Donald Trump uderza w urzędników wymiaru sprawiedliwości

Według źródeł CNN, co najmniej dziesięciu urzędników zaangażowanych w dochodzenia karne przeciwko Donaldowi Trumpowi zostało zwolnionych. List tymczasowego prokuratora generalnego Jamesa McHenry'ego do urzędników informował, że nie można "zaufać", że będą "wiernie" realizować agendę Trumpa.
Zwolnienia te zbiegają się z działaniami administracji Trumpa, mającymi na celu zbadanie prokuratorów, którzy nadzorowali sprawy karne związane z wydarzeniami z 6 stycznia. Trump obiecał rozliczyć tych prokuratorów, co było jednym z kluczowych elementów jego kampanii.
Tymczasowy prokurator generalny USA w Waszyngtonie, Ed Martin, rozpoczął śledztwo w sprawie prokuratorów, którzy wnieśli zarzuty utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości na podstawie Kodeksu USA. Zarzuty te zostały ostatecznie oddalone na mocy orzeczenia Sądu Najwyższego z zeszłego lata. Martin określił śledztwo jako "projekt specjalny" i zażądał od prawników przekazania "wszystkich informacji związanych z wykorzystaniem zarzutów 1512", w tym plików, dokumentów i e-maili. Żądanie dotyczy również prokuratorów, którzy opuścili już biuro prokuratora USA.
Te działania mają miejsce w kontekście zmian w Departamencie Sprawiedliwości, gdzie urzędnicy związani z ważnymi dochodzeniami są przenoszeni, w tym z oddalonej sprawy przeciwko Trumpowi dotyczącej jego działań mających na celu obalenie wyników wyborów prezydenckich z 2020 roku.
Prokuratorzy pracujący przy sprawach z 6 stycznia wyrazili obawy, że Departament Sprawiedliwości pod administracją Trumpa zaczyna "badać śledczych". Jeden z prokuratorów stwierdził, że nie wiadomo, czy śledztwo ma na celu postawienie zarzutów karnych czy cywilnych, a niektórzy z nich zaczynają zatrudniać własnych prawników.
Wysoki rangą urzędnik administracji określił działania Martina jako "misję ustalania faktów", wskazując na "ogromne marnotrawstwo zasobów". Martin, konserwatywny aktywista i komentator społeczny, był organizatorem ruchu "Stop the Steal". Został on wybrany na to stanowisko w zeszłym tygodniu. Od objęcia urzędu chwalił Trumpa za masowe ułaskawienia dla osób oskarżonych w związku z wydarzeniami z 6 stycznia.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Klarenbach. Tu się Mówi
Wiadomości

Obajtek tłumaczy sprawę uchylenia mu immunitetu. Mówi o politycznej zemście za połączenie Orlenu z Lotosem
Koalicja 13 grudnia balansuje nad przepaścią. Hołownia ma żądanie, które Tusk traktuje jako "szantaż"
Prof. Piotrowski: Sędziowie mogą dokonać oceny, czy rozporządzenie ministra jest zgodne z Konstytucją
"Sąd dokonał nieuprawnionej merytorycznej oceny zgromadzonych w sprawie dowodów". Jest ruch prokuratury ws. Nowaka
„Friz & Wersow. Miłość w czasach online” miało być hitem, a wyszła katastrofa. Drugi najgorzej oceniany polski film w historii!
Najnowsze

Obajtek tłumaczy sprawę uchylenia mu immunitetu. Mówi o politycznej zemście za połączenie Orlenu z Lotosem

Prof. Piotrowski: Sędziowie mogą dokonać oceny, czy rozporządzenie ministra jest zgodne z Konstytucją

Żurek chce wykluczenia sędziów. Tak tłumaczy swój apel

KRS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego rozporządzenie Żurka dotyczące przydziału spraw sędziom
