Pogodowy dramat na Śląsku. Zerwane dachy, powalone drzewa i ...

Artykuł
pexels.com

Zerwane dachy, zalane posesje i powalone drzewa – to efekty silnego wiatru i gwałtownych opadów, które w środę po południu i wieczorem przetoczyły się nad powiatem raciborskim. Wiele pracy strażacy mają także w innych częściach regionu, zwłaszcza w okolicach Rybnika i Częstochowy.

Późnym popołudniem część woj. śląskiego dotknęła krótkotrwała, ale gwałtowna nawałnica. Burzom z opadami deszczu i porywistym wiatrem gdzieniegdzie towarzyszył także grad.

Zastępca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Raciborzu kpt. Mateusz Musioł poinformował, że większość interwencji w jego powiecie to usuwanie skutków silnych wiatrów, w tym wyjazdy do zerwanych dachów z budynków mieszkalnych. Takich przypadków jest w powiecie co najmniej kilka. "Jest bardzo dużo zalanych posesji, bardzo dużo powalonych drzew" - zrelacjonował kpt. Musioł.

Strażacy w jego powiecie obsługują ponad 50 interwencji, ale - jak zaznaczył – nowe zgłoszenia ciągle wpływają. W usuwanie skutków nawałnic zaangażowanych jest ponad 30 zastępów z powiatu raciborskiego, ze wparciem docierają koledzy z sąsiednich powiatów. Według strażaków, najpoważniejsza sytuacja jest w Raciborzu-Markowicach, Pawłowie, Łańcach i Makowie.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska poinformowała ok. 19.30, że od rana w całym regionie strażacy interweniowali w związku z burzami i opadami 185 razy. Najwięcej zgłoszeń było w powiatach: częstochowskim, rybnickim i raciborskim.

"Na tę chwilę mamy ponad 40 zdarzeń, głównie w gminie Lyski, w tym kilkanaście częściowo uszkodzonych dachów budynków jednorodzinnych" - powiedział przed godz. 21 PAP asp. Wojciech Kasperzec z Komendy Miejskiej PSP w Rybniku, który także zaznaczył, że liczba zgłoszeń przez cały czas się zmienia. Strażacy z tego powiatu są zaangażowani także w usuwanie wiatrołomów, które w niektórych miejscach zablokowały drogi.

Prognozy na najbliższe godziny nie są pomyślne. Strażacy spodziewają się kolejnej fali ekstremalnych zjawisk pogodowych. IMGW ogłosił wieczorem ostrzeżenie trzeciego najwyższego stopnia dla woj. śląskiego oraz sąsiednich powiatów woj. małopolskiego i opolskiego.

Źródło: Portal TV Republika / pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy