Polska coraz bliżej pełnego członkostwa w Eurokorpusie. Prezydent podpisał ustawę

Artykuł
Prezydent Andrzej Duda
Fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Ratyfikacja jest warunkiem pełnoprawnego członkostwa Polski, która z państwa stowarzyszonego stanie się jednym z tzw. państw ramowych, mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa.

- Nasza decyzja o uzyskaniu statusu państwa ramowego oznacza, że Polska jest zdeterminowana rozwijać współpracę wojskową zarówno w ramach NATO, jak i wzmacniać rozwój europejskiej obronności. Dzięki temu, że Eurokorpus przeznaczony jest zarówno do operacji NATO, jak i UE, widzimy tę strukturę jako element zacieśniania współpracy między oboma organizacjami  – powiedział Soloch.

Obecnie Eurokorpus może być użyty operacjach wojskowych pod auspicjami Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych – w tym misji humanitarnych i ratowniczych, misji przywracania i utrzymania. Ma także status dowództwa NATO o wysokiej gotowości i może być użyty w ramach obrony kolektywnej, zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Źródło: niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy