Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją telewizyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
Dziś w Republice Danuta Holecka zaprasza na program "Gość Dzisiaj". O godz. 20.20 rozmowa z Danielem Obajtkiem (Prawo i Sprawiedliwość). W drugiej części o godz. 20.35 gośćmi będą: Łukasz Osmalak (Polska 2050) i Przemysław Wipler (Konfederacja)
19:01 W nocy ze środy na czwartek zorza polarna może być widoczna nie tylko w całej Norwegii, ale także w Polsce. To efekt najsilniejszej od wielu lat burzy słonecznej - ocenił norweski astrofizyk Knut Joergen Roeed Oedegaard
18:41 Prezydencki projekt noweli ustawy obniżający ceny energii trafił do Sejmu. W efekcie wprowadzenia proponowanych rozwiązań gospodarstwa domowe miałyby płacić za prąd ok. 33 proc. mniej, a przedsiębiorstwa o około 20 proc. mniej
15:10 W galerii handlowej Solaris w centrum Opola doszło do pożaru. Jak poinformował dyżurny Państwowej Straży Pożarnej, z obiektu ewakuowano sześćset osób, jedna osoba z objawami zatrucia została objęta opieką medyczną
14:54 Algieria: władze poinformowały o ułaskawieniu pisarza Boualema Sansala
14:30 Świat: Kambodża oskarżyła Tajlandię o zabicie cywila po tym, gdy Bangkok zawiesił porozumienie pokojowe
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Stowarzyszenie Roty Niepodległości zaprasza na protest 13 listopada o godz. 12:30 przed prokuraturą w Gorzowie Wielkopolskim, by okazać solidarność z Robertem Bąkiewiczem, któremu zarzuca się rzekome znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z Jackiem Wroną, 16 listopada (niedziela), g. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polscy żołnierze udają się na Islandię. Będą nadzorować przestrzeń powietrzną

Źródło: Fot: PAP/Grzegorz Michałowski

Żołnierzy, którzy będą nadzorować przestrzeń powietrzną nad Islandią, pożegnano uroczyście w środę w Łasku w woj. łódzkim. Na misję w ramach operacji NATO z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku wyleci ponad 100 żołnierzy i cztery myśliwce F-16.

- Służba poza granicą Polski wymaga profesjonalizmu, psychofizycznej sprawności i hartu ducha. Życzę wam żołnierze, abyśmy po udanej misji mogli witać was zdrowych na polskiej ziemi, z poczuciem dobrze wykonanych zadań, a także by waszym rodzinom czas rozłąki minął jak najszybciej — powiedział podczas uroczystego apelu dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku płk pilot Piotr Ostrouch.

Jak podkreślił, jest przekonany, że w ręce dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia ppłk. Michała Krasa oddaje dobrze wyszkolony i przygotowany zespół, który będzie wzorowo wykonywał swoje zadania.

Inspektor Sił Powietrznych gen. dywizji pilot Jacek Pszczoła życzył uczestnikom misji wytrwałości. - Dwa miesiące — wydawałoby się, że to krótko, a tak naprawdę każdy dzień służby poza granicami kraju to wyzwanie dla was i waszych najbliższych. Znam wasz profesjonalizm i wiem, że realizowane na Islandii zadania wykonacie tak, jak do tej pory je wykonywaliście. Życzę wam szybkiego powrotu do matecznika w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego – zaznaczył.

Dowódca PKW Islandia poinformował, że na misję w ramach operacji NATO – zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy – wyjedzie do 140 żołnierzy i pracowników wojska. Główny trzon kontyngentu stanowią żołnierze z 32 BLT w Łasku. To przede wszystkim piloci, których zadaniem będzie nadzorowanie przestrzeni powietrznej nad Islandią. Kraj położony na wyspie na Oceanie Atlantyckim nie posiada własnych sił powietrznych. Z bazy w Łasku na Islandię polecą też cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem.

Polskie siły powietrzne w Republice Islandii pojawią się po raz pierwszy. Jakie będą mieć obowiązki?

- Będzie ona polegała na staniu na straży powietrznych granic Republiki Islandii. Będziemy pełnili dyżur bojowy taki sam jak w Polsce w ramach struktur NATO, parą samolotów F-16. W ten sposób będziemy pomagać samolotom będącym w potrzebie, ewentualnie odstraszać naruszycieli przestrzeni powietrznej Islandii. Zawiązujemy tam nową w pełni działającą jednostkę wojskową i będziemy gotowi do startu 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – zapewnił ppłk pilot Kras.

Szef PKW Islandia dodał, że wyjątkowość misji polega na miejscu, w którym polskie siły powietrzne jeszcze nie stacjonowały. Zwrócił uwagę, że jest to wyspa i z tego względu piloci będą wykonywali loty w specjalnych kombinezonach morskich. - Do najbliższego lotniska poza Islandią jest 500 mil, dlatego musimy tak wykonywać misję, aby móc zawsze bezpiecznie wylądować. Te szerokości geograficzne charakteryzują się dużą zmiennością pogody, co też musimy brać pod uwagę – przyznał ppłk Kras.

W sierpniu br. na mocy postanowienia prezydenta Polska dołączyła do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza. Zadanie realizowane jest w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych rotacji, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa należące do NATO.

Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa do 10 października 2021 r. Część personelu znajduje się już w Islandii, żołnierze wylecą na misję w nocy ze środy na czwartek. Polska dyżur bojowy polegający na nadzorze przestrzeni powietrznej Republiki Islandii będzie pełnić od 6 do 27 września.

Sojusznicza misja air policing nad Islandią rozpoczęła się w 2008 r., polega nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i naziemnych w bazie Keflavik.

PAP

Wiadomości

Wersow kupiła mieszkanie, w którym nie zamierza mieszkać! „To było dla mnie zbawienie”

Andrzej Poczobut został uhonorowany przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego

Placuszki z fusi i sos grzybowy – Tradycyjne Smaki Lubelszczyzny

Oficjalnie: Skorupski wypada z gry na kilka tygodni przez kontuzję mięśnia dwugłowego uda

Niemieckie partie mogą się kłócić, ale łączy je jedno - niechęć do Polski i prorosyjskość

Dziś jest rocznica urodzin założycielki Nazaretanek

Sakiewicz o kontaktach Żurka: obecnie mamy dostęp do części wiedzy, kolejna część wypłynie

Odpowiedź Piotra Szefera na pytania dziennikarza  Republiki

Matysiak po wyrzuceniu z "Razem": nie potrzebujemy lewicy sekciarskiej

Żurkowi puściły nerwy. Chce ścigać dziennikarza za stawianie pytań

Piszczek trenerem pierwszoligowca ze Śląska!

Porażka ministra sprawiedliwości: zaprzestanie losowania sędziów niezgodne z Konstytucją

Żurek: czekam na listę sędziów, którym prezydent nie udzieli nominacji

Kłótnia przed kamerami w "Ślubie od pierwszego wejrzenia"

Pilne: Paulina Matysiak została usunięta z partii Razem

Najnowsze

Wersow kupiła mieszkanie, w którym nie zamierza mieszkać! „To było dla mnie zbawienie”

Niemieckie partie mogą się kłócić, ale łączy je jedno - niechęć do Polski i prorosyjskość

Dziś jest rocznica urodzin założycielki Nazaretanek

Sakiewicz o kontaktach Żurka: obecnie mamy dostęp do części wiedzy, kolejna część wypłynie

Odpowiedź Piotra Szefera na pytania dziennikarza  Republiki

Andrzej Poczobut został uhonorowany przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego

Placuszki z fusi i sos grzybowy – Tradycyjne Smaki Lubelszczyzny

Oficjalnie: Skorupski wypada z gry na kilka tygodni przez kontuzję mięśnia dwugłowego uda