„Polska i Polacy. Dzieje Narodu od rozbiorów do współczesności". Wielka ilustrowana historia Polski

Artykuł

Wielka ilustrowana historia Polski od rozbiorów do współczesności stanowi kontynuację opowieści o naszych dziejach, rozpoczętą w tomie zatytułowanym „Polska i Polacy. Dzieje narodu do 1795 r." Album przypomina kolejne powstania, rysuje sytuację Polaków w każdym z zaborów i na obczyźnie.

Przedstawia naszych znakomitych artystów, wynalazców i ludzi nauki, którzy rozsławili imię kraju nieistniejącego przecież na mapach. To ich działalność, ale i codzienne trwanie „na placówce" zwykłych obywateli pomagały pielęgnować pamięć o wolnej ojczyźnie. I kiedy Polska odzyskała niepodległość, nastały lata budowania scalonego w jeden organizm kraju. Wkrótce przeszkodziły temu mroczne czasy okupacji - najpierw niemieckiej, a potem sowieckiej. Polacy nigdy jednak nie porzucili swego pragnienia wolności. I ostatecznie, po wielu latach, to pragnienie się ziściło.

Album pozwala jeszcze raz spojrzeć na nasze smutne i dumne dzieje. Zrozumieć motywy, dla których wciąż podejmowane były próby odzyskania, a potem utrzymania niepodległości. Świetnie ilustruje to warstwa ikonograficzna, na którą składają się m.in. znakomite obrazy, grafiki, plakaty czy fotografie. Te zaś, dzięki koloryzacji, pokazują znane postaci w zupełnie inny, trójwymiarowy sposób.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy