Po premierze filmu "Bitwa pod Rząbcem - historia prawdziwa"

Artykuł
odzyskajmynaszahistorie.pl

8 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się premiera filmu „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”. Wzięło z niej udział ponad 500 widzów.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości – przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji patriotycznych, a przede wszystkim szanownych Kombatantów – kapitana Stanisława Turskiego, kapitana Bohdana Eubicha i kapitana Tadeusza Zyzika, których cała sala powitała owacją na stojąco. Na początku głos zabrał minister Jan Kasprzyk, pełniący obowiązki Szefa Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Rację miała Brygada Świętokrzyska i Narodowe Siły Zbrojne!"

– Po 89. roku dość popularna i powszechna była postawa, która relatywizowała polską historię, która mówiła, że każdy w sporze wojennym i powojennym miał swoją rację. Ale to nieprawda. Rację mieli ci, którzy stanęli wtedy po stronie dobra, po stronie prawdy, czyli po stronie niepodległości. Nie mieli zaś racji ci, którzy stawali po stronie namiestników Kremla, po stronie Moskwy. Ci nie mieli racji! Rację miała Brygada Świętokrzyska i Narodowe Siły Zbrojne, które w komunizmie i jego ekspozyturze na terenach Polski znajdowały takie samo zło jak w przypadku niemieckich nazistów – powiedział minister Kasprzyk.

Z okazji premiery odbył się również wykład publicysty i badacza historii, Leszka Żebrowskiego, pt. „PPR i GL-AL przeciwko Polskiemu Państwu Podziemnemu 1942-1945”, Spotkanie zakończył koncert zespołu Pozytywka, który zagrał pieśni z najnowszego albumu „Leśni”, będącego jednocześnie ścieżką dźwiękową do filmu.

W scenach fabularyzowanych, kręconych przede wszystkim w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, udział wzięło ok. 80 rekonstruktorów z grup rekonstrukcyjnych z całej Polski, jak również grupa aktorów z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W części dokumentalnej nagrano wypowiedzi kapitana Stanisława Turskiego, którzy jako żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ brał udział w bitwie pod Rząbcem, Stefana Górskiego, który jako kilkuletnie dziecko był świadkiem wydarzeń, Leszka Bukowskiego, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej, doktora Tomasza Ossowskiego, historyka i nauczyciela oraz wspomnianego już Leszka Żebrowskiego. W produkcję, montaż i promocję dokumentu zaangażowanych było kilkanaście osób, które poświęciły na ten cel wiele tygodni swojej pracy.

Działalność fundacji „Odzyskajmy naszą historię”, która jest producentem filmu ma charakter wolontariatu, a film jest dostępny za darmo na płytach DVD.

premiera21_670_02

premiera26_670_01

premiera44_670_01

Źródło: odzyskajmynaszahistorie.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy