Polka uhonorowana przez Elżbietę II

Artykuł
Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn.
Andy Paradise/CC

62-letnia Elżbieta Wanda Piotrowska, dyrektorka Morley College w Londynie, została wyróżniona przez Elżbietę II tytułem i medalem OBE (Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego) za zasługi w kształceniu dorosłych.

Piotrowska urodziła się w Wielkiej Brytanii w rodzinie polskich uchodźców wojennych (matka była więziona w Oberlangen, ojciec był żołnierzem gen. Stanisława Maczka). Od 2008 r. jest dyrektorką działającego od lat 80. XIX wieku college'u specjalizującego się w kształceniu dorosłych.

Przedtem pracowała w inspektoracie oświaty - Ofsted. Była też nauczycielką i menedżerką. Ukończyła studia socjologiczne na uniwersytecie Kentu.

- Oświata była jedynym sposobem wybicia się i znalezienia miejsca w społeczeństwie. Moi rodzice sądzili, że tylko w ten sposób polskie dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii mogą zdobyć społeczną akceptację - powiedziała w niedawnym wywiadzie prasowym. - Uważam się za osobę uprzywilejowaną w tym sensie, że mogę pracować w sektorze, który przystaje do moich wartości - tłumaczyła.

Na Morley College w południowo-wschodnim Londynie kształci się ok. 11 tys. dorosłych rocznie. Uczelnia specjalizuje się w naukach społecznych i kierunkach artystycznych: malarstwie, muzyce, aktorstwie, tańcu itd.

W przeszłości pracowali tam znani kompozytorzy Gustaw Holst i Ralph Vaugham Williams. Obecnie z college'em związany jest znany malarz David Hockney. College ma bogaty program wystaw, wykładów i koncertów.

Elżbieta II odznacza osoby mające osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej dwa razy do roku - z okazji Nowego Roku i urodzin.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy