręce tracą koncesje!

Friedrich Merz o planach Niemiec. Nowy kanclerz przedstawia priorytety

Politycy PiS o Marszałkowskiej 66: „To jest skandal i symbol pogardy”

Najnowsze

Soros w Polsce przed wyborami. Pewnie przechodził z tragarzami

Silny sygnał z Waszyngtonu. Polska Tuska na celowniku Kongresu USA

Hejter z mieszkaniem komunalnym od Trzaskowskiego? Internauci pytają o decyzje ratusza

Kurzajewski i Smaszcz spotkali się w sądzie. Cichopek zabrała głos: "Powiedziałam absolutnie wszystko"

Papież Leon XIV przemówił w sieci. Jego pierwszy post wzywa do pokoju

Atak Wyborczej na Zandberga. Polityk odpowiada

TSUE: KE bezprawnie ukryła SMS-y von der Leyen i szefa Pfizera

Czy Trzaskowski wstydzi się tęczowych barw? Internauci komentują usunięcie flag przed wiecem