Polska wyprzedza Europę. Nowoczesny system zarządzania ruchem lotniczym został zaprojektowany w naszym kraju

Artykuł
Polska jako pierwsza w Europie wprowadza system oparty m.in. o trajektorię 4D
Canva

Polska jako pierwsza w Europie wprowadzi nowoczesny system zarządzania ruchem lotniczym, m.in. oparty o trajektorię 4D. Co ważne, został on zaprojektowany w naszym kraju. W czym jeszcze mogą pomóc nowoczesne technologie w tej branży?

– PAŻP przygotowuje się właśnie na przebudowę ruchu lotniczego. To przede wszystkim inwestycje w nowoczesne technologie, które zoptymalizują koszty, zoptymalizują codzienną pracę kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej i całego personelu operacyjnego – mówi Janusz Janiszewski, p.o. prezes Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej.

Janusz Janiszewski – p.o. prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Absolwent Akademii Sztuki Wojennej (dawniej AON) na kierunku Zarządzanie ruchem lotniczym, ukończył również studia ekonomiczne we Wrocławiu.

Od 1999 r. jest kontrolerem ruchu lotniczego i posiada unikalną, ekspercką wiedzę i doświadczenie z obszaru planowania, rozwoju i zarządzania ruchem lotniczym. W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił odpowiedzialne funkcje menadżerskie i zarządcze w PAŻP. Ponadto jest stałym członkiem Zespołu Doradczego Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, odpowiedzialnym za kwestie związane z rozwijaniem infrastruktury w związku z planowaną rozbudową sieci lotnisk w Polsce. W listopadzie 2020 r. został członkiem Network Management Board – Rady Zarządzania Siecią. Od grudniu 2019 r. jest też Przewodniczącym Rady Sterującej A6 Alliance – grupy największych europejskich dostawców usług żeglugi powietrznej.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy