Przejdź do treści
Republika Gośćmi programu „W Punkt” Katarzyny Gójskiej o godz. 20:50 będą poseł PiS Jan Kanthak i poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek
18:01 Polska: wniosek o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi skierowany do PE
17:56 Rząd: szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Niemiec na granicy z Białorusią
17:09 Strefa Gazy: izraelskie czołgi wkroczyły do miasta Dajr al-Balah
17:02 Rząd: premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Mit niepokonanego Iranu runął po atakach Izraela i USA

Źródło: reżim Iranu może upaść - x.com/@khamenei_ir

Ataki Izraela i USA na irańskie obiekty nuklearne zburzyły wizerunek niepokonanego Iranu. Zabito kluczowych liderów wojskowych i naukowców. To z kolei wywołało obawy o zaostrzenie polityki wewnętrznej i międzynarodowej Teheranu. W odpowiedzi na kryzys reżim może zintensyfikować represje wobec reformistów i opozycji.

W nocy z 12 na 13 czerwca 2025 roku Izrael przeprowadził bezprecedensowy atak na terytorium Iranu, niszcząc kluczowe obiekty związane z programem nuklearnym oraz eliminując wysokich rangą dowódców wojskowych i naukowców. Według informacji podanych przez Hosseina Kermanpoura, szefa centrum informacyjnego Ministerstwa Zdrowia Iranu, w atakach zginęło 627 osób, w tym 49 kobiet i 13 dzieci. W odpowiedzi Stany Zjednoczone dołączyły do kampanii, atakując w niedzielę trzy irańskie instalacje nuklearne, po czym w poniedziałek ogłoszono zawieszenie broni między Izraelem a Iranem.

Ataki te zburzyły mit niepokonanego Iranu, który przez dekady budował swoją pozycję w regionie, unikając bezpośrednich konfrontacji na własnym terytorium. Lider, ajatollah Ali Khamenei, który od ponad 35 lat sprawuje władzę, znalazł się w centrum krytyki za brak skutecznej obrony kraju. Według doniesień, Khamenei ukrywa się w bunkrze z ograniczonym dostępem do komunikacji i nie pojawił się publicznie od czasu zawieszenia broni.

Iran odpowiedział na ataki, przeprowadzając kontrataki na Izrael, które spowodowały znaczne zniszczenia w miastach takich jak Tel Awiw i śmierć 28 osób. Pomimo strat, zdolność Iranu do riposty w trakcie konfliktu zyskała uznanie wśród części społeczeństwa, wzmacniając chwilowo poparcie dla reżimu. Jednak w dłuższej perspektywie eksperci przewidują, że ranny reżim może zaostrzyć represje wewnętrzne, obawiając się współpracy opozycji z zagranicznymi wrogami. Do środy, jak podała państwowa agencja Fars, aresztowano 700 osób podejrzanych o „współpracę z Izraelem”, .

W kraju narasta niepokój o dalsze losy reform. Wybór reformistycznego prezydenta Masouda Pezeshkiana w 2024 roku dawał nadzieję na dialog z Zachodem i powrót Iranu na arenę międzynarodową. Jednak ataki wzmocniły pozycję twardogłowych konserwatystów, którzy od lat odrzucają negocjacje z Zachodem, argumentując, że są one jedynie próbą osłabienia Iranu. Sina Toossi, badacz z Centrum dla Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie, wskazuje, że radykałowie mogą wykorzystać obecną sytuację do marginalizacji reformistów i dalszego militaryzowania polityki wewnętrznej.

Społeczeństwo irańskie jest podzielone. Z jednej strony ataki wywołały falę narodowej solidarności w obliczu zewnętrznego zagrożenia, z drugiej – wzbudziły obawy o zaostrzenie represji. Według Arasha Aziziego, autora książki „What Iranians Want”, reżim może ograniczyć przestrzeń polityczną i obywatelską. Dodaje, że opozycja zagraniczna okazała się nieskuteczna, co dodatkowo komplikuje sytuację wewnętrzną.

Eksperci, tacy jak Ali Vaez z International Crisis Group, wskazują, że ataki obnażyły słabości reżimu, podważając jego zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa – kluczowy element niepisanego kontraktu społecznego, w ramach którego społeczeństwo akceptowało ograniczenia wolności w zamian za ochronę. Vaez sugeruje, że w dłuższej perspektywie może to prowadzić do kwestionowania roli Khameneiego i instytucji Najwyższego Przywódcy. Pojawiają się również spekulacje, że Gwardia Rewolucyjna może dążyć do dalszej militaryzacji kraju, a nawet przyspieszenia programu nuklearnego jako środka odstraszania.

Na arenie międzynarodowej ataki Izraela i USA miały na celu osłabienie reżimu i potencjalnie przygotowanie gruntu pod zmianę władzy. Jednak brak masowych protestów w Iranie i przejściowe wzmocnienie narodowej solidarności sugerują, że cel ten nie został osiągnięty. Prezydent USA Donald Trump, ogłaszając zawieszenie broni, stwierdził, że zmiana reżimu mogłaby prowadzić do chaosu, co wskazuje na brak w strategii wobec Iranu dalszego nacisku na Teheran.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

 

Wiadomości

Bielan: mam nadzieję, że Hołownia kiedyś dołączy do obozu demokratów

Propaganda sukcesu? Szefowie MSW Polski i Niemiec na granicy z Białorusią

Kawęcki: scenariusz rumuński dzięki czujności Polaków nie został zrealizowany

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

PILNE: Zbigniew Bogucki szefem Kancelarii Prezydenta, Adam Andruszkiewicz jego zastępcą

Bodnar uderza w Obajtka. Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu

Bosak pod ostrzałem. Czy zostanie odwołany z funkcji wicemarszałka?

Niemcy chcą ingerować na polskiej granicy. Tusk milczy, Merz zapowiada działania

Sachajko: Tusk nie może sprzeciwić się swoim mocodawcom z Niemiec

PILNE: Donald Tusk ogłosi szczegóły ws. rekonstrukcji rządu w środę o godz. 10:00

Sportowa przystań Lubelszczyzny – Paweł Markiewicz i jego misja

Dariusz Matecki alarmuje: kolejni migranci dowiezieni do polskiego szpitala [WIDEO]

Zastanawiali się na antenie co by było z Polską, gdyby nie napaść Hitlera i Stalina. Ich teoria szokuje

Sielawa z jeziora Piaseczno – kulinarna podróż po Lubelszczyźnie z kuchnią dworską

Facet przebrany za Beatę Kozidrak w likwidowanej TVP. Na to medium płacimy miliardy

Najnowsze

PILNE: Zbigniew Bogucki szefem Kancelarii Prezydenta, Adam Andruszkiewicz jego zastępcą

Nie żyje gen. Waldemar Skrzypczak

Bodnar uderza w Obajtka. Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu

Bosak pod ostrzałem. Czy zostanie odwołany z funkcji wicemarszałka?

Niemcy chcą ingerować na polskiej granicy. Tusk milczy, Merz zapowiada działania

Bielan: mam nadzieję, że Hołownia kiedyś dołączy do obozu demokratów

Propaganda sukcesu? Szefowie MSW Polski i Niemiec na granicy z Białorusią

Kawęcki: scenariusz rumuński dzięki czujności Polaków nie został zrealizowany