Płock: miasto upamiętni żołnierzy AK. Na Radziwiu stanie nowy pomnik

Tomasz Domański 27-05-2022, 12:16
Artykuł
Projekt pomnika według Cezarego Okraszewskiego

Obelisk poświęcony bohaterom Armii Krajowej wybudowany zostanie na Radziwiu. Będzie miał 4 metry wysokości i będzie pokryty czarnym granitem. Przy monumencie stanie 6-metrowy maszt z biało-czerwoną flagą.

Z inicjatywą w lutym br. wystąpiło Stowarzyszenie Budowy Pomnika AK w Płocku, którego członkami są m.in. żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a członkiem honorowym – żołnierz AK oraz uczestniczka Powstania Warszawskiego 98-lenia Katarzyna Rabińska- Nowakowska.  

Wniosek w tej sprawie trafił do magistratu, a następnie na sesję. W ub. czwartek radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na stworzenie miejsca pamięci poświęconego bohaterom AK.

„Myślę, że będzie to godna forma uczczenia bohaterów, żołnierzy AK, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny” - powiedział przedstawiciel inicjatorów przedsięwzięcia kpr. Rafał Nagadowski.

„Chcielibyśmy, aby pomnik został odsłonięty w sierpniu, w Święto Wojska Polskiego, a jeżeli, z różnych względów, nie udałoby się dotrzymać tego terminu, to we wrześniu, w święto WOT” - powiedział żołnierz 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej st. kpr. Cezary Okraszewski.

Armia Krajowa jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w Europie podczas II wojny światowej. Powstała rozkazem z 14 lutego 1942 r. Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej. AK działała na terenach Polski okupowanych przez Niemcy i ZSRR. W 1944 r. AK liczyła blisko 400 tys. żołnierzy.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy