Przejdź do treści
11:24 Sondaż dla WP: 43,9 proc. Polaków uważa, że w 2025 r. pogorszyła się ich sytuacja materialna
11:08 MAEA: rozpoczęła się naprawa linii zasilającej Zaporoską Elektrownię Atomową
09:27 Podlaskie: Areszt dla mężczyzny podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek
08:43 Elbląg: Stany ostrzegawcze przekroczone na trzech wodowskazach
07:59 PSP: w sobotę strażacy interweniowali 215 razy w związku z silnym wiatrem
07:17 USA: Zełenski po raz pierwszy odwiedzi Mar-a-Lago - „zimowy Biały Dom”
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Maszyna hejtu z udziałem byłej wiceminister. W tle Roman Giertych

Źródło: facebook.com/ Roman Giertych. Wolne media, Wolne sądy, Wolni ludzie.

Jak podaje niezalezna.pl na internetowych grupach na Facebooku publikowane są m.in. grafiki z odciętą głową Przemysława Czarnka w lodówce, sugerowanie zgwałcenia Dariusza Mateckiego w więzieniu, czy wychwalana jest Ewa Wrzosek. Grupy te powiązane są m.in. z Romanem Giertychem i liczą na Facebooku dziesiątki tysięcy użytkowników. Jak ustalił portal niezalezna.pl kieruje nimi m.in. 74-letnia była wiceminister z Ligi Polskich Rodzin, w przeszłości też członkini rady nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Warszawie.

Ataki na PiS i Konfederację

Na hejterskich stronach pojawiają się często wulgarne i odrażające treści wymierzone głównie w PiS i Konfederację. Grupy te liczą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników. 

Wśród nich jest grupa „Roman Giertych. Wolne Media, Wolne Sądy, Wolni Ludzie”. Jak sama nazwa wskazuje – jest ona ściśle związana ze środowiskiem Romana Giertycha. Ale nie tylko z nazwy.

Moderatorką tej oraz kilku podobnych grup jest Elżbieta Wilczyńska, która również działa w słynnej farmie trolli „Sieci Na Wybory”, promującej hejterskie hasztagi w mediach społecznościowych, tworząc w ten sposób duże zasięgi.

74-letnia emerytka bardzo sprawnie działa w mediach społecznościowych, masowo rozpowszechniając treści wymierzone głównie w PiS i Konfederację, które trafiają również do młodzieży. Na Facebooku posiada kilka profili. W grupach oraz na specjalnych czatach regularnie udostępnia m.in. materiały tworzone przez Jana Pińskiego, również związanego z Giertychem. 

Bliska współpracownica Giertycha

Jak podaje niezalezna.pl w informacjach o grupie „Roman Giertych. Wolne media, Wolne Sądy, Wolni Ludzie” napisano, że zabronione jest publikowanie w niej m.in. fake newsów, treści wulgarnych, propagujących nienawiść czy nękanie. Choć administratorzy i moderatorzy mają możliwość m.in. usuwania komentarzy i postów, a także zatwierdzania i odrzucania postów, to w opublikowanych zasadach grupy przekonują, że nie ponoszą odpowiedzialności za wypowiedzi użytkowników.

Kim zatem jest Elżbieta Wilczyńska? Jak ustalili dziennikarze portalu niezalezna.pl działała w Stronnictwie Narodowym, a od lat jest politycznie związana z Romanem Giertychem. Wciąż zasiada we władzach już pozaparlamentarnej LPR. Pracowała m.in. w ZUS, MSWiA, a w latach 2006-2007 była wiceministrem gospodarki. Z kolei w latach 2003-2005 zasiadała w radzie nadzorczej Mazowieckiego Funduszu Poręczeń, a w latach 2008-2010 w radzie nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej przy MSW, która została powołana w 1960 r. przy wsparciu ówczesnych funkcjonariuszy.

Obecnie Wilczyńska jest członkiem zarządu powiązanej z Giertychem Fundacji Obrony Demokracji. Jeszcze w 2023 r. jej prezesem był Alexander Sikorski, syn Radosława Sikorskiego. Wcześniej podmiot ten nosił nazwę Fundacja Romana Giertycha „Nadzieja dla Rodziców”, która powstała w 2012 r. W 2015 r. Roman Giertych informował, że Fundacja ma wspierać finansowo osoby, które zostaną pokrzywdzone przez rząd PiS.

Źródło: Republika, niezalezna.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

Dwie ofiary śmiertelne sztormu Johannes w Szwecji

Rok przełomu: Trump pokazuje sprawczość, Nawrocki łamie sondaże

SPRAWDŹ TO!

Co za arogancja! Sikorski znów atakuje prezydenta Nawrockiego

Majdzik: Polacy nie chcą przywódców reprezentujących obce interesy

PILNE: Nie żyje Brigitte Bardot. Aktorka miała 91 lat

Wystrzałowy Sylwester znów w Chełmie. Republika wraca na Lubelszczyznę

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe

Jest areszt dla podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek!

Przekroczone zostały stany ostrzegawcze na trzech wodowskazach...

Najnowszy sondaż: poznaliśmy opinię Polaków o USA i prezydencie Trumpie

Silny wiatr uderzył w Polsce. Strażacy musieli interweniować 215 razy

SPRAWDŹ TO!

TVP Info w likwidacji przerwała transmisję. Bo... przemawiał prezydent [KOMENTARZE]

Co czeka nas w pogodzie przez najbliższe dni? [PROGNOZA]

Tragiczna śmierć piłkarza: udusił się monetą podczas meczu

Kiedy Kierwiński znajdzie wszystkie balony z Białorusi?

Najnowsze

Dwie ofiary śmiertelne sztormu Johannes w Szwecji

PILNE: Nie żyje Brigitte Bardot. Aktorka miała 91 lat

Wystrzałowy Sylwester znów w Chełmie. Republika wraca na Lubelszczyznę

Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy zbrojeniowe

Jest areszt dla podejrzanego o udział w bójce, w której śmierć poniósł 18-latek!

Rok przełomu: Trump pokazuje sprawczość, Nawrocki łamie sondaże

SPRAWDŹ TO!

Co za arogancja! Sikorski znów atakuje prezydenta Nawrockiego

Majdzik: Polacy nie chcą przywódców reprezentujących obce interesy