Przejdź do treści
Republika Dziś o 20:20 gościem Danuty Holeckiej będzie Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości
Republika Dziś o 20:40 w programie "Agora Klarenbacha" gośćmi będą: Mateusz Kurzejewski (PiS), Mateusz Merta (Partia Razem), Waldemar Witkowski (Unia Pracy), Artur Łącki (PO), Michał Wawer (Konfederacja) i Małgorzata Prokop-Paczkowska (Nowa Lewica)
Republika Dziś o 18:20 w programie "Miłosz Kłeczek zaprasza" gośćmi będą Maciej Małecki z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Stec z Polski 2050
14:28 Sąd Najwyższy Węgier podtrzymał w piątek wydany dzień wcześniej przez policję zakaz organizacji w Budapeszcie parady równości - wynika z komunikatu sądu. Od wyroku nie przysługuje odwołanie
14:10 Belgia: Rząd ogłosił, że już tego lata rozpocznie przeprowadzanie tzw. „kontroli wjazdowych” na swoim terytorium. Celem nowych działań jest ograniczenie nielegalnej i wtórnej migracji
13:40 Po raz kolejny odwołano start misji Ax-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Tym razem NASA tłumaczy decyzję koniecznością dodatkowej analizy sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
12:55 Katowicki sąd przedłużył w piątek do 24 sierpnia areszt tymczasowy wobec Sebastiana M. podejrzanego o spowodowanie w 2023 r. wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina
Wydarzenie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Kluby Gazety Polskiej w Gdyni i Wejherowie zapraszają na spotkanie z Posłami Dariuszem Mateckim i Mariuszem Goskiem które odbędzie się 27.06 o g. 17:30 w Gdyni, w budynku Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości ul. 10 lutego 33
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na marsz przeciwko masowej migracji, 22 czerwca, godz. 16.00, Bulwary Słupskie MDK
Wydarzenie W najbliższą niedzielę (22 czerwca) o g. 13:00 w Amfiteatrze przy Zamku w Pułtusku otwarte spotkanie pod hasłem "Wygrała Polska" z prezydentem-elektem Karolem Nawrockim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Na ustach demokracja, w rzeczywistości manipulacja. Czyli jak wpływano na wybory w Polsce

Źródło: x.com

Manipulacje, przekazy podprogowe, wpływanie na kształtowanie opinii społecznej, a na końcu wpływanie na wynik wyborczy. Tak w dużym skrócie wyglądają działania organizacji podających się za szerzące wolności demokratyczne. W rzeczywistości chodziło o dotarcie do osób niezdecydowanych i wmówienie im do której partii jest im najbliżej. O sprawie pisze na platformie X Emilia Kamińska.

Działania podejmowane przez liczne fundacje nakierowane były w dużej mierze na osoby młode nie mające ugruntowanych poglądów i ciągle szukające dla siebie przestrzeni.

Kilka dni temu Donald Trump i Elon Musk słusznie stwierdzili, że za pieniądze #USAID wpływano na wybory w innych krajach, by obalać konserwatywne rządy. Tak też było w Polsce w 2023 r. Od kilku dni krąży skonstruowana przez @wirtualnapolska lista organizacji i projektów sfinansowanych w Polsce przez USAID, ale jest ona niepełna. Przykładem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) i projekty "Latarnik Wyborczy" i "Młodzi głosują".

Jak wyglądało rzekome przybliżanie demokracji w Polsce?

Zacznijmy od projektu "Latarnik Wyborczy", który został sfinansowany z pieniędzy zagranicznych w tym przez USAID za pomocą niemieckiej protezy German Marshall Fund. (CEBRICS) o czym możemy przeczytać na ich stronie. Natomiast na stronie niemieckiej protezy @gmfus dowiadujemy się co to ten CEBRICS. Ale to nie wszystko.

 

 

Latarnik Wyborczy był nachalnie promowany we wszystkich mediach sprzyjających ówczesnej opozycji. Artykuły, wywiady, instrukcje korzystania i wynik, który sugerował, na którą partię oddać głos w wyborach 15 października 2023 r.

 


 

Przed samymi wyborami nie było dnia, aby z każdej dziury nie wyskakiwał baner Latarnika Wyborczego. Zestaw wyselekcjonowanych 20 pytań praktycznie zawsze sugerował, że najbliżej Tobie jest do Platformy Obywatelskiej lub Lewicy. Przypomnijcie sobie, bo wielu z was też go wypełniło i dziwiliście się lub podśmiechiwaliście.

Ale to nie był dla was ten latarnik, on był skierowany pod konkretną grupę wyborców - tych niezdecydowanych, głównie młodych i niekumatych, którzy byli bombardowani, że trzeba iść na wybory.

 

Tak wyglądała promocja Latarnika Wyborczego w Onecie

1. Clickbaitowy tytuł

2. Opis tweeta Rafała Trzaskowskiego

3. Tweet Rafała Trzaskowskiego

4. Latarnik Wyborczy

5. Reklama Koalicji Obywatelskiej

6. Dziękujemy, że przeczytałeś artykuł do końca

 


Nawet @oko_press miało wątpliwości co do wyselekcjonowanych pytań i przeprowadziło eksperyment, po czym zapytano prezesa Witkowskiego czy to nie lewicowy przechył. No i prezes z prezesem Jędrzej Witkowski odpowiedział, że nie jest to lewicowy przechył, a proeuropejski.

Na stronie @Radio_TOK_FM również pojawił się artykuł o nierzetelności Latarnika Wyborczego. 

Prezes CEO Jędrzej Witkowski wielokrotnie krytykował publicznie zarówno w mediach jak i u siebie na profilach społecznościowych ustawy oświatowe proponowane przez ministra @CzarnekP i uczestniczył w politycznym przedsięwzięciu kandydata na Prezydenta RP @trzaskowski_z ramienia @Platforma_org. Jego wpisy w mediach społecznościowych lubią politycy tej partii i on też bardzo często lajkuje ich posty.

Warto zaznaczyć, że Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jędrzej Witkowski, zaraz po wyborach 15 października 2023 został koordynatorem zespołu przy @MEN_GOVPL ds. podstawy programowej dla przedmiotu edukacja obywatelska, który to przedmiot wyparł HIT.

To samo tyczy się drugiego projektu "Młodzi głosują", które również jest finansowane przez USAID i German Marshall Fund. Centrum Edukacji Obywatelskiej chwali się, że przeszkoliło już ponad 100 tys nauczycieli, a w prawyborach wzięło udział ponad 3 mln młodzieży w wieku 13-19 lat. Tak pod płaszczykiem społeczeństwa obywatelskiego próbują wpływać na młode pokolenie Polaków.

Czy w najbliższych wyborach prezydenckich też będą zagraniczne pieniądze wpływały na wynik wyborów?

Od dobrych kilku lat projekty Centrum Edukacji Obywatelskiej są obecne w ogromnej liczbie polskich szkół choćby w formie szkoleń dla uczniów, nauczycieli czy też dyrektorów szkół, czy właśnie w formie prawyborów.

Warto przypomnieć debatę sprzed kilku lat na Uniwersytecie Jagiellońskim gdy Róża Thun była jeszcze w PO i wraz z Michałem Bonim i między innymi pracownikami Fundacji Batorego chwalili się, że za pieniądze europejskie pracują z influencerami na instagramie by ci za pieniądze podprogowo młodym ludziom wciskali ich narrację. Tak pewnie działa to do dziś.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Źródło: Republika, x.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 


 



 


 


 

Wiadomości

Platforma nie może się pogodzić z decyzją Polaków

Skandaliczne sugestie włoskiego „Libero”. Polska reaguje na rosyjską dezinformację

Rozpoczął się XX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”

Coraz więcej nielegalnych imigrantów w Garwolinie

Biały Dom nie wyklucza użycia broni jądrowej przeciwko Iranowi

Tusk nie może pogodzić się z wynikiem wyboru prezydenta

Sakiewicz przed Zjazdem Klubów Gazety Polskiej: największy ruch obywatelski w Europie

Kowalski: tzw. służby nie służą bezpieczeństwu państwa, tylko zajmują się opozycją

Hajfa trafiona irańskim pociskiem balistycznym

Afera w Interpolu. Były wysoki urzędnik zatrzymany za „karuzelę korupcyjną”

Rzecznik Praw Obywatelskich przyznaje, że nie było prawnych podstaw do zmiany Prokuratora Krajowego

XX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej” w Sulejowie – dwie dekady obywatelskiego patriotyzmu

Neymar i Lamine Yamal razem w Brazylii. Spotkanie gwiazd podczas wakacji

ONZ podaje: spada wartość zagranicznych inwestycji w Polsce

Messi show! Inter Miami pokonuje Porto i wygrywa pierwszy mecz w Klubowych Mistrzostwach Świata

Najnowsze

Platforma nie może się pogodzić z decyzją Polaków

Biały Dom nie wyklucza użycia broni jądrowej przeciwko Iranowi

Tusk nie może pogodzić się z wynikiem wyboru prezydenta

Sakiewicz przed Zjazdem Klubów Gazety Polskiej: największy ruch obywatelski w Europie

Kowalski: tzw. służby nie służą bezpieczeństwu państwa, tylko zajmują się opozycją

Skandaliczne sugestie włoskiego „Libero”. Polska reaguje na rosyjską dezinformację

Rozpoczął się XX Zjazd Klubów „Gazety Polskiej”

Coraz więcej nielegalnych imigrantów w Garwolinie