Polska 7 lutego – co wydarzyło się tego dnia

Portal TV Republika 07-02-2024, 08:30
Artykuł
facebook.com

Tego dnia Sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o barwach narodowych; powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”; do portu w Gdyni przypłynął zbudowany okręt podwodny ORP Orzeł; ukazał się pierwszy numer „Świata Młodych”; zapadł wyrok w procesie sprawców porwania i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki; w Warszawie rozlosowano grupy eliminacyjne do turnieju UEFA Euro 2012. Urodzili się m. in. Józef Bohdan Dziekoński, Czesław Klarner, Romuald Jałbrzykowski, Feliks Nowowiejski, Józef Szujski, Walenty Szwajcer, Anna Świrszczyńska, Stanisław Lenartowicz, Antoni Wit, Urszula Kasprzak, Renata Dancewicz. Zmarli natomiast: Jan Muskata, Mikołaj Szyszkowski, Władysław Sołtan, Roman Bartoszcze, Czesław Wołłejko, Witold Lutosławski, Teresa Pągowska, Jan Olszewski oraz Zbigniew Namysłowski.

1320 - Zmarł Jan Muskata, biskup krakowski, przeciwnik księcia Władysława Łokietka.

1422 – Król Władysław II Jagiełło poślubił swą czwartą i ostatnią żonę, księżniczkę Zofię Holszańską.

1643 – W Lidzbarku umarł biskup warmiński (1633–43) Mikołaj Szyszkowski. Pochowany został we Fromborku.

1807 - Pod Pruską Iławą (dziś Bagrationowsk w okręgu królewieckim) rozpoczęła się dwudniowa bitwa pomiędzy głównymi siłami Wielkiej Armii Napoleona a rosyjską armią gen. Bennigsena; była to jedna z najbardziej krwawych bitew epoki, Rosjanie stracili około 30 tysięcy żołnierzy, a Napoleon 28 tysięcy.

1816 - W Warszawie urodził się Józef Bohdan Dziekoński, pisarz epoki romantyzmu, związany z Cyganerią Warszawską, autor powieści „Sędziwoj”.

1831 - Sejm Królestwa Polskiego przyjął uchwałę o barwach narodowych, które „stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”.

1863 - We Lwowie urodził się Mieczysław Sołtys, kompozytor, dyrygent, pedagog.

1867 - We Lwowie powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” o charakterze sportowo-wychowawczym; przed I wojną światową rozwinęło przede wszystkim w Galicji działalność paramilitarną tworząc w 1912 r. Polowe Drużyny Sokole.

1872 - W Płońsku urodził się Czesław Klarner, inżynier technolog, w II RP minister przemysłu i handlu, minister skarbu oraz przewodniczący Izb Przemysłowo-Handlowych RP (1929-1939), senator. W czasie II wojny światowej szef departamentu budżetowego Delegatury Rządu RP na Kraj.

1876 - W Łętowie-Dębie urodził się Romuald Jałbrzykowski, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski (1925-1926), arcybiskup metropolita wileński (1926-1955).

1877 - W Wartemborku (obecnie Barczewo na Warmii) urodził się Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista i pedagog; autor m.in. opery „Legenda Bałtyku” oraz melodii do wiersza Marii Konopnickiej „Rota”.

1878 - W Rzymie zmarł papież Pius IX; w czasie pontyfikatu rozpoczętego w 1846 r. zatwierdził m.in. dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny i doprowadził na Soborze Watykańskim I do przyjęcia dogmatu o nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności; potępiał nowe doktryny: modernizm, naturalizm, racjonalizm, socjalizm, komunizm i panteizm; w 1870 r. po zajęciu Rzymu przez armię włoską i upadku Państwa Kościelnego ogłosił się „więźniem Watykanu”; beatyfikowany w 2000 r.

1883 - W Krakowie zmarł prof. Józef Szujski, współtwórca krakowskiej szkoły historycznej, publicysta, polityk, jeden z przywódców krakowskich konserwatystów - stańczyków; był posłem na galicyjski Sejm Krajowy oraz posłem do austriackiej Rady Państwa.

1907 - W Piastowicach urodził się Walenty Szwajcer, nauczyciel, który w 1933 roku odkrył szczątki osady w Biskupinie.

1908 - Na warszawskiej Woli uruchomiono Elektrownię Tramwajów Miejskich. Jej budynek od 2004 r. jest siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego.

1909 - W Warszawie urodziła się Anna Świrszczyńska, poetka, pisarka, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, autorka wielu tomików poetyckich „Budowałam barykadę”, dramatów „Orfeusz” oraz powieści dla młodzieży „Arkona, gród Świętowita”.

1915 - Rozpoczęła się tzw. II bitwa nad jeziorami mazurskimi, która zmierzała do wyparcia sił rosyjskich okupujących wschodnie krańce Prus Wschodnich.

1919 - Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego powołana została Najwyższa Izba Kontroli Państwa, jej pierwszym prezesem mianowano Józefa Higersbergera.

1919 - Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego powołana została Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej.

1919 - Wydano dekret o powszechnym obowiązku służby wojskowej i o obowiązku szkolnym.

1921 - W Dzianowie urodził się Stanisław Lenartowicz, reżyser, scenarzysta filmowy, autor m.in. filmów „Pigułki dla Aurelii”, „Giuseppe w Warszawie”, „To ja zabiłem”.

1939 - W Warszawie urodziła się Ewa Krzyżewska, aktorka, znana m.in. z filmów „Popiół i diament”, „Zbrodniarz i panna”, „Zazdrość i medycyna”.

1939 – Do portu wojennego w Gdyni przypłynął zbudowany w holenderskiej stoczni okręt podwodny ORP Orzeł.

1943 - W Warszawie zmarł Władysław Sołtan, prawnik, polityk, wojewoda warszawski, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej.

1943 - W nocy na 8 lutego, w pierwszej akcji bojowej UPA, oddział Hryhorija Perehijniaka zaatakował niemiecki posterunek we Włodzimiercu, po czym udał się do kolonii Parośla I, gdzie 9 lutego dokonał masowego mordu na ponad 150 Polakach, uznawanego za początek rzezi wołyńskiej.

1944 - W Krakowie urodził się Antoni Wit, dyrygent; w latach 1997-2014 profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

1949 - Ukazał się pierwszy numer czasopisma „Świat Młodych”.

1959 - Premiera filmu „Orzeł” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.

1960 - W Lublinie urodziła się Urszula Kasprzak, piosenkarka, znana pod pseudonimem Urszula; wykonawczyni takich przebojów jak: „Dmuchawce, latawce wiatr”, „Malinowy król”, „Baw mnie” oraz nowej wersji „Konika na biegunach”.

1961 - W Łodzi urodziła się Maria Probosz, aktorka teatralna i filmowa; odtwórczyni roli Gośki w filmie „Czas dojrzewania” i Julki w „Punktach za pochodzenie”.

1964 - W Szewnie urodził się Jacek Podsiadło, poeta, tłumacz, laureat Nagrody im. Georga Trakla i Nagrody Kościelskich, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nike.

1969 - W Lesznie urodziła się Renata Dancewicz, aktorka, znana m.in. z filmów „Samowolka”, „Diabelska edukacja”, „Deborah” i „Pułkownik Kwiatkowski” oraz serialu „Ekstradycja”.

1973 - Zjednoczenie młodzieżowych organizacji w Federację Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej.

1974 - Rada Państwa wydała dekret o ustanowieniu Medalu 30-lecia Polski Ludowej.

1979 - W Bertiodze w Brazylii zmarł Josef Mengele, niemiecki lekarz, zbrodniarz wojenny, odpowiedzialny za okrutne eksperymenty medyczne i wysyłanie więźniów do komór gazowych w KL Auschwitz; po zakończeniu II wojny światowej ukrywał się w Ameryce Południowej.

1984 - W pobliżu wsi Sławęcin w niejasnych do dziś okolicznościach został zamordowany Piotr Bartoszcze, represjonowany przez SB działacz chłopski, zaangażowany w tworzenie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

1985 - W Toruniu zapadł wyrok w procesie sprawców porwania i zamordowania księdza Jerzego Popiełuszki: kpt. Grzegorz Piotrowski i płk Adam Pietruszka zostali skazani na 25 lat, por. Leszek Pękala na 15 lat, por. Waldemar Chmielewski na 14 lat pozbawienia wolności.

1987 - W Warszawie zmarł Czesław Wołłejko, aktor, znany m.in. z filmów „Młodość Chopina”, „Szczęściarz Antoni”, „Kopernik”, „Zaklęte rewiry” oraz wielu ról teatralnych.

1987 - W Żywcu urodziła się Monika Brodka, piosenkarka, autorka takich płyt jak „Album”, „Moje piosenki”, „Granda”, „Clasches”.

1992 - W Maastricht w Holandii podpisany został Traktat o Unii Europejskiej; dokument wszedł w życie 1 listopada 1993 r.

1994 - W Warszawie zmarł Witold Lutosławski, kompozytor, dyrygent, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku; międzynarodową sławę przyniosły mu takie dzieła jak „Muzyka żałobna”, „Gry weneckie”, „Kwartet smyczkowy”, „Preludia i fuga”.

1998 - W Nagano rozpoczęły się XVIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie; wzięło w nich udział 41 reprezentantów Polski, lecz nikt nie zdobył medalu.

2002 – Urząd Ochrony Państwa zatrzymał prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego, co zapoczątkowało tzw. aferę Orlenu. W 2004 roku Wiesław Kaczmarek ujawnił w wywiadzie dla Gazety Wyborczej opublikowanym 2 kwietnia, że rzeczywistym celem zatrzymania prezesa Orlenu była chęć jego odwołania i tym samym zablokowania wartego 14 mld dolarów kontraktu na dostawy ropy. Zdaniem Kaczmarka, który ujawniając kulisy zatrzymania Modrzejewskiego chciał oczyścić się z zarzutów o pozaprawne działania w czasie urzędowania na stanowisku ministra Skarbu, decyzję o zatrzymaniu podjęto w gabinecie premiera w trakcie nieformalnego spotkania, w którym obok Kaczmarka udział wzięli premier Leszek Miller, minister sprawiedliwości Barbara Piwnik i szef UOP Zbigniew Siemiątkowski.

2007 - W Warszawie zmarła Teresa Pągowska, malarka, autorka cykli: „Dni”, „Przemoc”, „Wnętrza zamknięte” i „Figury magiczne”.

2007 - W Warszawie otwarto centrum handlowo-biurowo-rozrywkowe Złote Tarasy.

2010 - W Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki rozlosowano grupy eliminacyjne do turnieju UEFA Euro 2012.

2014 - Premiera thrillera politycznego Jack Strong w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

2014 - W rosyjskim Soczi rozpoczęły się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie, podczas których polska reprezentacja zdobyła 6 medali: 4 złote - Kamil Stoch – skoki narc., skocz. norm. (HS 106), Justyna Kowalczyk – biegi narc., 10 km tech. klas., Zbigniew Bródka – łyżw. szybk., 1500 m, Kamil Stoch – skoki narc., skocz. duża (HS 140); 1 srebrny - Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska – łyżw. szybk., bieg druż. kob.; oraz 1 brązowy - Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański – łyżw. szybk., bieg druż. męż.

2015 - Senat ogłosił 2015 r. Rokiem Witkiewiczów: Stanisława Ignacego - Witkacego i jego ojca, Stanisława.

2019 - W Warszawie zmarł Jan Olszewski, członek Szarych Szeregów, współpracownik KOR i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, obrońca opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, premier w latach 1991-92, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, sędzia Trybunału Stanu. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

2022 – Zmarł Zbigniew Namysłowski, jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer i lider kilku zespołów. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Władysławem Sendeckim, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy