Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
17:47 Marcin Przydacz: prezydent Nawrocki uczestniczył w bankiecie wydanym przez D. Trumpa
16:38 Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przed rozpoczęciem szczytu G7 we francuskim Evian, że Unia Europejska i Francja podpiszą w środę porozumienie o pożyczce w wysokości ponad 15 mld euro w ramach unijnego programu SAFE
15:23 Wiceprezydent USA J.D. Vance powiedział w poniedziałek, że spodziewa się, że w wyniku porozumienia z Iranem cieśnina Ormuz będzie w pełni wolna od opłat tranzytowych
14:51 W. Brytania: Dwóch mężczyzn winnych podpalenia domu i samochodu należących do premiera Starmera
13:50 Kraków: Sąd umorzył postępowanie ws. zabójstwa lekarza z powodu niepoczytalności sprawcy
13:15 IMGW: Najbliższe dwa dni z burzami i opadami deszczu na północnym wschodzie Polski
12:55 Gorzów Wlkp.: Dwaj mężczyźni zatrzymani w związku odpaleniem fajerwerków w tłumie
12:35 Ostrołęka: Zabił ojca głośnikiem; 35-latek skazany na 18 lat więzienia
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Polacy są coraz mniej chętni do zakładania własnych działalności [wideo]

Źródło: canva.com

Pandemia oraz wojna na Ukrainie znacząco odbiły się na funkcjonowaniu mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Coraz mniej osób decyduje się na założenie własnej działalności. Firmy, które już istnieją na rynku, zmagają się obecnie z wysoką inflacją, coraz większymi kosztami utrzymania pracowników, wysokimi cenami energii oraz mniejsza ilością zamówienie. W ocenie ekspertów przedsiębiorców nie zachęca również skomplikowany system prawny oraz opodatkowanie w ostatnim czasie składki zdrowotnej.

Zdaniem Anny Senderowicz analityka sektorowego w PKO Banku Polskim od trzech lat na sytuację gospodarczą w Polsce, Europie czy na Świecie znaczący wpływ mają skutki pandemii Covid-19, a w ostatnim czasie także wojna na Ukrainie. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw całkowicie zmienił warunki funkcjonowania z powodu wysokich cen energii, rosnących kosztów pracy, a także w związku ze zmniejszeniem zamówień ze strony konsumentów oraz pogorszeniem się sytuacji partnerów handlowych za granicą.  

Szymon Witkowski radca prawny, ekspert Departamentu Prawa i Legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, że trudna sytuacja gospodarcza w naszym kraju przekłada się bezpośrednio na wzrost firm, które zmuszone są zamknąć swoją działalność. Jego zdaniem jest to spowodowane nie tylko coraz większymi kosztami prowadzenia działalności, ale także skomplikowanymi przepisami prawnymi w Polsce. 

Piotr Nowak, koordynator Departamentu Badań i Analiz w Warsaw Enterprise Institute zaznacza, że problem dla wielu właścicieli jednoosobowych działalności stanowią także nowe przepisy związane z opodatkowaniem składki zdrowotnej. 

Jeśli chodzi o koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, to zależy od tego, na jakiś czynnik spojrzymy. Jeśli spojrzymy na kwestię dotyczącą wysokości podatków, to oczywiście Polska zdecydowanie nie jest w czołówce Europejskiej. Powiedziałbym nawet, że wysokość podatków w Polsce na tle innych krajów europejskich jest stosunkowo przystępna dla przedsiębiorców, natomiast jeżeli chodzi o kwestię skomplikowania całego systemu podatkowego, no, to jednak mamy do czynienia z jednym z najbardziej skomplikowanych systemów w całej Europie” – powiedział Szymon Witkowski. 

Anna Senderowicz tłumaczy, że małe i średnie przedsiębiorstwa, aby poradzić sobie w tym trudnym okresie, bardzo często podnoszą ceny swoich produktów lub usług. Wiele osób szuka oszczędności, redukując kadrę pracowniczą lub zamrażając wysokość pensji. Jak zaznacza wiele korzyści dla sektora MŚP, dało wsparcie od Rządu w postaci tarcz, m.in. tarczy inflacyjnej, solidarnościowej, energetycznej oraz ostatnio wprowadzonego zamrożenia cen gazu ziemnego dla piekarni i cukierni. 

Szymon Witkowski podkreśla, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w ostatnim czasie przedstawił swoje propozycje dotyczące pomocy przedsiębiorcom, szczególnie tym najmniejszym. Jedną z nich jest wprowadzenie dobrowolnego tzw. małego ZUS-u, aby właściciel firmy mógł sam decydować jaką składkę na ubezpieczenie emerytalne w danym miesiącu przekaże do ZUS. Kolejnym postulatem, o jaki wnioskował Związek, jest wprowadzenie zasiłku chorobowego, który już od pierwszych dni zwolnienia lekarskiego wypłacałby Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aktualnie do 33 dni zwolnienia koszty te pokrywa pracodawca. 

Według Nowaka, aby pomóc małym przedsiębiorcom należałoby wrócić do stanu sprzed nowelizacji dotyczącej składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także wprowadzić uproszczenie przepisów prowadzenia działalności. Prawo w Polsce powinno być również bardziej przewidywalne. 

Jeśli chodzi o Unię Europejską, to ten system jest podobny. W Polsce te podatki nie są wysokie, tylko przepisy są zbyt trudne i skomplikowane” – dodał. 

W ocenie Anny Sanderowicz małe i średnie przedsiębiorstwa są bardzo ważnym sektorem w gospodarce. Odpowiedzialne są za wytworzenie prawie połowy wartości PKB w Polsce. Zatrudniają około 2/3 osób funkcjonujących w sektorze przedsiębiorstw, a także stanowią większość wszystkich zarejestrowanych w naszym kraju firm. 

Telewizja Republika