Polscy lotnicy przejęli obowiązki monitorowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji NATO

Portal TV Republika 01-12-2023, 21:00
Artykuł
Screenshot twitter.com
Twitter.com

Podczas ceremonii zorganizowanej w piątek w bazie lotniczej Amari w północno-zachodniej Estonii hiszpańskie siły powietrzne przekazały obowiązki ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich kontyngentowi polskich lotników - podała agencja BNS.

Myśliwce F-16 stacjonujące w Amari są w gotowości przez całą dobę, wykonując w razie potrzeby loty przechwytujące i regularnie loty szkoleniowe. To już drugi raz, kiedy wojska polskie biorą udział w natowskiej misji Air Policing, wcześniej przejęły obowiązki od żołnierzy czeskich w roku 2020.

"Misja patrolowania powietrza jest integralną częścią widocznej obecności i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu. Służba i obecność tutaj stanowią potwierdzenie wspólnych wartości i wspólnej przestrzeni bezpieczeństwa członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję każdemu z was za zaangażowanie i profesjonalizm w zapewnianiu bezpieczeństwa naszej przestrzeni powietrznej i ochronie wspólnej wolności" - powiedział, zwracając się do polskich żołnierzy, estoński minister obrony Hanno Pevkur.

Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej siły powietrzne państw członkowskich NATO na zasadzie rotacji uczestniczą w misji monitorowania przestrzeni powietrznej Estonii, Łotwy i Litwy od marca 2004 roku, kiedy kraje te przystąpiły do NATO. Misja Air Policing została przedłużona na czas nieokreślony podczas szczytu w Chicago w 2012 roku.

Źródło: PAP, Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy