Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający Armię Andersa

Artykuł
Fot. Poczta Polska

Znaczek pocztowy upamiętniający szlak bojowy Armii Andersa przypomina o losach polskich żołnierzy na trzech kontynentach oraz towarzyszącej im nadziei na powrót do domów – poinformowała Poczta Polska. To czwarte wydawnictwo z tej serii.

Uroczyste wprowadzenie znaczka odbyło się na Wojskowej Akademii Technicznej z udziałem Wojciecha Skurkiewicza, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i Tomasza Zdzikota.

– Działalność filatelistyczna Poczty Polskiej w dużej mierze przyczynia się do promocji historii Polski, krzewienia patriotyzmu oraz budowy poczucia wspólnoty wśród Polaków. Przypominanie o postaciach, które miłość do Ojczyzny miały wpisane w swoje DNA to działanie niezwykle ważne i potrzebne, kreujące właściwe zachowania i postawy. To dzięki naszej pamięci nie tylko wydarzenia z przeszłości, ale też ich uczestnicy będą wiecznie żywe – powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Na znaczku projektu Andrzeja Gosika widzimy polskich żołnierzy wciągających na wzgórze Monte Cassino skrzynki z amunicją. W tle waloru przedstawiona została sylwetka generała Władysława Andersa. Na kopertach pierwszego dnia obiegu ukazano szlak Armii Andersa (tegoroczna emisja poświęcona jest odcinkowi znajdującemu się na Półwyspie Apenińskim) oraz żołnierzy na Placu św. Piotra w Watykanie, którzy gościli tam kilkanaście dni po zajęciu Rzymu przez wojska alianckie. W projekcie pocztowego datownika grafik przedstawił czerwone maki – kojarzące się wszystkim Polakom z Monte Cassino oraz pieśnią Feliksa Konarskiego. Nakład znaczka wynosi 168 000 sztuk, a jego wartość wynosi 4 zł.

Źródło: dzieje.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy