Pisarz SF na celowniku Moskali. List gończy za autorem „Metro 2033”

Artykuł
Twitter/@RND_de

Dmitrij Głuchowski to autor niezwykle popularnej wśród fanów literatury Science Fiction serii postapokaliptycznej „Metro 2033”. Teraz znalazł się na liście osób, które są poszukiwane przez Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wystawiono za nim list gończy, informując, że chodzi o sprawę karną.

Dmitrij Głuchowski znalazł się na liście wrogów Putina za sprawą aktywności w mediach społecznościowych. Zgodnie z nowymi poprawkami do kodeksu karnego w Rosji za rozpowszechnianie „fałszywych” informacji o tzw. operacji wojskowej, jak nazywana jest inwazja na Ukrainę, oraz za dyskredytowanie rosyjskiego wojska grożą wysokie grzywny, a nawet do 15 lat więzienia. Pisarz miał dopuścić się zarzucanych czynów m.in. w poście opublikowanym na Instagramie 12 marca, do którego dołączył dwa krótkie filmy. Na jednym widać ataki rosyjskich wojsk, a na drugim – Władimira Putina.

„Oskarża się mnie o zdyskredytowanie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – oświadczył pisarz na komunikatorze Telegram. „Jako okoliczności obciążające – oskarżenie Prezydenta Federacji Rosyjskiej o rozpętanie wojny z Ukrainą. Jestem gotów powtórzyć wszystko to, co tam napisałem: Stop wojnie! Przyznajcie, że to wojna przeciwko całemu narodowi i zakończcie ją!” – dodał.


Głuchowski wielokrotnie krytykował działania Rosji po wybuchu wojny, zarówno na portalach społecznościowych, jak i w wywiadach. Mówił o stratach poniesionych przez rosyjskie wojska i zabijaniu ukraińskich cywilów. Pisarz przebywa poza Rosją, więc odpowiedzialność karna bezpośrednio mu nie zagraża.

 

Źródło: booklips.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy