Polska liderem rynku przesyłek. Eksperci: Kraj wyróżnia gęsta sieć punktów odbioru

Artykuł
Polska jest liderem w UE pod względem liczby skrytek na paczki
Fot. pixabay/falco

Według raportu ,,Out-of-home delivery in Europe 2021" największą całkowitą liczbę punków odbioru posiadają Niemcy (63 500), Francja (45 770) oraz Polska (41 545).

Dane dotyczą liczby punktów odbioru oraz nadawania paczek. Brane są pod uwagę również skrytki na paczki dla wszystkich krajów UE oraz Wielkiej Brytanii. Raport uwzględnia punkty zlokalizowane w miejscach usługowych/sklepach, jak i skrytki umożliwiające odbiór lub nadanie przesyłki o dowolnej porze dnia.

Po porównaniu gęstości punktów odbioru w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców liderem jest Finlandia. W czołówce znajdują się również Dania, Słowenia, Czechy i Polska.

Eksperci zwrócili uwagę, że w czasie pandemii COVID-19, bez nowoczesnej logistyki nie byłoby możliwości robienia zakupów dostarczanych pod drzwi, do punktów odbioru lub do skrytek na paczki.

Preferencje konsumentów

W ubiegłym roku liczba paczek odebranych przez konsumentów w Unii Europejskiej (brana pod uwagę jest również Wielka Brytania) po raz pierwszy przekroczyła 10 mld, czyli niemal 20 na każdego mieszkańca UE.

- Zmiany preferencji konsumentów, czyli m.in. rozwój e-commerce, skracanie terminów dostaw i poszukiwanie wygody przy odbiorze sprawiają, że rozwój sieci punktów odbioru jest jednym z najważniejszych trendów logistycznych ostatnich lat - zaznaczono.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 2021 r. najprawdopodobniej będzie bardzo dobry, nie tylko dla handlu internetowego, ale również dla logistyki.

- W Polsce coraz silniejsza jest konkurencja między dostawcami i platformami, a stworzenie własnych sieci skrytek na paczki zapowiadają wszyscy najwięksi gracze e-commerce. Stawiają je też niektóre sieci handlowe - poinformowano.

- Na tle innych nasz kraj wyróżnia się zarówno tempem wzrostu liczby wysyłanych przesyłek, jak i gęstą siecią punktów odbioru - podsumowano.

Źródło: wnp.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy