Podpisano porozumienie ws. zwalczania przestępczości gospodarczej

Artykuł
Wikipedia/Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP/Creative Commons

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, minister finansów Mateusz Szczurek oraz prokurator generalny Andrzej Seremet podpisali porozumienie w sprawie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej, potocznie nazywanej przestępczością "białych kołnierzyków".

Celem porozumienia jest walka z przestępczością +białych kołnierzyków+, m.in. z oszustwami podatkowymi, przestępczością transgraniczną – wyjaśniał szef MSW.

Z kolei prokurator generalny podkreślił, że porozumienie ma prowadzić do "bardziej skutecznej współpracy służb zwalczających tę przestępczość".Dodał, że jest to ważne także z punktu widzenia interesów Unii Europejskiej.

Przestępczość gospodarcza powoduje nierówności w funkcjonowaniu gospodarki. Współpraca służb jest kluczowa – zaznaczył minister finansów Mateusz Szczurek.

Zwalczanie przestępczości gospodarczej to jeden z priorytetów MSW na 2014 roku zapowiedzianych przed tygodniem przez Sienkiewicza na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem. Będzie się tym zajmowało przede wszystkim Centralne Biuro Śledcze, które w tym roku ma być wydzielone ze struktur Komendy Głównej Policji.

W treści porozumienia ma być m.in. zapis o opracowaniu katalogu najistotniejszych działań oraz o kierunkach zmian legislacyjnych w zakresie przeciwdziałania i zwalczania poszczególnych obszarów przestępczości gospodarczej. Zmiany mają prowadzić m.in. do bardziej skutecznego ewidencjonowania i zarządzania zabezpieczonym mieniem pochodzącym z tego rodzaju przestępstw.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy