Po katastrofie smoleńskiej Komorowski odznaczył Rosjan. Film dokumentalny „Obcy”

Artykuł
Fot. Flickr/Piotr Drabik

Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, pełniący obowiązki prezydenta, odznaczył 20 rosyjskich obywateli Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Zrobił to za „wybitne zasługi i zaangażowanie w działania podjęte przez stronę rosyjską po katastrofie polskiego samolotu specjalnego pod Smoleńskiem” już 6 maja 2010 r.

Publicysta Tomasz Rakowski przygotował film pt. „Obcy”. Obraz składa się z „materiałów video, wywiadów, artykułów, zdjęć oraz produkcji filmowych, które powstały po 10 kwietnia 2010 roku”. Jednym z tych materiałów jet właśnie nadanie odznaczeń przez Komorowskiego. – Nasi przyjaciele Moskale. Dziękuję tym wszystkim, którzy okazali nam solidarność rosyjską w obliczu polskiego dramatu, jakim była katastrofa samolotu prezydenta i jego delegacji pod Smoleńskiem. Historia pisze się losami ludzkimi, losami narodów, także symbolami – mówił wtedy ówczesny marszałek.

„Dzięki zebraniu wielu rozproszonych źródeł w jedną całość, widz ma szansę zobaczyć w pigułce postawy, decyzje i zachowania bohatera zbiorowego niniejszego dokumentu” – napisano w opisie filmu. „Owym bohaterem są politycy, urzędnicy, osoby życia publicznego, dziennikarze, naukowcy, celebryci i w końcu zwykli ludzie, którzy stanęli po stronie lekceważenia, ośmieszania, wyszydzania i marginalizowania Tragedii Smoleńskiej, powielania kłamstw i oszczerstw na jej temat oraz zrzeczenia się jakiejkolwiek odpowiedzialności za samą Tragedię i jej konsekwencje” – dodano.

Źródło: Youtube

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy