Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
17:26 MSZ: Czterech polskich obywateli zostało poszkodowanych w wyniku pożarów w Chorwacji, z czego jedna osoba przebywa na oddziale intensywnej terapii, a pozostałe opuściły już szpital
17:18 W nocy z 13 na 14 sierpnia doszło do cyberataku na strony Instytutu Pileckiego oraz jego oddziałów w Berlinie i Augustowie. Na stronach opublikowano materiały noszące znamiona rosyjskiej propagandy i dezinformacji
16:27 Rosja: Ukraińskie wojsko uderzyło w kompleks przetwórstwa kondensatu gazu ziemnego w rosyjskim porcie Ust-Ługa nad Morzem Bałtyckim. Na terenie zakładów wybuchł pożar i zniszczona została część instalacji przetwórczych
15:41 Hiszpania: Rząd przedłużył o dwa lata, do 2030 roku, zezwolenie na eksploatację największej pod względem produkcji energii w kraju elektrowni atomowej znajdującej się w Almaraz przy granicy z Portugalią
15:12 Straż pożarna apeluje o ostrożność podczas przebywania w lesie; w prawie całym kraju duże zagrożenie pożarowe
14:10 Polska: Prezydent i szef MON spotkali się żołnierzami przygotowującymi się do sobotniej defilady
13:30 Litwa: rząd podpisał umowę z ukraińską firmą ws. produkowania w kraju amunicji
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "GP" Perth zaprasza na WYSTAWY: "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II WŚ" oraz "STRATY WOJENNE POLSKI SPOWODOWANE PRZEZ NIEMCÓW PODCZAS II WŚ". Wystawy otwarte w weekendy do 17.08. Klub Gen. Sikorskiego, 7 Bellevue Road, Bellevue, Perth
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowa Sól zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, godz. 12:30 Msza Św. Parafia pw. WNMP na Pleszówku. Po Mszy Św. procesja z asystą ułańską, Godz. 14:14 defilada wojskowa Spod Ronda Ojca Medarda, Nowa Sól
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Pabianice zaprasza na Festyn Patriotyczno-Rodzinny 15 sierpnia, rozpoczęcie godz. 16:00 Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz.11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Świdnica, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne zapraszają na Obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej 16.08, g. 12:30 Msza Św. Kościół pw. NMP Królowej Polski g. 13:45 Uroczystości pod tablicą 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Świdnica

Posłanka Żukowska zaniepokojona zatrzymaniem Sutryka

Źródło: Kancelaria Sejmu

Jestem mocno zaniepokojona sytuacją; chciałabym usłyszeć, jakie zarzuty stawiane są Jackowi Sutrykowi i jakie są jego wyjaśnienia; wówczas będę mogła się odnieść - powiedziała Anna Maria Żukowska, pytana o zatrzymanie prezydenta Wrocławia przez CBA.

Sutryk został zatrzymany rano we Wrocławiu przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przewieziono go do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie, jak podał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, zostaną mu postawione zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w dawnej uczelni Collegium Humanum.

Rzecznik prokuratury: Prezydent Wrocławia zatrzymany przez CBA! Jacek S. usłyszy zarzuty

O sprawę pytana była w czwartek w Polsat News szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Posłanka powiedziała, że jest zaniepokojona sytuacją i chciałaby usłyszeć, jaka jest treść stawianych Sutrykowi zarzutów oraz jego wyjaśnienia. "Wówczas będę mogła odnieść się do tego i ocenić" - dodała.

Żukowska wyraziła zdziwienie, że prezydent Wrocławia nie wyszedł do tej pory z inicjatywą, by wyjaśnić sprawę jego powiązań z Collegium Humanum.

"Jestem zaniepokojona, że prezydent dużego miasta, który wygrał wybory z naszym poparciem, być może parał się działalnością o charakterze korupcyjnym" - dodała.

 

Żukowska powiedziała, że formacja będzie prowadziła rozmowy odnośnie dalszych decyzji w związku ze sprawą Sutryka.

Wiemy za co został zatrzymany Jacek Sutryk. ZOBACZ

O tym, że Sutryk został zatrzymany w związku ze sprawą Collegium Humanu i prokurator ma mu postawić zarzuty, informował w czwartek rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński.

Sprawa Collegium Humanum

Dobrzyński podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie powiedział, że do zatrzymania doszło w mieszkaniu prezydenta, gdzie funkcjonariusze CBA przeprowadzili czynności, a następnie przewieźli go do Katowic. Podał, że prokurator już spotkał się z zatrzymanym i go przesłuchuje. Dodał, że to prokurator zdecyduje o tym, jakie zarzuty postawi prezydentowi Wrocławia i jakie ewentualne środki wobec niego zostaną zastosowane.

"Sprawa Collegium Humanum dotyczy nieprawidłowości na uczelni niepublicznej, do tej pory do tej sprawy zostało zatrzymanych 28 osób, które usłyszały łącznie 150 zarzutów" – przypomniał rzecznik szefa MSWiA. Dodał, że to śledztwo jest rozwojowe, a wcześniej w tej sprawie CBA zatrzymało m.in. b. rektora Collegium Humanum Pawła C. i b. europosła Ryszarda Cz.

 

Śledztwo prowadzą funkcjonariusze CBA pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Collegium Humanum obecnie nosi nazwę Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia. Prywatna uczelnia powstała w 2018 r. w Warszawie. Miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy pozwalają m.in. na ubieganie się o posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Miał poparcie Platformy Obywatelskiej

46-letni Jacek Sutryk wygrał kwietniowe wybory samorządowe w drugiej turze, zapewniając sobie reelekcję w fotelu prezydenta Wrocławia. Zdobył 68,29 proc. głosów, a jego konkurentka posłanka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar – 31,71 proc. Sutryk startował z poparciem Nowej Lewicy, choć od tej kandydatury zdystansowała się Partia Razem. Zabiegał też o poparcie Koalicji Obywatelskiej, która wsparła go w wyborach w 2018 r. Ostatecznie uzyskał jedynie poparcie Platformy Obywatelskiej.

Źródło: Republika, PAP