„Polska na dzień dobry”. Zyska o Turowie: Umowa jest właściwie wynegocjowana

Fot. Flickr/Matthias Ludwig

W dzisiejszym programie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska wypowiedział się na temat wczorajszych negocjacji w sprawie kopalni Turów pomiędzy minister klimatu Anną Moskwą a jej czeską odpowiedniczką minister Anną Hubaczkovą. - Umowa jest właściwie wynegocjowana, zostały pewne akcenty, które politycznie będą miały kontekst w stosunku do stanowiska poprzedniego gabinetu czeskiego - mówił.

Wiceminister klimatu i środowiska odniósł się do wczorajszych tajnych rozmów pomiędzy minister klimatu Anną Moskwą a jej czeską odpowiedniczką minister Anną Hubaczkovą.

Jak stwierdził, „dobre rozwiązania i szczęśliwy finał wymagają ciszy jeśli chodzi o sam proces rozmów negocjacji”. - Pozwólmy pani minister Hubaczkovej żeby skonsultowała się z premierem Petrem Fialą i wróciła z powrotem ze stanowiskiem rządu czeskiego - mówił wiceminister, wskazując, że porozumienie jest tylko „kwestią czasu i decyzji politycznych ze strony premiera Czech”. - Umowa jest właściwie wynegocjowana, zostały pewne akcenty, które politycznie będą miały kontekst w stosunku do stanowiska poprzedniego gabinetu czeskiego - powiedział.

Jak mówił Zyska, w umowie są dobre rozwiązania dla społeczeństwa mieszkającego na pograniczu zarówno po stronie polskiej czy czeskiej”. - Nasze zobowiązania idą w tym kierunku, żeby zapewnić dostawę wody poprzez budowę wodociągu do odbiorców w miejscowościach przygranicznych, czyli tych, które cierpią przez obniżenie poziomu wód, co jest spowodowane działaniem kopalni odkrywkowej. Najważniejsze dla nas jest to, że w projekcie umowy strona czeska zobowiązuje się do wycofania skargi z TSUE w zakresie, który został wcześniej złożony - podkreślił.

Źródło: TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy