Polska mówi Białorusi: „DOŚĆ!”. Decyzja MSWiA zaboli reżim Łukaszenki

portal tvrepublika.pl 26-05-2023, 21:00
Artykuł
canva.com, Twitter.com/@Kaminski_M_

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację Andrzeja Poczobuta i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji – osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wyrok uprawomocnił się. W związku z tym wyrokiem, szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w poniedziałek ogłoszona zostanie decyzja o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki. Z projektu rozporządzenia resortu wynika ponadto, że zostanie zawieszony - do odwołania - ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji.

"W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi", napisał dziś na Twitterze minister SWiA Mariusz Kamiński.

Co więcej, MSWiA zawiesi do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji. Tak wynika z projektu rozporządzenia resortu.

Projekt ukazał się w piątek w Rządowym Centrum Legislacji. Tego samego dnia minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta w poniedziałek ogłosi decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi. 

W lutym, po skazaniu Poczobuta przez białoruski sąd na osiem lat więzienia, szef MSWiA polecił służbom przygotowanie wniosków o wpisanie na listę sankcyjną kolejnych osób związanych z reżimem Alaksandra Łukaszenki odpowiedzialnych za represje wobec Polaków na Białorusi.

Źródło: PAP, Twitter.com

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy