Rząd Tuska planuje kolejne zadłużenie? Kwota zwala z nóg
Ministerstwo Finansów podjęło kroki w kierunku ogromnej emisji obligacji. W grę wchodzi nawet 100 miliardów euro, a dokumenty trafiły już na giełdę w Luksemburgu.
Dług za Tuska rośnie błyskawicznie
Rząd koalicji 13 grudnia rozpoczął formalne działania związane z programem emisji obligacji średnioterminowych w euro. Dokumentacja została złożona na giełdzie w Luksemburgu, co oznacza przygotowania do potencjalnego wejścia na międzynarodowe rynki finansowe z emisją o bardzo dużej skali.
Z informacji opublikowanych przez stronę giełdy wynika, że chodzi o program sięgający nawet 100 miliardów euro. To jedna z największych tego typu transakcji w ostatnich latach:
— Do Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu złożono wniosek o notowanie i dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Luksemburgu obligacji emitowanych w ramach Programu Emisji Obligacji Średnioterminowych w Euro — czytamy.
Złożenie dokumentacji nie oznacza jeszcze natychmiastowej emisji całej kwoty, ale daje rządowi możliwość szybkiej pożyczki w przypadku potrzeby finansowania wydatków. Programy tego typu pozwalają emitować obligacje etapami.
Skala przedsięwzięcia budzi pytania o kierunek polityki finansowej państwa. Kwota do 100 miliardów euro może oznaczać znaczące zwiększenie zadłużenia zagranicznego.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X