Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
09:07 CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 65 proc. punktów z polskiego i 55 proc. z matematyki
08:33 Indonezja: Wojsko odnalazło ciało amerykańskiego pilota zabitego przez separatystów
08:24 Zachodniopomorskie: Urzędnicy oskarżeni o korupcję, niedopełnienie obowiązków i płatną protekcję
07:47 Świat: Ceny miedzi w Londynie rosną, bo oddala się podwyżka stóp procentowych w USA
07:24 Ukraina: Liczba ofiar ataków Rosji na Kijów wzrosła do 30
07:06 Policja: w czwartek utonęły cztery osoby, a od początku czerwca już 70
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytowie zaprasza na spotkanie otwarte z Michałem Kowalskim Posłem na Sejm RP do Mądrzechowa k. Bytowa w dniu 10 lipca 2026 r. na godz. 15.00, ul. Sportowców 19, świetlica wiejska
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Pucku oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z posłem Patrykiem Wichertem. 8 lipca (środa), o godz. 18:00 w Harcerskim Ośrodku Morskim. Po spotkaniu odbędzie się Msza za Prezydenta RP w puckiej farze

UE oczipuje 150 mln psów i kotów. A oni czym podpadli?

pies i kot do oczipowania
Źródło: pies i kot do oczipowania - pixabay.com

Parlament Europejski przyjął nową regulację, która wprowadza obowiązkowy mikroczip dla wszystkich psów i kotów w Unii Europejskiej. Przepis obejmie ponad 150 milionów zwierząt i ustanowi wspólne, unijne standardy hodowli, sprzedaży oraz trzymania zwierząt domowych.

Parlament Europejski zatwierdził we wtorek przełomową dyrektywę, która po raz pierwszy tworzy wspólny unijny ramowy dla cría, sprzedaży i posiadania zwierząt towarzyszących. Nowe przepisy dotyczą około 72 milionów psów i 83 milionów kotów zamieszkujących kraje UE.

Najważniejszym elementem regulacji jest obowiązkowe oznakowanie wszystkich psów i kotów za pomocą mikrochipu. Dane zwierząt będą rejestrowane w krajowych bazach, które zostaną wzajemnie połączone na poziomie europejskim. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne śledzenie pochodzenia zwierząt i walka z nielegalnym handlem.

Nowa ustawa wprowadza również minimalne standardy dobrostanu w hodowli. Określa wymagania dotyczące przestrzeni, higieny, opieki weterynaryjnej oraz ogólnych warunków utrzymania zwierząt. Szczególne ograniczenia dotyczą tzw. „farm szczeniaków” – zakazane zostanie permanentne trzymanie zwierząt w klatkach oraz nadmierna częstotliwość rozrodu.

Wdrożenie przepisów będzie stopniowe. Hodowcy i sprzedawcy będą mieli do czterech lat na dostosowanie się do nowych zasad. Właściciele prywatni zyskają więcej czasu: do 10 lat w przypadku psów i aż 15 lat w przypadku kotów.

Regulacja została przyjęta z szerokim poparciem w Parlamencie Europejskim, co kontrastuje z impasem, w jakim znajdują się inne kluczowe obszary polityki unijnej, takie jak kontrola migracji czy ochrona granic zewnętrznych.

Celem nowych przepisów jest przede wszystkim ograniczenie nielegalnego handlu zwierzętami, który generuje miliardy euro, oraz znacząca poprawa dobrostanu milionów psów i kotów na terenie całej Unii Europejskiej.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X