Przejdź do treści

Von der Leyen i spółka w Polsce. NSZZ "Solidarność" organizuje protest! [SZCZEGÓŁY]

Źródło: Lukasz Kobus / European Union, 2023 / EC - Audiovisual Service, CCA 4.0 via Wikipedia Commons

Kolegium brukselskich komisarzy, a więc skład Komisji Europejskiej w pełni, przez najbliższe dwa dni będą z wizytą w Gdańsku. W stolicy pomorskiego mają spotkać się z rządem koalicji 13 grudnia. Jaki cel ma wizyta? Niemniej, organizowany jest protest, z tej własnej okazji. Szczegóły poniżej.

Brukselscy urzędnicy w Polsce

Dziś unijni komisarze na czele z szefową KE Ursulą von der Leyen złożą wizytę w Polsce. Ma to związek ze sprawowaną przez nasz kraj sześciomiesięczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. 

"To spotkanie, które zawsze odbywa się na początku prezydencji każdego kraju. Chodzi o to, żeby ministrowie rządu porozmawiali z komisarzami o priorytetach polskiej prezydencji" 

- przekazał minister ds. UE w rządzie Tuska - Adam Szłapka.

Spotkanie z rządem koalicji 13 grudnia

Brukselska "elita" przybędzie dziś do Gdańska i również dziś weźmie udział w uroczystej kolacji wraz z przedstawicielami rządu Donalda Tuska.

Rozmowy zaplanowano na dzień jutrzejszy - wówczas ministrowie i komisarze najpierw spotkają się w ramach "tzw. klastrów tematycznych dotyczących bezpieczeństwa, obronności, spraw międzynarodowych, gospodarki, konkurencyjności, dobrobytu oraz demokracji i praworządności, zaś później wezmą udział we wspólnym posiedzeniu".

Jako miejsce rozmów wybrano Europejskie Centrum Solidarności, czyli powołaną w 2007 r. instytucję upamiętniającą rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Spodziewane jest, że von der Leyen w swoim przemówieniu nawiąże właśnie do tych kwestii.

Plan wizyty

W myśl harmonogramu opublikowanego przez kancelarię Tuska, oficjalne powitanie von der Leyen ma nastąpić jutro po godz. 11. Oboje udadzą się potem na zwiedzanie wystawy stałej ECS poświęconej historii Solidarności. Następnie zaplanowano bilateralne spotkanie Tuska i von der Leyen, po którym dojdzie do spotkania delegacji. Wspólną konferencję prasową zaplanowano na godz. 14.10.

Protest w Gdańsku

NSZZ "Solidarność" z tej okazji, jutro o godz. 11:00 organizuje protest - właśnie w Gdańsku.

"7 lutego 2025 spotkajmy się przed Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, pojawi się w ECS na wyjazdowym posiedzeniu inauguracyjnym prezydencję Polski w KE. To idealny moment, aby znów zademonstrować nasz sprzeciw w sprawie Zielonego Ładu. Nie bądźmy bierni, zaprotestujmy wspólnie, aby chronić polski przemysł i gospodarkę"

 - wzywa organizator.

Szczegóły na grafice poniżej:

Źródło: www.solidarnosc.org.pl

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Pokój, Rosja i niemieckie firmy. Wiadomo co będzie...

Chińscy naukowcy dokonali nowych odkryć w Głębi Challengera

Rzepecki o aresztowaniu Mateckiego: szopka medialna

Wszystkie oczy zwrócone na Rosję. Co zdecyduje Kreml?

Ontario zawiesza cło na energię eksportowaną do USA. Efekt Trumpa

Moskwa reaguje na propozycję zawieszenia broni popartą przez USA i Ukrainę

AKTUALIZACJA

Oczy świata zwrócone na Grenlandię! Kiedy policzą głosy?

Niemcy o zawieszeniu broni w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie

Trump otwarty na dialog z Rosją. Stawia warunek

Grenlandczycy dokonali wyboru. Kolejki przed lokalami!

Rosja traci inicjatywę. USA i Ukraina mają plan na pokój

Amerykanie przywrócili Ukrainie pomoc wojskową

Reuters: USA przywróciły wsparcie wywiadowcze dla Ukrainy

Patryk Jaki: TSUE chce podporządkować Polskę europejskim elitom

Przemycał ludzi z Białorusi. Mołdawianin zatrzymany w Rumunii

Najnowsze

Pokój, Rosja i niemieckie firmy. Wiadomo co będzie...

Ontario zawiesza cło na energię eksportowaną do USA. Efekt Trumpa

Moskwa reaguje na propozycję zawieszenia broni popartą przez USA i Ukrainę

Oczy świata zwrócone na Grenlandię! Kiedy policzą głosy?

AKTUALIZACJA

Niemcy o zawieszeniu broni w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie

Chińscy naukowcy dokonali nowych odkryć w Głębi Challengera

Rzepecki o aresztowaniu Mateckiego: szopka medialna

Wszystkie oczy zwrócone na Rosję. Co zdecyduje Kreml?