Polska wysłała do Niemców zapytanie ws. czołgów. Berlin czyta i myśli [wideo]

Telewizja Republika

"Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o wysłany do Berlina wniosek dot. przekazania Ukrainie Leopardów. "Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób", dodał. Szef rządu zapowiedział też, że Polska wystąpi do Unii Europejskiej o zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie.

Premier Morawiecki podczas późniejszej konferencji prasowej został zapytany, ile dajemy czasu Niemcom na odpowiedź i co jeśli będą oni zwlekać. "Mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób", odpowiedział szef rządu.

Morawiecki został też zapytany o kwestię możliwości zwrotu środków za broń przekazaną Ukrainie. W UE w marcu 2022 r. po agresji Rosji uruchomiony został fundusz na dozbrajanie Ukrainy - Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF). Jego celem jest zwrot kosztów poniesionych przez państwa członkowskie za uzbrojenie przekazane Ukrainie. Fundusz był kilkakrotnie zwiększany, a po poniedziałkowej decyzji - zakładającej kolejne 500 mln euro - będzie liczył 3,6 mld euro.

Posłuchajcie całej konferencji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy