Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
05:47 Portugalia: Siedmiu rannych w pożarze lasów w pobliżu Porto
04:28 Brazylia: Ropa znaleziona w pobliżu ujścia Amazonki to nasz „paszport do przyszłości” - powiedział Prezydent Lula
03:47 Niemcy: Bundeswehra liczy blisko 187 tys. żołnierzy, najwięcej od 13 lat
03:38 ALERT: IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia dla czterech województw we wschodniej i centralnej Polsce
02:11 Hiszpania: Z powodu suszy woda pitna dowożona jest do ponad 100 gmin - przekazały media
00:03 Ukraina: Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na Zaporoże
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Iławie zaprasza wyjątkowo do NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO na spotkanie z posłem mec. Andrzejem Śliwką - 24 sierpnia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. 19 Stycznia 17a

KEP przeciwko rozporządzeniu Nowackiej ws. religii

Źródło: Fot. Tomasz Jędrzejowski/Gazeta Polska

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski krytykuje nowe rozporządzenie MEN, które zmienia organizację lekcji religii w szkołach. KEP uważa, że przepis o jednej godzinie religii lub etyki tygodniowo narusza konstytucję i prawa rodziców.

Prezydium KEP uważa rozporządzenie MEN za akt bezprawny

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało stanowisko, w którym zdecydowanie sprzeciwia się nowemu rozporządzeniu Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącym organizacji nauki religii w szkołach. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 września 2025 r. religia lub etyka będą odbywać się tylko przez jedną godzinę tygodniowo, co zdaniem KEP stanowi naruszenie prawa i ogranicza wolność rodziców w wychowywaniu dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Kontrowersje wokół rozporządzenia i propozycje Kościoła


Zgodnie z nowymi przepisami, lekcje religii będą odbywać się bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Prezydium KEP zaznaczyło, że takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją, ponieważ nie uzyskano wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim oraz innymi związkami wyznaniowymi. Kościół proponował kompromisową wersję zmian, która uwzględniałaby stopniową redukcję godzin religii w szkołach średnich, zachowując przy tym poszanowanie praw nauczycieli i rodziców.

Kościół oczekuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej odstąpi od konfrontacyjnych działań wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Polski.

Źródło: Republika, PAP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.