Pół tysiąca wyrzutni HIMARS dla Polski. Potężny kontrakt dostanie też Jelcz

Artykuł
Mariusz Błaszczak @mblaszczak

"Zakończyła się procedura milczącej zgody dla notyfikacji Kongresu USA na kontrakt na prawie 500 wyrzutni Himars dla Polski. Oznacza to, że Kongres zatwierdził sprzedaż dla Sił Zbrojnych RP tych najnowocześniejszych zestawów artylerii dalekiego zasięgu. Wkrótce finalizacja kontraktu!", napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

- Bardzo się cieszymy ze zgody Kongresu USA, aby Stany Zjednoczone sprzedały Polsce 500 wyrzutni Himars. Teraz przystępujemy do rozmów co do szczegółów i harmonogramu dostaw tego sprzętu, powiedział w radiowej "Trójce", wiceszef MON Wojciech Skurkiewcz.

Jak ocenił, "jest to bardzo ważna decyzja". "Bardzo się z tego cieszymy i teraz przystępujemy do rozmów z partnerem amerykańskim co do szczegółów i harmonogramu dostaw tego sprzętu", powiedział.

"Warto też zwrócić uwagę, że Himarsy w ramach tego zamówienia będą zintegrowane z polskimi ciężarówkami Jelcz. Jest to więc kluczowy element do współpracy polsko-amerykańskiej - i dodatkowy element, i zastrzyk dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej", zwrócił uwagę wiceminister.

W jego ocenie kwestia zintegrowania Himarsów z innym sprzętem, to jest również "bez wątpienia decyzja przełomowa". "Nigdy Amerykanie do tej pory w tym obszarze, jeśli chodzi o te zestawy wieloprowadnicowe, nie wyrażali zgody na to, aby były zintegrowane z innym pojazdem niż Oshkosh", podkreślił Skurkiewicz.

Źródło: PAP/PR3/MON

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy