Politycze podsumowanie tygodnia. Spięcie na linii Koperski - Sakiewicz [wideo]

Tomasz Domański 24-09-2022, 11:08
Artykuł
Telewizja Republika

Z każdą godziną rozpalają się nowe emocje związane z czwartkową nieodpowiedzialną -według wielu komentatorów- wypowiedzią szefowej KE. Ursula von der Leyen podczas wizyty na uniwersytecie w Princstone powiedziała, że jeśli sprawy podczas wyborów we Włoszech pójdą w "trudnym kierunku", to UE ma odpowiednie narzędzia wywierające presję i nacisk. "Jeżeli w jakimś kraju pojawia się partia faszystowska, to powinno się mieć na to wpływ", powiedział w Republice Przemysław Koperski z Lewicy. "Trzeba na to reagować", dodał.

Stwierdzenie to oburzyło prowadzącego program red. nacz. Gazety Polskiej Tomasza Sakiewicza. - A gdzie we Włoszech jest partia faszystowska? - dopytywał.

"Musimy stać na straży praworządności w UE i również mieć wpływ na to, co dzieje się w innych krajach", mówił Koperski. "Pamiętamy, co się działo w Republice Weimarskiej", podkreślił. "Nie dla faszystów, w żadnym wypadku", skwitował.

Szef Telewizji Republika starał się jednak dociec, gdzie we Włoszech jest partia reprezentująca wartości faszystowskie. Konkretnej odpowiedzi jednak nie uzyskał.

"Czy pamięta pan wspólne zdjęcia Salviniego z Putinem", pytał polityk lewicy. "A pamięta pan zdjęcia Tuska z Putinem?", pytał publicysta.

"Jeżeli miałby rządzić Salvini, to jest to wielkie niebezpieczeństwo dla Polski", kontynuował swoje Koperski.

"Dziwi mnie i szokuje odpowiedź kolegi", stwierdziła Marta Kubiak z PiS. "W sposób jednoznaczny Leyen ingeruje w wybory we Włoszech." Jej zdaniem może dojść do sytuacji, w której niektóre gremia mogą stracić swoje wpływy. "Tu nie chodzi o żadną praworządność tylko o taki rząd, jaki pasuje Brukseli", mówiła posłanka.

"Mam nadzieję, że Włosi zagłosują zgodnie ze swoim sumieniem. To jest kompromitacja UE. Co do Polski, powiedzmy sobie wprost. Blokowanie naszego KPO wynika z tego, że jest rząd, który nie odpowiada elitom brukselskim", oceniła Marta Kubiak.

Zaskakujący głos w dyskusji wyraziła posłanka Koalicji Obywatelskiej Urszula Nowogórska. "Ja mam wrażenie, że to jest początek końca. Jezeli ktoś wypowida świadomie takie słowa, to chce wywierać nacisk na wybory w innym kraju. Taka polityka traci racjonalizm", powiedziała.Cała rozmowa (z tego wątku) w oknie poniżej. Serdecznie polecamy!Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy