Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
20:45 IMGW: ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju. Zagrożone jest woj. podlaskie i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego
19:58 Klub PiS: jest zawiadomienie na Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały SN stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego
18:53 Do prokuratora generalnego Adama Bodnara trafił wniosek z Prokuratury Okręgowej w Warszawie o uchylenie immunitetu b. szefowi Orlenu, europosłowi PiS Danielowi Obajtkowi
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ten sondaż uderza w koalicję 13 grudnia. Trzecia Droga poza Sejmem! [SONDA]

Źródło: x.com/@KancelariaSejmu

Najnowsze sondaże poparcia poszczególnych partii politycznych w Polsce nie wypadają na korzyść koalicji Donalda Tuska. Choć Koalicja Obywatelska utrzymuje pozorną rolę lidera, Trzecia Droga wypada z gry o mandaty. Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie poniżej artykułu.

Nowy sondaż 

W okresie 21-24 marca br. firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie preferencji politycznych Polaków.

Ekipa Tuska straciłaby władzę

Gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to pierwsze miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 31,3 proc. Choć na drugim miejscu znalazłaby się Zjednoczona Prawica z poparciem 29,1 proc., gdyby weszła w koalicję z Konfederacją (14,3 proc.) - wyprzedziłaby całą koalicję 13 grudnia.

A to z uwagi na to, że na Lewicę głos chce oddać 7,4 proc. respondentów, a na Trzecią Drogę, czyli koalicję Polski 2050 i PSL - 6,9 proc (poniżej progu!).

"Konfederacja za Trzecią Drogę"

Do sondażu dołączono również omówienie. Wynika z niego jasno, że na ten moment, rolę czołowego gracza (pod względem ewentualnej koalicji) przejęła Konfederacja. 

"Porównując te dane z wynikami wyborów parlamentarnych przeprowadzonych na jesieni 2023 roku widać jednoznacznie, że rolę Trzeciej Drogi przejęła Konfederacja. Dziś to właśnie ona staje się ugrupowaniem będącym alternatywą dla rządów partii postsolidarnościowych. Konfederacja miałaby dziś ponad dwukrotnie większe poparcie niż w ostatnich wyborach. Zyskuje 8,8 pkt proc., co przy stratach Trzeciej Drogi na poziomie 7,3 pkt proc. pokazuje, kto dziś – przynajmniej częściowo - absorbuje elektorat niechętny duopolowi PO-PiS, pomimo znaczących różnic światopoglądowych pomiędzy tymi partiami" 

- napisano.

Prawdopodobny rozkład mandatów w Sejmie - jak czytamy dalej - ukształtowałby się w taki sposób, że Zjednoczona Prawica miałaby 182 mandaty, Koalicja Obywatelska – 177 mandatów, Konfederacja – 75 mandatów, Lewica – 26 mandatów, a Trzecia Droga – 0 mandatów. I tu też ze stratą dla koalicji 13 grudnia w obecnym kształcie.

"Taki rozkład mandatów nie tylko oznacza, że obecna koalicja rządząca uzyskałaby łącznie 203 mandaty, a partie opozycyjne miałyby 257 reprezentantów w niższej izbie parlamentu. Oznacza także, że koalicja znana pod nazwą Trzecia Droga nie osiąga progu wyborczego i nie miałaby szansy na wejście do parlamentu" 

- napisano.

Zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie poniżej artykułu.

Źródło: Republika, Research Partner

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Oddaj swój głos

Gdyby wybory parlamentarne miały odbyć się w najbliższą niedzielę, na która partię oddaliby Państwo głos?

Choices

Wiadomości

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Odbiorą immunitet Obajtkowi? Europoseł odpowiada: „Takimi zarzutami tylko się ośmieszacie”

Sprzęt termowizyjny i drony. Ruch Obrony Granic ma kolejny nowoczesny sprzęt [WIDEO]

Kolejny dziwny pomysł prof. Zolla ws. zaprzysiężenia Karola Nawrockiego

Transferowy hit Legii! Reca wraca do ekstraklasy

NBA: Wielki kontrakt, wielkie ryzyko - Lillard wraca do Portland

Tusk dodał adnotację do uchwały Sądu Najwyższego. Klub PiS: jest zawiadomienie

Zaufanie do wojska spada. Polacy nie wierzą w obronę przed Rosją

Najnowsze

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Niemcy wciąż zalewają Polskę migrantami. Straż Graniczna z województwa lubuskiego podała dane

Tumanowicz: rząd Tuska działa w interesie Niemiec, nie Polski

Przed kim tak się bronią mieszkańcy Miasteczka Wilanów? W końcu popieracie politykę migracyjną Tuska

Afgańczycy dostali zadośćuczynienie za zatrzymanie. Jaki: Tusk traktuje polskie służby jak taksówki

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza