„Polska Stasiaka”. Nowa książka, którą warto mieć. Poleca Wiktor Świetlik

portal tvrepublika.pl 28-10-2022, 10:08
Artykuł
Wiktor Świetlik, „Polska Stasiaka”, Unitas, 2022

Władysław Stasiak głównie został zapamiętany z szefowania kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Wiktor Świetlik w „Polsce Stasiaka” odsłania jednak dużo więcej – od młodzieńczej walki z komuną, poprzez zapobieganie przemytowi broni aż po tajne rozmowy międzynarodowe dotyczące losów Iraku i bezpieczeństwa Europy.

- Historia nie była dla ministra Stasiaka okazją do popisywania się erudycją, ale tylko wezwaniem do wyciągania z niej praktycznych lekcji: by uniknąć powtórki ze zła, które nieraz doświadczyło naszą wspólnotę – napisał we wstępie do książki profesor Andrzej Nowak.

„Polska Stasiaka” autorstwa Wiktora Świetlika to biografia jednego z najciekawszych i najzdolniejszych polskich polityków działających po 1989 roku.

- To nie tylko fascynujący życiorys polityczny, ale i rozważania o tym czego dziś brakuje w polskim życiu publicznym – mówi autor książki. Wraz z nim śledzimy życiorys bohatera od czasów wrocławskiej, licealnej i studenckiej opozycji w końcowym okresie PRL.

Potem przemierzymy korytarze Najwyższej Izby Kontroli i znajdziemy się w pokojach inspektorów walczących z korupcją,
przemytem broni, esbeckimi powiązaniami. Będziemy przyglądać się walce z przestępczością w Warszawie i zamykaniu nielegalnego klubu z udziałem byłych żołnierzy Grom.

W końcu znajdziemy się w świecie światowej polityki. Na korytarzach Białego Domu, misjach międzynarodowych, naradach strategicznych w siedzibie polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a potem w kancelarii Lecha Kaczyńskiego, w której Władysław Stasiak był traktowany jako przyszły lider polskiej prawicy.- W 2010 roku wszystkim wydawało się, że to początek wielkiej kariery politycznej. Przyszły przywódca prawicy i prezydent – mówi Wiktor Świetlik. Jak potoczyłyby się więc dalsze losy jego bohatera? Logika wydarzeń i historia drugiej dekady XXI wieku wskazywałyby na to, że faktycznie najbardziej prawdopodobna wydaje się kariera prezydencka. Te nadzieje przerwała tragedia Smoleńska, w której bohater książki zginął na pokładzie prezydenckiego samolotu.      

Wiktor Świetlik nie tylko przedstawia sylwetkę i biografię Władysława Stasiaka, ale mierzy się z najważniejszymi problemami przed jakimi stawała Polska w 1989 roku i szuka dla nich rozwiązania właśnie w działaniach bohatera swojej książki.

Książka, podobnie jak sylwetka bohatera, nabrały szczególnej aktualności w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy inteligencja, wiedza i zdecydowanie bohatera książki zdecydowanie Polsce by się przydały.

Na szczęście pozostała nam jego spuścizna intelektualna i dorobek, z którego możemy czerpać, i dzięki któremu możemy czuć się bezpieczniejsi.  


Spotkanie z autorem już dziś (piątek) w Krakowie na Targach Książki. Start godzina 12:00.

Źródło: Wiktor Świetlik, „Polska Stasiaka”, Unitas, 2022

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy