Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
05:11 Kolumbia: Uratowano kobietę, która spędziła 36 godzin pod gruzami zawalonego budynku w mieście Pereira
04:03 Wenezuela: Zakończyła się pierwsza runda negocjacji władz i opozycji ws. demokratyzacji kraju
03:09 Hiszpania: U brzegów Melilli ustawiono pływającą barierę chroniącą przed wdarciem się migrantów
00:52 Kolumbia: 265 ofiar śmiertelnych, 496 zaginionych po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi
23:27 Włochy: Ponownie przedłużono blokadę lotniska w Katanii z powodu aktywności Etny
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "GP" Perth zaprasza na WYSTAWY: "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II WŚ" oraz "STRATY WOJENNE POLSKI SPOWODOWANE PRZEZ NIEMCÓW PODCZAS II WŚ". Wystawy otwarte w weekendy do 17.08. Klub Gen. Sikorskiego, 7 Bellevue Road, Bellevue, Perth
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej" Rawa Mazowiecka II zaprasza na msze św. oraz spotkanie z ks. prof. Jarosławem Wąsowiczem połączone z wystawą IPN, 14 sierpnia, g. 17:00, Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Pl. Piłsudskiego 9, Rawa Mazowiecka
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa, Stowarzy. Podhale w "Ogniu", Klub im. W. Zamoyskiego, Z. Kuras (syn) zapraszają na uroczystość uczczenia "Ognia" i jego żołnierzy, 13 sierpnia, g. 18, pomnik J. Kurasia "Ognia", park im. L. Kaczyńskiego, Zakopane
Wydarzenie Zakopane: 13 sierpnia odbędą się obchody 20. rocznicy odsłonięcia pomnika mjr. Józefa Kurasia „Ognia” i jego podkomendnych. Uroczystość zaplanowano na godz. 18:00 przy pomniku w Parku im. Lecha Kaczyńskiego
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Garwolinie i Starosta Powiatu Garwolińskiego zapraszają na wyjątkowe obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem m.in. żołnierzy i klas mundurowych, z salwą honorową, 14 sierpnia, godz. 18.00, Plac przed Starostwem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowa Sól zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia, godz. 12:30 Msza Św. Parafia pw. WNMP na Pleszówku. Po Mszy Św. procesja z asystą ułańską, Godz. 14:14 defilada wojskowa Spod Ronda Ojca Medarda, Nowa Sól
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Pabianice zaprasza na Festyn Patriotyczno-Rodzinny 15 sierpnia, rozpoczęcie godz. 16:00 Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice

Tylu uznało piwo Trzaskowskiego z Mentzenem za "zdradę"

Źródło: Sławomir Mentzen - x.com/@SlawomirMentzen

42 proc. prawicowych internautów, w tym wyborców Konfederacji, uznało spotkanie Sławomira Mentzena z Rafałem Trzaskowskim przy piwie za "zdradę ideologiczną" - wynika z raportu Res Futury. Możemy mówić o demobilizacji tego elektoratu - powiedział szef kolektywu analitycznego Michał Fedorowicz.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, podobnie jak wcześniej wspierany w wyborach przez PiS Karol Nawrocki rozmawiał z liderem Konfederacji w kanale Mentzena na YouTube. Po sobotniej rozmowie Trzaskowskiego on sam i jego sztab spotkali się z Mentzenem w pubie przy piwie.

Z raportu Europejskiego Kolektywu Analitycznego wynika, że 42 proc. prawicowych internautów uznało to za "akt zdrady ideologicznej, niezgodny z dotychczasową narracją Konfederacji". Wśród głównych zarzutów zwolenników Konfederacji pojawiła się "zdrada wartości przez Mentzena", a sam gest oceniono jako polityczny PR oraz "+sprzedanie się+ establishmentowi".

"Z perspektywy użytkowników mediów społecznościowych po prawej stronie zapanował chaos informacyjny i możemy powiedzieć, że tak naprawdę nastąpiło coś, co możemy identyfikować jako pewien stopień demobilizacji tego elektoratu" - powiedział szef Res Futury Michał Fedorowicz.

33 proc. wszystkich komentujących spotkanie w pubie uznało je za gest dialogu. Z kolei 15 proc. stanowiły reakcje kpiące i wyśmiewające zarówno uczestników spotkania, jak i odbiór medialny. 10 proc. komentarzy miało charakter neutralny i informacyjny.

Około 37 proc. komentarzy wyrażało negatywne emocje wobec spotkania polityków, a blisko 23 proc. z nich wskazywało na rozczarowaniem brakiem konfrontacji oraz odbiór rozmowy Mentzen-Trzaskowski jako polityczne wycofanie się z radykalnych postulatów.

W trakcie debaty Mentzena i Trzaskowskiego 71 proc. komentarzy dot. Mentzena było pozytywnych lub neutralnych oraz wyrażających oczekiwanie na twardą postawę wobec kandydata na prezydenta, a 85 proc. komentarzy dotyczących Trzaskowskiego było wrogich lub sceptycznych.

Bezpośrednio po debacie nastąpiło silne pogorszenie nastawienia wyborców Konfederacji; 54 proc. stanowiły negatywne komentarze, z zarzutami m.in. o brak asertywności. Wobec Rafała Trzaskowskiego pojawiło się około 60 proc. krytycznych głosów, ale także 6 proc. pozytywnych ocen, wyrażających uznanie za kulturę i przygotowanie do rozmowy.

"Nie wydaje się, żeby Rafał Trzaskowski bardzo przekonał odbiorców, natomiast na pewno ten cel, który w jakimś stopniu założył sobie sztab - do mobilizacji części elektoratu, można zaryzykować stwierdzenie, że gdzieś zostało to ziarno zasiane, ale nie wiemy jaka będzie ostateczna dynamika kampanii" - powiedział Fedorowicz.

Wśród najczęściej występujących zwrotów w kontekście Sławomira Mentzena – na podstawie komentarzy dotyczących Rafała Trzaskowskiego występowały m.in. głosy takie jak: „Mentzen się sprzedał”, „Zdrada wartości” i „Mentzen z Trzaskowskim przy piwie”. Te zwroty zaliczają się do 58 proc. wszystkich sformułowań odnoszących się do Mentzena w kontekście interakcji z Trzaskowskim.

Wśród najczęściej wymienianych cech Rafała Trzaskowskiego znalazły się m.in.: kulturalny i opanowany (24 proc.) – często wskazywany w kontekście stylu debaty i rozmowy z Mentzenem, merytoryczny i kompetentny (21 proc.) – oceniany na podstawie argumentacji i wiedzy, zwłaszcza w porównaniu do konkurentów oraz "dwulicowy i politycznie wyrachowany" (18 proc.) – w kontekście krytyki samego spotkania z Mentzenem i strategii wyborczej.

Rozmowa Sławomira Mentzena i Rafała Trzaskowskiego, która odbyła się w sobotę 24 maja była transmitowana na żywo na kanale YouTube polityka Konfederacji. Pobiła ona rekord liczby oglądających, która przekroczyła 600 tysięcy, stając się najbardziej popularną transmisją na YouTube o tematyce politycznej w Polsce. W niedzielę wieczorem liczba odsłon rozmowy z Trzaskowskim sięgnęła 4 mln 200 tys., wcześniejsza rozmowa z Nawrockim została wyświetlona 4,5 mln razy.

Źródło: Republika/PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X