Polska armia rośnie w siłę. Pacholski w Republice: uzbrojenie to klucz [wideo]

portal tvrepublika.pl 22-11-2022, 16:10
Artykuł
Telewizja Republika

Wojna na Ukrainie trwa nieprzerwanie od 24 lutego. Do zeszłego wtorku, kiedy to rosyjska rakieta spadła na terytorium Polski, w konsekwencji czego zginęło dwóch Polaków, wojna nie dotykała bezpośrednio naszego kraju. Mimo to, rządzący od dłuższego czasu prowadzą rozmaite rozmowy z partnerami, sojusznikami, dokonują zakupów uzbrojenia. Cel jest jeden - modernizacja polskich sił zbrojnych. Wszystko po to, aby Polska i Polacy byli bezpieczni. Na ten temat red. Adrian Stankowski rozmawiał na antenie naszej stacji z red. magazynu "Wojsko i Technika" - Łukaszem Pacholskim.

Pisaliśmy wcześniej, że do Polski dotarły już pierwsze baterie systemu Patriot. Niemcy, w odpowiedzi na eksplozję w Przewodowe, zaoferowały swoją pomoc - w postaci dostarczenia tamtejszej konfiguracji systemu. Zapytany o tej rodzaj systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu, Pacholski odparł: "Minusem konfiguracji niemieckiej jest to, że nie planują oni, póki co, modernizacji stacji radiolokacyjnych. Systemy łączności umożliwiają także pozyskiwanie informacji spoza systemu Patriot, chociażby z wykorzystywaniem samolotów wczesnego ostrzegania, które niemal codziennie krążą nad polskim".

W planach modernizacji niemieckich sił zbrojnych jest tzw. kopuła antyrakietowa. Udział w tym dopiero projektowanym przedsięwzięciu, odmówiły Francja oraz Polska. Co na to redaktor "Wojsko i Technika"? 

"Z całą pewnością Polska, która samodzielnie prowadzi intensywne prace z rozbudową możliwościami obrony antyrakietowej, nie ma czasu na decyzje partnerów. Wiemy z historii jak ciężko jest pogodzić tort między partnerami w takich kwestiach", ocenił Pacholski.

Wczoraj na łamach portalu "Politico" powstał artykuł analizujący polskie działania wobec działania wojennych na Wschodzie. Pojawiło się tam sformułowanie, że Polska jest przyszłością militarną Europy. Red. Stankowski zapytał swojego rozmówcę, jak ocenia planowany stan polskiego uzbrojenia. 

"Potrzeby chwili, potrzeby sytuacji, jaka mamy w regionie pokazują, że potrzebujemy nowej broni. Jest to doskonały okres do modernizacji sił zbrojnych. Żaden polityk nie powinien negować wydatków na obronność. Bez większej krytyki politycznej możemy teraz pieniądze na te cele wydawać. Kwestie modernizacji wojska polskiego są kluczowym elementem polityki bezpieczeństwa", brzmiała odpowiedź.

  Cała rozmowa w oknie poniżej. Polecamy! 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy