Przejdź do treści
10:57 Polska: Przyducha w rzece Elbląg i mniejszych rzekach Tina Górna i Tina Dolna
09:29 Lubelskie: Śledczy zakończyli oględziny na miejscu eksplozji dronu w Osinach
09:26 Chiny: Co najmniej siedem osób zginęło po zerwaniu się lin na budowie mostu kolejowego
09:05 Warszawa: W piątek i sobotę na Bemowie utrudnienia związane z koncertem
08:44 USA: Morderca rodziców sprzed ponad 35 lat nie wyjdzie warunkowo na wolność
08:27 Warszawa: W piątek początek kolejnych weekendowych remontów
07:19 Ukraina: Siły Systemów Bezzałogowych ponownie zaatakowały rurociąg Przyjaźń
07:02 USA: Sąd zakazał działalności ośrodka dla imigrantów znanego jako "aligatorowe Alcatraz"
Wydarzenie Kluby GP New York i New Jersey w imieniu organizatorów zapraszają Polonię na: XXXV Memoriał Kazimierza Deyny – turniej polonijnych drużyn: niedziela 24 sierpnia, Garfield High School, Garfield, NJ, początek 8:00 am
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Służby Tuska zawodzą. 400 kamer w Polsce zostało zhakowanych przez rosyjski wywiad wojskowy

agencja
Źródło:

Ok. 400 kamer w Polsce zostało zhakowanych przez rosyjski wywiad wojskowy w celu szpiegowania i zakłócania transportu pomocy humanitarnej z krajów zachodnich do Ukrainy – podał dziennik "Guardian", powołując się na brytyjskie służby wywiadowcze.

Kampanie cybernetyczne

Wielka Brytania i jej sojusznicy, w tym Polska i USA, w środę wydali ostrzeżenie przed opłaconymi przez Rosję kampaniami cybernetycznymi przeciw organizacjom humanitarnym, które dostarczają wsparcie dla Ukrainy.

Brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) ujawniło działalność rosyjskiej jednostki GRU 26165 (Głównego Zarządu Wywiadowczego), która obejmowała m.in. ataki na kamery podłączone do internetu znajdujące się na przejściach granicznych, a także w pobliżu instalacji wojskowych. Były to prawdopodobnie zarówno kamery prywatne, jak i monitoring miejski.

Zhakowano łącznie 10 tysięcy kamer

Jak pisze brytyjski dziennik, w pobliżu "obiektów wojskowych i stacji kolejowych (Rosjanie) uzyskali dostęp do ok. 10 tys. kamer, aby śledzić przemieszczanie się pomocy do Ukrainy", z czego 80 proc. znajdowało się w Ukrainie, 10 proc. w Rumunii, 4 proc. w Polsce, 2,8 proc. na Węgrzech i 1,7 proc. na Słowacji. Nie podano lokalizacji zhakowanych kamer. Ataki miały polegać na dostępie do pojedynczych klatek filmowych, a nie ciągłego zapisu wideo.

Ponadto jednostka GRU dokonywała włamań do skrzynek mailowych w celu wysyłania listów (wiadomości phishingowych) zawierających pornografię i fałszywe dane, by ten sposób zdobyć hasła do kont i włamywać się do systemów internetowych. E-maile były zazwyczaj pisane w ojczystym języku odbiorcy i kierowane wyłącznie do niego.

Globalne ataki rosjan

W oświadczeniu wydanym przez NCSC stwierdzono, że rosyjskie ataki miały dotknąć także sektor obronny, usługi informatyczne, transport morski, lotniska, porty i systemy zarządzania ruchem lotniczym w wielu państwach należących do NATO.

Ostrzeżenie zostało wydane przez Wielką Brytanię wspólnie z Polską, USA, Niemcami, Czechami, Australią, Kanadą, Danią, Estonią, Francją i Holandią. NCSC zapowiedziało, że w najbliższym czasie zostanie m.in. zwiększony monitoring sieci oraz aktualizacja zabezpieczeń internetowych.

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Milczanowska: znakomita decyzja prezydenta Nawrockiego ws.ustawy wiatrakowe

Nocny dramat w Helu. Ucierpiało dwóch strażaków. Jest apel!

Morderca rodziców sprzed 35 lat nie wyjdzie na wolność!

Bogucki: ustawa wiatrakowa to lobbystyczna wrzutka

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Obóz rządzący jak katarynka. Hennig-Kloska znów PRÓBUJE uderzyć w prezydenta!

Michał Czernecki wycofuje się z „Tańca z Gwiazdami”! Problemy zdrowotne pokrzyżowały plany aktora

Rosyjski dron krążył nad Polską, mimo że Ukraińcy o tym ostrzegli

Przecier pomidorowy na zimę: domowa baza do sosów, zup i dań jednogarnkowych

Co się dzieje z cenami ropy w USA?

SONDAŻ: Czy afera KPO zaszkodzi ekipie Tuska? Polacy odpowiedzieli!

Anna Zalewska: Elektrownie wiatrowe to "zielona ściema"

Po nagłym zwolnieniu z TVP Małgorzata Tomaszewska debiutuje w Dzień Dobry TVN

Jest co najmniej 18 ofiar w dwóch w atakach terrorystycznych

US Open: Polacy poznali swoich rywali! Los nie dla każdego był łaskawy

USA: Masowa kontrola wiz. Możliwe deportacje milionów osób

Najnowsze

Milczanowska: znakomita decyzja prezydenta Nawrockiego ws.ustawy wiatrakowe

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Obóz rządzący jak katarynka. Hennig-Kloska znów PRÓBUJE uderzyć w prezydenta!

Michał Czernecki wycofuje się z „Tańca z Gwiazdami”! Problemy zdrowotne pokrzyżowały plany aktora

Marek Budzisz

Rosyjski dron krążył nad Polską, mimo że Ukraińcy o tym ostrzegli

Przecier pomidorowy na zimę: domowa baza do sosów, zup i dań jednogarnkowych

Nocny dramat w Helu. Ucierpiało dwóch strażaków. Jest apel!

Morderca rodziców sprzed 35 lat nie wyjdzie na wolność!

Bogucki: ustawa wiatrakowa to lobbystyczna wrzutka