Gdyby wybory parlamentarne odbywały się teraz... Tusk by ich nie wygrał [SONDAŻ]

W ostatnim czasie, koalicja 13 grudnia nie ma powodów do zbyt dużego optymizmu. Rekonstrukcja rządu nie pomogła - Polacy coraz mniej przychylnie patrzą ugrupowania wchodzące w skład politycznego sojuszu z Donaldem Tuskiem. Oraz - na samą Koalicję Obywatelską.
Koalicja Tuska kontra Polacy
Rekonstrukcja rządu, która zapowiadana była odkąd Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie, w niczym nie pomogła. Tak wynika z najnowszego sondażu United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski".
Na miejscu pierwszym - gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę - ankietowani uplasowali Prawo i Sprawiedliwość. Partia pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego osiągnęłaby 28,3 proc., wyprzedzając tym samym Koalicję Obywatelską aż o 2,5 pkt. proc.
Wynika z tego, że ugrupowanie Donalda Tuska wybrałoby 25,8 proc. wyborców.
Co warto zauważyć, w porównaniu z wcześniejszym sondażem przeprowadzonym przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 11–13 lipca, poparcie dla Koalicji Obywatelskiej spadło o 2,4 punktu procentowego. Kilkanaście dni temu różnica między dwoma największymi ugrupowaniami wynosiła tylko jeden punkt procentowy, natomiast w tej chwili zwiększyła się dwukrotnie.
Tak wyglądałby dziś Sejm
Na trzeciej pozycji uplasowała się Konfederacja, uzyskując 17,4 proc. poparcia. To największy wzrost wśród wszystkich ugrupowań – jeszcze w sondażu z 11–13 lipca partia notowała 12,5 proc., co oznacza wzrost o 4,9 punktu procentowego.
Lewica utrzymuje względnie stałe poparcie – obecnie wynosi ono 6,7 proc., co pozwala jej zachować mandaty w Sejmie. W porównaniu z poprzednim badaniem, w którym uzyskała 6,8 proc., oznacza to nieznaczny spadek o 0,1 punktu procentowego.
Konfederacja Korony Polskiej notuje wynik 5,4 proc., który również zapewniłby jej obecność w Sejmie. To wzrost o 1,2 punktu procentowego względem poprzedniego sondażu.
Z kolei Partia Razem (3,6 proc., wzrost o 0,6 pkt proc.), Polska 2050 Szymona Hołowni (4,1 proc., wzrost o 1,3 pkt proc.) oraz PSL (3,7 proc., wzrost o 0,2 pkt proc.) nie przekraczają progu wyborczego. Gdyby wybory odbyły się dziś, żadne z tych ugrupowań nie znalazłoby się w parlamencie.
Widać wyraźnie, że do Sejmu weszłoby pięć partii:
- Prawo i Sprawiedliwość,
- Koalicja Obywatelska,
- Konfederacja,
- Lewica
- Konfederacja Korony Polskiej Grzegorza Brauna.
Partia Razem, Polska 2050 i PSL straciłyby swoją reprezentację parlamentarną.
Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika również, że 5,1 proc. ankietowanych nie zadeklarowało, na kogo oddałoby głos. W porównaniu z poprzednim badaniem oznacza to spadek liczby niezdecydowanych o 4,6 punktu procentowego.
Sondaż partyjny przeprowadziła United Surveys by IBRiS dla Wirtualnej Polski metodą CATI / CAWI w dniach 25-27 lipca 2025 roku na próbie N=1000.
Źródło: Republika, Wirtualna Polska
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Polecamy Hity w sieci
Wiadomości
Markowski znów pełen pogardy dla rolników. Przekonuje, że dzięki UE mają "traktory z klimatyzacją" i nie mają powodów, by ją krytykować [WIDEO]
Polska znów mierzy się z powodziami. Tumanowicz krytykuje rząd Tuska: nie myśli w kategoriach przeciwdziałania problemom [WIDEO]
To wystąpienie trzeba zobaczyć! Czarnek apeluje do Konfederacji: przyjmijcie to zaproszenie, a Polska będzie piękna [WIDEO]
Najnowsze

W sercu Małopolski: Trzebinia pełna pomysłów i pasji

Wyjaśniane są okoliczności zabójstwa małżeństwa spod Zalewa

Polska znów mierzy się z powodziami. Tumanowicz krytykuje rząd Tuska: nie myśli w kategoriach przeciwdziałania problemom [WIDEO]
