Polacy masowo okradani. Służby konsularne apelują. Wiemy więcej!

portal tvrepublika.pl 05-06-2023, 20:00
Artykuł
canva.com

Jak informują Polskie służby konsularne, Polscy turyści we Włoszech bardzo często padają ofiarami kradzieży. Apelują do wszystkich o szczególną ostrożność i czujność.

Turyści, w tym wielu Polaków, okradani są często w metrze oraz w autobusach i w rejonie największych atrakcji turystycznych. Przyczyną jest tłok w środkach komunikacji, ale także obniżona czujność w pobliżu zabytków, gdy uwaga turystów skupiona jest na tym, co oglądają. 

"Okradanych Polaków mamy na potęgę" - powiedzieli przedstawiciele polskich służb konsularnych we Włoszech. Bardzo często pracownicy udzielają pomocy tym, którzy wraz z pieniędzmi tracą dokumenty tożsamości: paszporty i dowody osobiste.

Od lat okradanie zagranicznych turystów w najczęściej odwiedzanych przez nich miejscach jest prawdziwą plagą i mimo wysiłków służb porządkowych i wzmocnionych patroli policyjnych sytuacja nie poprawia się.

Ofiarami kradzieży stają się także wynajmowane przez turystów samochody; dlatego apeluje się, by nic w nich nie zostawiać.

Na stronie ambasady RP we Włoszech opublikowane jest ostrzeżenie: "Uważaj na złodziei! Pilnuj swoich dokumentów, rzeczy wartościowych i pieniędzy. Nie trzymaj ich w jednym miejscu. W miejscach publicznych zawsze miej oko na swoją torbę lub bagaż. Czasami wystarczy postawienie torby na chodniku lub ławce, na której siedzisz, by zostać okradzionym. Kradzieże w miejscach turystycznych zdarzają się naprawdę często".

"Nie zostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu żadnych bagaży ani toreb. W szczególności nie pozostawiaj w pojeździe pieniędzy ani dokumentów. Jeśli bagaże muszą zostać na noc w samochodzie - zaparkuj w oświetlonym miejscu objętym monitoringiem".

Co w przypadku gdy utracisz dokumenty lub padniesz ofiarą przestępstwa ?

Bezzwłocznie zgłoś sprawę na najbliższym posterunku karabinierów (carabinieri) lub policji (polizia)" - zaleca polska ambasada.

Ostrzeżenie dla polskich turystów we Włoszech znajduje się pod linkiem:

 

https://www.gov.pl/web/wlochy/informacje-dla-podrozujacych-do-wloch

 

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy