Pojedziemy dalej i taniej. Jest korekta cen na światowym rynku paliw

Artykuł
canva.com

W przyszłym tygodniu obniżki cen benzyny i autogazu na stacjach paliw mogą być kontynuowane, a olej napędowy będzie drożał - prognozują eksperci BM Reflex. Ceny oleju napędowego przed końcem wakacji nie spadną poniżej 7 zł za litr - twierdzą komentatorzy portalu e-petrol.pl.

Według BM Reflex obecne zmiany cen na rynku hurtowym będą kształtować ceny na rynku detalicznym w przyszłym tygodniu. O ile w przypadku benzyn i autogazu obniżki mogą być kontynuowane, to olej napędowy będzie drożał. W hurcie olej napędowy w ciągu ostatniego tygodnia zdrożał już około 30 gr/l. Analitycy prognozują, że ceny benzyny Pb95 będą kształtować się na poziomie 6,60 – 6,70 zł/l, Pb98 do 7,50 - 7,60 zł/l, oleju napędowego 7,15 – 7,30 zł/l i autogazu 3,18 – 3,23 zł/l.

Jak zaznaczyli eksperci, olej napędowy na części stacji już drożeje o około 10 groszy na litrze, ale z uwagi na jeszcze notowane obniżki na stacjach prywatnych, średnia cena diesla w kraju rośnie symbolicznie o 1 gr/l.

Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że w pierwszej połowie sierpnia eksport ropy rosyjskiej wzrósł do średniego poziomu 3,4 mln baryłek dziennie, czyli kolejny miesiąc z rzędu był wyższy w porównaniu z okresem sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Spadku we wspomnianym okresie nie widać również w przypadku eksportu produktów naftowych. Zauważalny spadek produkcji i eksportu ropy rosyjskiej jest oczekiwany dopiero w przyszłym roku - jako efekt europejskiego embarga. Embargo na zakupy rosyjskiej ropy drogą morską wchodzi w życie na początku grudnia, natomiast dla produktów naftowych od lutego 2023.

Z kolei analitycy portalu e-petrol.pl zwrócili uwagę, że na światowych giełdach cena ropy naftowej utrzymuje się poniżej poziomu 100 dol., ale mocno na wartości traci złoty, którego osłabienie będzie ograniczać przestrzeń do obniżek na stacjach w końcówce tegorocznych wakacji. Dodali, że detaliczna cena benzyn spada nieprzerwanie od 11 tygodni. - W przypadku oleju napędowego spadkowa seria trwa od pięciu, ale kierowcy tankujący diesla muszą liczyć się z tym, że w najbliższych dniach za tankowanie znów zapłacą więcej - wskazali.

W kontekście zwiększenia podaży ważne będzie także to, jak zachowa się OPEC, który 5 września ma zgromadzić się w celu omówienia kwestii dalszej wielkości produkcji.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy